Haberler

Şırnak haberi! Eylülde sıcaklık en yüksek Cizre'de en düşük Erzurum'da kaydedildi

Abone Ol

Şırnak haber... Türkiye'de bu yılın eylül ayında en yüksek sıcaklık 46,7 derece ile Şırnak'ın Cizre ilçesinde, en düşük sıcaklık ise sıfırın altında 3,5 derece ile Erzurum'da ölçüldü.

Türkiye'de bu yılın eylül ayında en yüksek sıcaklık 46,7 derece ile Şırnak'ın Cizre ilçesinde, en düşük sıcaklık ise sıfırın altında 3,5 derece ile Erzurum'da ölçüldü.

AA muhabirinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, geçen ay ortalama sıcaklık yurdun bazı bölgelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin genelinde mevsim normallerinin üzerinde olan sıcaklıklar yurdun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları arasında 20,9 derece olarak ölçülen eylül ayı ortalama sıcaklığı, bu yılın eylül ayında 21,9 derece olarak kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında en düşük sıcaklık sıfırın altında 3,5 derece ile Erzurum'da, en yüksek sıcaklık ise 46,7 derece ile Şırnak Cizre'de tespit edildi.

Bölgelere göre sıcaklıklar

Marmara Bölgesi'nde ortalama sıcaklık, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 20,6 derece, geçen ay ise 21,2 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık 3,2 derece olarak Balıkesir'de, en yüksek sıcaklık ise 38,7 derece olarak Balıkesir Gönen'de gözlendi.

Ege Bölgesi'nde ortalama sıcaklık, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 22,2 derece iken, 2022 eylül ayında 22,9 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık 1 dereceyle Gediz'de, en yüksek sıcaklık ise 38,6 dereceyle Nazilli'de tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi'nde ise ortalama sıcaklık, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 24,1 dereceyken geçen ay 24,8 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık 0,4 derece olarak Göksun'da, en yüksek sıcaklık ise 41 dereceyle Kahramanmaraş'ta gözlendi.

İç Anadolu Bölgesi'nde ortalama sıcaklık, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18,3 derece iken, geçen ay 19,4 derece olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal'da, en yüksek sıcaklık ise 38,4 dereceyle Kırıkkale'de tespit edildi.

Ortalama sıcaklık Karadeniz Bölgesi'nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında yaşandı. Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 19,2 derece olan bölgede geçen ay sıcaklık 20,1 derece olarak ölçüldü. Bölgede en düşük sıcaklık 1,3 dereceyle Bayburt'ta, en yüksek sıcaklık ise 41,5 dereceyle Artvin'de kaydedildi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde ortalama sıcaklık, bölgenin güney doğusunda mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken, diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 18,5 derece olan bölgede, geçen ay sıcaklık 20 derece olarak tespit edildi. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum'da kaydedildi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de ortalama sıcaklık, bölge genelinde mevsim normallerinin üzerinde yaşandı. Bölgenin eylül ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 25,9 derece olurken, bu yılın eylül ayında 27,4 derece olarak gerçekleşti. Bölgede en düşük sıcaklık 7,8 dereceyle Birecik'te, en yüksek sıcaklık ise 46,7 dereceyle Cizre'de gözlendi.

Kaynak: AA / Güncel

Türkiye Erzurum Şırnak Eylül Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi statta oynanacak? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı nerede, hangi stadyumda oynanıyor? Kocaeli yangını hangi fabrikada? Kocaeli yangını nerede çıktı? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 9 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Ateş Kuşları Hüma diziden ayrılıyor mu? Ateş Kuşları Hüma öldü mü, ölecek mi? John Wick 4 nereden izlenir? John Wick 4 hangi platformda var, netflix'de var mı? RANDEVUSUZ PASAPORT BAŞVURUSU YAPILIR MI? Pasaport için randevu almadan gidilir mi? Nüfus Müdürlüğünden randevu almaya gerek var mı? Benzine indirim var mı? 9 Aralık Benzine indirim gelecek mi? Güncel benzin fiyatları ne kadar, kaç TL? BİM aktüel ürünler kataloğu - 9 Aralık indirimleri ve fırsatları: Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? İBB BURS SONUÇLARI SON DURUM || 2023-2024 İBB Genç Üniversiteli bursu açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? İBB burs sonucu nereden, nasıl öğrenilir? BENZİN KAÇ TL OLDU (9 ARALIK)? 1 litre benzin kaç lira? Benzine, mazota, motorine indirim geldi mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title