Haberler

Soma'daki Maden Faciası Davası 46. Oturum

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Ailelerin ve avukatların duruşma salonundan çıkışı Müşteki avukatlarından Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, gazetecilere açıklaması CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel'in açıklaması Soma'daki maden faciası davası Davanın 46'ncı oturumu, müşteki avukatlarının taleplerinin alınmasıyla tamamlandı Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davanın 46'ncı oturumu, müşteki avukatlarının taleplerinin alınmasıyla sona erdi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Ailelerin ve avukatların duruşma salonundan çıkışı

Müşteki avukatlarından Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, gazetecilere açıklaması

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel'in açıklaması Soma'daki maden faciası davası

Davanın 46'ncı oturumu, müşteki avukatlarının taleplerinin alınmasıyla tamamlandı

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davanın 46'ncı oturumu, müşteki avukatlarının taleplerinin alınmasıyla sona erdi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik, Teknik Müdür İsmail Adalı, Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy ile bazı tutuksuz yargılananlar, mağdur aileleri ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada, müşteki avukatları, Türk Sosyal Bilimler Derneğince hazırlanan 40 sayfalık raporu mahkeme heyetine sundu.

Müşteki avukatları, 301 kişinin öldüğü faciayı "cinayet" olarak nitelendirdi. Olayın sorumlusunun yalnızca şu anda tutuklu bulunanların olmadığını belirten avukatlar, sistemin de bu konuda yükümlülüğünün bulunduğunu savundu.

Avukatlar, "mahkeme heyetinin bu tür sosyal felaketlere özgü bir hukuk uygulamasında bulunmasını ve verilecek kararın emsal teşkil etmesini" isteyerek, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Müşteki avukatlarından Aziz Aytaç ise Türk Tabipleri Birliği ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin, Soma Eynez maden ocağındaki incelemelerine ilişkin rapor hakkında bilgi verdi.

Yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı madendeki iş yeri hekimliğinin yeterli olmadığını, karbonmonoksit zehirlenmesine ilişkin hiçbir tanının bulunmadığını, çalışanlara başağrısı nedeniyle günde 4-5 kutu ağrı kesici verildiğini savunan Aytaç, iş yeri hekimliğinde sağlıkla ilgili herhangi bir ekipmanın da yer almadığını öne sürdü.

Aytaç, Soma Devlet Hastanesi kayıtlarına göre olaydan sağ kurtulan 90 işçinin yüzde 93'ünde başağrısı, yüzde 73'ünde bulantı, yüzde 24'ünde bayılma, yüzde 63'ünde öksürük, yüzde 40'ında nefes darlığı olduğunun belirlendiğine işaret ederek, facia öncesinde karbonmonoksit gazı zehirlenmesi belirtilerinin görüldüğünü ancak iş yeri yetkililerinin buna duyarsız kaldığını iddia etti.

Müşteki avukatları, yaptıkları sunumlar ve okudukları raporların bilirkişi heyetine iletilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, oturuma yarına kadar ara verdi.

Bilirkişi raporu bekleniyor

Müşteki avukatlarından Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, duruşma sonrası gazetecilere, mahkeme heyetine havalandırma programıyla ilgili sunum yaptıklarını söyledi. "Plan 3" adı verilen revize planının uygulanmadığını ileri süren Kozağaçlı, özellikle "S panosu"ndaki ölümlerin bu planın uygulanmaması nedeniyle gerçekleştiğini savundu.

Savunmaların yarın yapılacağı, tahliye taleplerinin alınacağı ve mahkemenin karar vereceğini ifade eden Kozağaçlı, "Bilirkişi raporu bekleniyor. Haziran ya da ağustosta gelmesini bekliyoruz. Bu geldikten sonra dava hareketlenecektir. Şu anda hem bekleme dönemindeyiz hem de delilleri sunuyoruz." dedi.

Davayı takip eden CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de işçi ailelerinin avukatlarının, davada, adaletin sağlanması ve somut gerçeğin ortaya çıkarılması yönündeki talepleri dile getirdiğini anlattı.

Türkiye'nin dört bir yanındaki madenleri güvenli kılmak adına bu davanın milat özelliği taşıdığını vurgulayan Özel, davada çıkan her konunun Enerji ve Tabii Kaynaklar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarına kılavuz olması, bu konuda düzenlemeler yapılması gerektiğini bildirdi.

Facianın meydana geldiği maden ocağında binlerce kişinin işsiz kaldığını, bunların tazminatlarının ödenmesiyle ilgili aksaklıkların yaşandığını kaydeden Özel, işçilerin bu konudaki mağduriyetinin giderilmesi için de ilgili bakan ve bakan yardımcıları, AK Parti grup başkanvekilleri ile görüşmeler yaptıklarını ve olumlu sonuçlar alındığını söyledi.

Özel, TMSF'nin holdinge ait varlıkları satışa çıkardığını, satışlar gerçekleştiğinde 2 bin 800 işçinin mağduriyetinin ortadan kalkabileceğini belirterek, kararı olumlu değerlendirdiklerini dile getirdi.

Olay

Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri AŞ tarafından işletilen ocakta, 13 Mayıs 2014'te saat 15.00 sıralarında başlayan yangında, 420 metre derinlik ve 3,5 kilometre uzunluğundaki galeriler dumanla dolmuş, faciada 301 madenci ölmüş, 162 işçi kurtarılmıştı.

Açılan davada tutuklu 6 sanık ile beşinci duruşma sonunda yargılanmalarına tutuksuz devam edilmesine karar verilen vardiya amirleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis isteniyor. Bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri gerekçesiyle aynı aralıktaki ceza süresinin, üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.

Kaynak: AA / Güncel

Çağdaş Hukukçular Derneği Soma Kömür Özgür Özel Politika Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz mesajı: Darbeye tiyatro diyenleri affetmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 15 Temmuz mesajı: Darbeye tiyatro diyenleri affetmeyiz

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Bakmadan Geçme

BUGÜNKÜ ALTIN FİYATLARI | Çeyrek altın, gram altın ne kadar? 15 Temmuz altın fiyatları ne kadar oldu? KAPALI ÇARŞI DOLAR KURU! Dolar ne kadar, 1 Dolar kaç lira? Bugün (15 Temmuz) Dolar ne kadar oldu? Sela ne zaman okunur, anlamı nedir? Sela nedir, Türkçe anlamı ne demek? 15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor?
CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title