Haberler

Soma'da maden işçileri serbest bırakıldı

Güncel Haberler

Manisa'nın Soma ilçesindeki Yeni Anadolu Madencilik'in önünde eylem yaparken gözaltına alınan Bağımsız Maden İş Sendikası üyesi dört kişi bugün serbest bırakıldı. Soma Bağımsız Maden İş Sendikası yöneticilerinden Adem Dadaklı, 'Gözaltına alınması gerekenler bizler değiliz, gözaltına alınacak olanlar şirket yöneticileri ve patronlardır' dedi.

OSMAN BEKAR

Manisa'nın Soma ilçesindeki Yeni Anadolu Madencilik'in önünde eylem yaparken gözaltına alınan Bağımsız Maden İş Sendikası üyesi dört kişi bugün serbest bırakıldı. Soma Bağımsız Maden İş Sendikası yöneticilerinden Adem Dadaklı, "Gözaltına alınması gerekenler bizler değiliz, gözaltına alınacak olanlar şirket yöneticileri ve patronlardır" dedi.

Manisa'nın Soma ilçesindeki Yeni Anadolu Madencilik'in önünde eylem yapan Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır, sendika yöneticileri ve bazı sendika üyeleri gözaltına alınmıştı. Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır ve sendika yöneticilerinden Engin Köse dün yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bugün de Öncü Çetin, Volkan Çetin, Barış Altun, Mehmet Özdemir Soma Adliyesi'nde hakim karşına çıktı. Mahkeme, yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla sendikacıların serbest bırakılmasına karar verdi.

Soma Bağımsız Maden İş Sendikası yöneticilerinden Adem Dadaklı, sendikacıların serbest kalmasından sonra adliye önünde yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"Bizler yöneticiler olarak dün özel sektöre ait maden ocağına basın açıklaması yapmaya gittik. Her zamanki gibi güvenlik güçleri önümüzü kestiler bizlere mani oldular. Gözaltına alındık kelepçe vurdular. Genel Başkanım dahil bizler hepimiz gözaltına alındık. Aslında gözaltına alınması gerekenler bizler değiliz, gözaltına alınacak olanlar şirket yöneticileri ve patronlardır. Biz ne zaman hak mücadelesine gitsek, karşımıza güvenlik güçleri, jandarma polis çıkıyor. Türkiye'nin neresine gidersek gidelim karşımıza güvenlik güçleri dikiliyor. Bu kelepçeler bizlere değil, şirket yöneticilerine patronlara vurulsun. Herkese sesleniyorum bu adalet yerini bulmalıdır."

Kaynak: ANKA / Güncel

Madencilik Manisa Soma Güncel Haberler

title