Haberler

Son Dakika | Cezayir'den Mali'de artan terör tehdidine karşı uluslararası topluma destek çağrısı

Abone Ol

Son dakika haber: Cezayir Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumun güney komşusu Mali'ye desteğinin giderek artan terör tehdidiyle başa çıkmak için acil bir gereklilik haline geldiğini belirtti.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumun güney komşusu Mali'ye desteğinin giderek artan terör tehdidiyle başa çıkmak için acil bir gereklilik haline geldiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı, Mali'nin Gao bölgesinde 7 Ağustos'ta düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitiren asker sayısının 42'ye yükselmesine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Cezayir'in, "3 ülke sınırı (Burkina Faso, Mali ve Nijer)" olarak bilinen bölgede Mali silahlı kuvvetlerini hedef alan terör saldırılarını" şiddetle kınadığı vurgulandı.

Terörle mücadelesinde Mali hükümeti ve halkıyla dayanışmanın teyit edildiği açıklamada, "Cezayir, Afrika'da barışı, güvenliği ve kalkınmayı olumsuz yönde etkileyen bu terör belasını ortadan kaldırmak için bölgesel ve uluslararası düzeyde çalışmayı güçlendirme çağrısını yineliyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Mali'deki terör şiddetinin her geçen gün arttığı vurgulanarak, "Terör tehdidinin şiddetinin ve derecesinin artması nedeniyle kıtada çabaların yoğunlaştırılması her zamankinden daha acil hale geldi." değerlendirmesi yapıldı.

Mali Cumhuriyeti yararına uluslararası toplumun ortak çabaları ve desteğiyle yakın zamanda Ekvator Ginesi'nin başkenti Malabo'da düzenlenen Afrika Birliği'nin olağanüstü zirvesinde alınan kararlara işaret edilen açıklamada, uluslararası toplumun bu bağlamdaki desteğinin önemine vurgu yapıldı.

Mali hükümetinden dün yapılan açıklamada, 7 Ağustos Pazar günü "3 ülke" sınırında düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden asker sayısının 42'ye yükseldiği belirtilmişti.

Sahel bölgesinde 3 ülke sınırı olarak bilinen Burkina Faso, Mali ve Nijer, son yıllarda terör örgütü El Kaide'ye bağlı gruplar ile DEAŞ'ın saldırılarına maruz kalıyor.

Mali'de 2013'ten bu yana konuşlu yabancı askeri misyonlara rağmen ülkedeki terör örgütleri saldırılarına devam ediyor.

Kaynak: AA / Güncel

Dışişleri Bakanlığı Cezayir Güncel Haberler Son Dakika

Bakmadan Geçme

Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (1 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title