Sınır Ötesinde Başlatılan "Yetimhane Projesi" Yaygınlaşıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Sınır Ötesinde Başlatılan "Yetimhane Projesi" Yaygınlaşıyor

AA - Güncel
Sınır Ötesinde Başlatılan 'Yetimhane Projesi' Yaygınlaşıyor

Halep'in Azez ilçesinde kurulan yetimhaneye kabuller başladı, ikinci projenin çalışmaları sürüyor İHH Esselame Sınır Kapısı Sorumlusu Öktem: "Projelerimiz şu anda Azez çevresinde ama ilerleyen zamanlarda Suriye'de bir tampon bölge oluşur, güvenilir saha meydana gelirse çoğaltabiliriz"

KEMAL KARAGÖZ / VELİ GÜRGAH - Halep'in Azez ilçesinde, Türk sınırına yakın bölgede kurulan yetimhaneye kabuller başladı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfınca (İHH) altyapı çalışmaları tamamlanan konteynerlerden oluşan yetimhaneye, Suriye'deki iç savaşta eşlerini kaybetmiş kadınlar, çocukları ve yakınları yerleştirildi. Yaklaşık 100 konteynerden oluşan yetimhanede ilk etapta 46 aile yaşamaya başladı. Azez'in iç kesiminde kurulan yeni yetimhanenin altyapı çalışmaları ise sürüyor.

İHH Esselame Sınır Kapısı Sorumlusu Serkan Öktem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 9 aydır Azez ilçesindeki Esselame Sınır Kapısı yakınlarında kurulan çadırlarda hizmet verdiklerini anımsattı.

Burada gerçekleştirdikleri hizmetin yanı sıra Suriye içerisinde de Yetimhane Projesi başlattıklarını belirten Öktem, ilerleyen süreçte yetimhanenin tamamen doldurulacağını ifade etti.

Yetimhaneye yerleştirilenlere sabah ve akşam olmak üzere iki öğün sıcak yemek verdiklerini, bölgeye okul, mescit, park yapacaklarını vurgulayan Öktem, şöyle konuştu:

"Azez'in daha iç kesiminde 175 konteynerden oluşan ikinci projede çalışmalar hızla sürüyor. Onu da inşallah ramazan ayının ikinci haftasında bitirmeyi planlıyoruz. Çalışmalarımız bu hızla sürdürürsek, ramazanda yetiştiremezsek bayramda hizmete açarak, her geçen gün sayıları artan yetimlere iki bayramı bir arada yaşatmayı amaçlıyoruz. Projelerimiz şu anda Azez çevresinde ama ilerleyen zamanlarda Suriye'de bir tampon bölge oluşur, güvenilir saha meydana gelirse çoğaltabiliriz."

Tek odada yaşam mücadelesi veriyorlar

Yakınlarını kaybettikleri iç savaşın ardından yetimhanelere yerleştirilen aileler, tek odada hayata tutunmaya çalışıyor.

Suriye'nin Lazkiye kentinden 8 ay önce iç savaştan kaçarak Esselame bölgesine gelen Emel el-Sufi ailesi, dört çocuğuyla bir hafta önce konteyner kente yerleştirildi. Birçok sıkıntının ardından sığınacakları yer bulabilen Sufi ailesi, tek odada hayata tutunmaya çalışıyor. En büyük sıkıntıları ise havaların ısınmasının ardından soğuk su içebilecekleri bir buzdolabının bulunmaması.

Emel el-Sufi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Lazkiye kentine düzenlenen saldırıların ardından kaçarak sınıra geldiklerini söyledi.

Yaklaşık 8 aydır Esselame Sınır kapısı yakınlarında kurulan çadırlarda yaşadıklarını anlatan Sufi, şöyle konuştu:

"Bir hafta önce buraya yerleşene kadar sürekli yer değiştirmek zorunda kaldık. Eşim Lazkiye'de kayboldu. 4 çocuğum var. Maddi manevi sıkıntı çekiyoruz. Başımızda bir erkek olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz. Birçok eksiğimiz var. Başta buzdolabımız yok. Havalar iyice ısındı. Tek odada beş kişi yaşamaya çalışıyoruz."

Çocuklarının daha güvenli ortamda bulunmasını arzu ettiğini dile getiren Sufi, "Allah razı olsun, sivil toplum kuruluşları yardımlarını bizden esirgemiyor. İnşallah bir an önce eksikliklerimiz de tamamlanır. Her şeyin daha güzel olacağını düşünüyorum" dedi.

"Tek isteğimiz diğer devletlerin de halimizi hissetmeleri"

Sümeyye Hazvani da Suriye'nin Halep kırsalındaki Tel Rifat bölgesinden geldiklerini söyledi.

Yaklaşık 7 ay önce 7 kişilik ailesiyle geldiği Esselame bölgesinde bu zamana kadar çok sıkıntı çektiklerini belirten Hazvani, şunları kaydetti:

"Gerçekten çok yorulduk. Köylerden köylere dolaştık. Bildiğimiz bir köy vardı. Orada iki ay kaldıktan sonra bombalama devam edince mecburen Esselame'ye geldik. Cüneyt adından bir oğlum Suriye'deki olaylarda şehit oldu. Eşim Tel Rifat bölgesinde yaşıyor. En sonunda konteynere yerleştik. Öncelikli isteğimiz Esed'in bir an önce gitmesi. Esed gittiği taktirde bombalama sona erecek. Dolayısıyla evimize kavuşacağız. Allah'a şükredip hayatımıza devam ederiz. Her gün binlerce insan boşuna ölüyor. Bu durum haram değil de nedir?"

Yapılan yardımlardan dolayı İHH'ya teşekkür eden Hazvani, "Tek isteğimiz diğer devletlerin de bizim bu halimizi sadece hissetmeleri" diye konuştu.

Türkiye dışındaki ülkeleri, düştükleri durumu empati yaparak anlamaya çağıran Hazvani, şunları kaydetti:

"Türkiye'ye ve Türk Hükümetine çok teşekkür ediyoruz. Esed rejiminin zulmüne karşı Türk hükümeti bize sahip çıktı. Sivil toplum kuruluşlarından bir isteğimiz var. Buzdolabı istiyoruz. Bir de konteynerde televizyon olursa en azından haberleri takip ederiz. Konteynerde vaktimiz iyi geçiyor. Genelde oturuyoruz. Sıkıntılarımızı konteynerde bulunan komşularımızla paylaşıyoruz. Kur'an-ı Kerim okuyor, namaz kılıyoruz."

Hazvani, konteyner kentteki boş vakitlerini eğitimle ve kurslarla değerlendirmek istediklerini, ayrıca bölgede bir sağlık ocağına ihtiyaç olduğunu ifade etti. - Halep

AA / Güncel

Türkiye, Lazkiye, Suriye, Azez, Politika, Güncel, Haberler

title