Haberi Paylaş

Sivas'ın en büyük ikinci gölünde sevindiren gelişme

Güncel Haberler

Sivas'ın en büyük ikinci gölünde sevindiren gelişme Geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeni iye su seviyesi çekilen Hafik gölünde bu yıl Kış aylarında yağan karla birlikte su seviyesi son yılların en yüksek seviyesine ulaştıSİVAS Geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeni iye su seviyesi çekilen Hafik...

Sivas'ın en büyük ikinci gölünde sevindiren gelişme

Geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeni iye su seviyesi çekilen Hafik gölünde bu yıl Kış aylarında yağan karla birlikte su seviyesi son yılların en yüksek seviyesine ulaştı

SİVAS Geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeni iye su seviyesi çekilen Hafik gölünde bu yıl Kış aylarında yağan karla birlikte su seviyesi son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Sivas ili Hafik ilçesinde bulunan 1 kilometre karelik yüz ölçümü ile Sivas'ın en büyük ikinci gölü olan Hafik gölü, karların erimesiyle birlikte eski görünümüne kavuştu. Sultanpınarı ve Kapaklı kaynaklarından beslenen göl büyüklüğü nedeniyle 'büyük göl' olarak ta adlandırılırken geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeniyle tedirgin ediyordu. Birçok kuş türüne de ev sahipliği yapan göl, geçtiğimiz yıllarda kuraklıktan nasibini almış ve su seviyesi azalmıştı. Geçtiğimiz Kış mevsiminde bol kar yağması gölün yeniden eski görüntüsüne kavuşmasını sağladı. Çevre sakinleri göldeki su miktarının son yılların en yüksek seviyesine ulaştığını belirtti.

Hafik gölünün kıyısında işletmecilik yapan Ali Selimoğlu, su miktarının son yılların en yüksek seviyesinde olduğunu ifade ederek, "Şuan göl tam olarak dolu. Gölün tam kapasitesi bu, su seviyesi biraz daha yükselirse su, Hafik'in içinden Kızılırmak'a akar. Dinlenmek için göle gelenler, gölde su kalmadığı için su bisikletlerine binemiyordu. Su yükselince su bisikletlerine binip daha rahat gezebiliyorlar. Hafik gölünün en yüksek seviyesi bu, zaten sazlıklardan da belli oluyor. Su seviyesi düştüğü zaman sazlıkların rengi siyah oluyor ve su seviyesini ne kadar düştüğünü o zaman anlıyoruz." dedi.

İhlas Haber Ajansı / Mert Taha Varol - Güncel

Sivas Hafik su Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title