Haberi Paylaş

Silopi Suruç Protestolarında Olaylar Çıktı, Esnaf Kepenk Açmadı

Silopi Suruç Protestolarında Olaylar Çıktı, Esnaf Kepenk Açmadı

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde meydana gelen patlamanın ardından Şırnak'ın Silopi ve Mardin'in Nusaybin İlçeleri'nde düzenlenen protesto gösterilerinde olaylar çıktı.

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde meydana gelen patlamanın ardından Şırnak'ın Silopi ve Mardin'in Nusaybin İlçeleri'nde düzenlenen protesto gösterilerinde olaylar çıktı. Şırnak'ın Cizre ve İdil İlçelerinde ise bugün sabah esnaf kepenk açmadı. Bingöl'deki protesto gösterisinin yapılacağı alan ise polisler tarafından dedektör köpeklerle arandı.

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde dün meydana gelen bombalı saldırıya ilişkin protesto eylemleri devam ediyor. Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde dün gece bombalı saldırıyı protesto etmek isteyen bir grup gösteri yaptı. Silopi 2'nci Cadde üzerinde barikat kurarak eylem yapmak isteyen grubun polis ekipleri gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sırasında protestocu grup da polisin zırhlı araçlarına molotof kokteyli, taş ve havai fişekle karşılık verdi. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği protesto gösterileri bir süre sonra eylemcilerin ara sokaklara dağılması ile son buldu.

CİZRE VE İDİL'DE KEPENKLER AÇILMADI

Şırnak'ın Cizre ve İdil ilçelerinde de esnaflar Suruç'ta meydana gelen patlamayı protesto etmek amacıyla kepenklerini açmadı. İdil'de sabah saatlerinden itibaren ilçede her hafta açılan Salı Pazarı kurulmazken, esnaflar da büyük oranda kepenklerini açmadı. Eczane ve fırınların dışında işyerlerinin kapalı olduğu İdil'de vatandaşlar da evlerine çekildi. Halkların Demokratik Partisi İdil İlçe Başkanlığı'nca bugün Suruç olayı ile ilgili basın açıklaması yapılması bekleniyor. Suruç'ta ölenlerden birinin Uğur Özkan isimli Cizreli genç olması nedeniyle ilçede fırın, eczane ve lokantaların dışındaki işyerleri açılmadı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ilçede köylerden getirilen sebze ve meyveler kapalı işyerlerinin önünde satıldı. Uğur Özkan'ın cenazesinin ilçe merkezine saat 17.00 sıralarında yakınları tarafından getirilmesi bekleniyor.

NUSAYBİN'DE İPEK YOLU TRAFİĞE KAPANDI, OLAYLAR ÇIKTI

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde de dün akşam saatlerinden itibaren protesto gösterileri yapıldı. Nusaybin'in Şirin Bulvarı, Ahmet Kaya Köprüsü, Hastane Köprüsü ve Işık Önder Caddeleri'nde toplanan gruplar barikat kurarak cadde ve köprüleri trafiğe kapattı. Yolların trafiğe kapanması üzerine bölgeye gelen polis ekipleri, göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Polisin müdahale ettiği grup ise zırhlı araçlara ses bombası, taş ve molotof kokteyli ile karşılık verdi. Müdahale sırasında ismi öğrenilemeyen bir kişinin polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Nusaybin'in Duruca Mahallesi'nde protesto gösterisi yapan grup ise uluslararası İpek Yolu'nu trafiğe kapattı. Yaklaşık yarım saat kapalı kalan ve Türkiye-Irak bağlantısını sağlayan yol, eylemin sona ermesi ile tekrar trafiğe açıldı. İlçedeki olaylar gece yarısına kadar devam etti.

AHMET TÜRK: TÜM HALKLARIN GELECEĞİNİ TEHDİT EDEN BİR AŞAMAYA GELECEK

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk de Suruç'ta yaşanan olaya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Kürt halkının mücadelesinin hazmedilmediğinin çok açık bir şekilde görüldüğünü belirten Türk, "DAİŞ'e asıl cesareti veren Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarıdır. Kürt halkının önünü kesmeye yönelik gizli bir çaba ortadadır. DAİŞ çeteleri durdurulmadığı takdirde yarın tüm halkların geleceğini tehdit eden bir aşamaya gelecek. Ortamın yeniden kargaşa ve çatışmaya dönüşmesi için hükümet adeta bir çaba içindedir.

Yeniden Kürt halkına karşı bir konsept oluşturulmak isteniyor. Kürt halkı daha önce olduğu gibi şimdi de bu saldırılara karşı güçlü bir cevap verecektir. Bu saldırılarla Kürt halkını susturmak istiyorlarsa bunlarda yanılıyorlardır. Burada kaybeden Kürt halkı olmayacaktır. Bütün Türkiye halkı bir bütün olarak zor ve bir kargaşa ortamına sürüklenmeye çalışılıyor" dedi.

STK'LARDAN PROTESTO

Suruç'ta meydana gelen patlamayı çok sayıda sivil toplum örgütü de protesto etti. Genel-İş Sendikası, Mezopotamya Hukukçular Derneği, Halkların Demokratik Kongresi, Diyarbakır Demokrat Eğitimciler Sendikası, Demokratik Bölgeler Partisi, Çözüm-Der, Diyarbakır İş Konseyi, Azadi Hareketi, Memur-Sen, Kürdistan Özgürlük Partisi, Diyarbakır Barosu, Demokratik Toplum Kongresi, Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği ve Beyt-Nahreyn Arap-Arami Birliği gibi sivil toplum örgütleri de yazılı açıklama yaparak meydana gelen saldırıyı kınadı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in bugün yaşanan terör saldırısıyla ilgili Diyarbakır'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir toplantı yapacağı açıklandı.

BİNGÖL'DE PROTESTO EYLEMİ DEDEKTÖR KÖPEKLE KONTROL EDİLDİ.

Suruç'ta meydana gelen patlama Bingöl'de de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu ve İnsan Hakları Derneği'nce düzenlenen basın açıklaması ile protesto edildi. Basın açıklaması öncesinde Bingöl Emniyet Müdürlüğü ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Polis bazı araçlarda dedektör köpekleri ile bomba araması yaparken, açıklamanın yapıldığı bölgede de yoğun tedbirler alındı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Bingöl Şubesi Eşbaşkanı Metin Kılıç, gençlerin göz göre göre böyle bir saldırıya maruz bırakıldığını belirterek, "Bugün Suruç yaşanan patlama, AKP'nin yanlış Ortadoğu ve IŞİD politikasının en acı sonuçlarından birisi olmuştur. Yaşanan katliam, AKP iktidarı döneminde özellikle Suriye'ye yönelik, cihatçı çeteleri desteklemeye dayanan dış politikanın en acı sonuçlarından birisi olmuştur"dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Şanlıurfa Nusaybin Şırnak Silopi Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title