Hong Kong'un iki numaralı ismi Baş Sekreter Lee, liderliğe aday olacağını açıkladı - Haberler
Haberi Paylaş

Hong Kong'un iki numaralı ismi Baş Sekreter Lee, liderliğe aday olacağını açıkladı

AA - Emre Aytekin - Güncel
 - Güncelleme:
Hong Kong'un iki numaralı ismi Baş Sekreter Lee, liderliğe aday olacağını açıkladı

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde yerel hükümetin iki numaralı ismi Baş Sekreter John Lee Ka-chiu, 8 Mayıs'ta yapılacak baş yönetici seçiminde aday olmayı planladığını duyurdu.

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde yerel hükümetin iki numaralı ismi Baş Sekreter John Lee Ka-chiu, 8 Mayıs'ta yapılacak baş yönetici seçiminde aday olmayı planladığını duyurdu.

Lee, yaptığı açıklamada, baş yönetici seçiminde aday olmak üzere görevinden ayrıldığını belirtti.

İstifasını, merkezi hükümete iletilmek üzere Baş Yönetici Carrie Lam'a sunduğunu ifade eden Lee, istifanın kabul edilmesi halinde adaylık sürecini başlatacağını bildirdi.

Baş Yönetici Carrie Lam da bugün yaptığı açıklamada, Lee'nin istifasının kendisine ulaştığını, istifayı Hong Kong'un anayasası niteliğindeki Temel Yasa'ya uygun olarak merkezi hükümete ilettiğini kaydetmişti.

Carrie Lam, daha önce ikinci dönem baş yöneticiliğe aday olmayacağını açıklamıştı.

Yerel basındaki haberlere göre karar, Çin'in Hong Kong'daki irtibat ofisinden bir yetkilinin üst düzey yerel siyasetçilere merkezi hükümetin liderlik yarışında destekleyeceği tek adayın Lee olacağını söylemesinin ardından geldi.

Hong Kong'da 8 Mayıs'ta yapılacak baş yönetici seçimi için adaylık süreci 3 Nisan'da başlamıştı.

Adaylar, 14 Nisan'a kadar başvuruda bulunabilecek.

ABD'nin yaptırım uyguladığı isimler arasında

Carrie Lam gibi merkezi hükümete yakın çizgideki bir siyasetçi olarak bilinen Lee, yerel hükümette en yetkili ikinci konum olan Baş Sekreter görevine Çin Devlet Konseyi tarafından, Carrie Lam'ın tavsiyesiyle 25 Haziran 2021'de atanmıştı.

Daha önce İç Güvenlik Sekreteri olan polis kökenli Lee'nin, 2019'da suçluların iadesi yasa tasarısına karşı başlayan hükümet karşıtı protesto hareketinin bastırılmasında ve 2020'de kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası ile demokrasi yanlısı muhaliflere karşı yürütülen soruşturmalardaki rolü nedeniyle ödüllendirildiği yorumları yapılmıştı.

Lee ve Carrie Lam, ABD'nin, muhalefete yönelik baskılar nedeniyle yaptırım uyguladığı Hong Konglu yetkililer arasında yer almıştı.

AA / Emre Aytekin - Güncel

Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title