Haber : Şeb-i Arus İstanbul 2015" - Haberler

Haberi Paylaş

Şeb-i Arus İstanbul 2015"

Şeb-i Arus İstanbul 2015'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ta, Suriye'de ve diğer ülkelerde DAEŞ denilen istismar aracının süratle ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, "Aynı şekilde ülkemizin içinde de benim Kürt kardeşlerime en büyük eziyeti yapan, ülkemizin istikrarını tehdit eden bölücü terör örgütünü, en küçük bir müsamahaya izin vermeden devreden çıkarmak zorundayız. Bunu devreden çıkarıncaya kadar silahlı kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, gönüllü köy korucularımız hep birlikte bu mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ta, Suriye'de ve diğer ülkelerde DAEŞ denilen istismar aracının süratle ortadan kaldırılması gerektiğini belirterek, "Aynı şekilde ülkemizin içinde de benim Kürt kardeşlerime en büyük eziyeti yapan, ülkemizin istikrarını tehdit eden bölücü terör örgütünü, en küçük bir müsamahaya izin vermeden devreden çıkarmak zorundayız. Bunu devreden çıkarıncaya kadar silahlı kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, gönüllü köy korucularımız hep birlikte bu mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.

Sinan Erdem Spor Salonu'ndaki "Şeb-i Arus İstanbul 2015" programına katılan Erdoğan, bölgedeki terör örgütlerinin, örtülü veya açık olarak aynı yerlerden, aynı kaynaklardan beslendiğini söyledi.

Bölgede güya terörle mücadele için yığılan silahların, terör örgütlerinin elinde birer ölüm makinesine dönüştüğünü dile getiren Erdoğan, bu meselenin, Türkiye ve tüm bölge halklarının bekası meselesi haline dönüştüğünü anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak'ta, Suriye'de ve diğer ülkelerde DAEŞ denilen istismar aracının süratle ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, "Aynı şekilde ülkemizin içinde de benim Kürt kardeşlerime en büyük eziyeti yapan, ülkemizin istikrarını tehdit eden bölücü terör örgütünü, en küçük bir müsamahaya izin vermeden devreden çıkarmak zorundayız. Bunu devreden çıkarıncaya kadar silahlı kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, gönüllü köy korucularımız hep birlikte bu mücadeleyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Türkiye'nin bir huzur ve refah ülkesi olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"78 milyon insanımızın refahına, huzuruna kastedenlere bu ülkede yer olmayacaktır. İşte o zaman yaşanan kötü gidişi tersine çevirme, yeniden huzuru, güveni, hakkı, adaleti tesis etme imkanına kavuşacağımıza inanıyorum. Bunu bölgemizdeki mezhep fitnecilerine rağmen yapacağız. Bunu ülkemizdeki terörist sevicilere rağmen gerçekleştireceğiz. Burada afaki bir projeden, ham bir hayalden bahsetmiyorum. Ecdadımızın bin yıl boyunca çok büyük mücadeleler sonucunda elde ettiği bu başarıyı bugün bizim yeniden tekrarlamamamız için hiçbir sebep, mani yoktur. Yeter ki bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım."

"Kimse bu vatan toprakları üzerinde operasyon yapamaz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun için her yerde "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" dediğini anımsatarak, "78 milyon, tek bayrağı var. Bunun alternatifi olamaz. Şehitlerin kanlarından rengini almış, bağımsızlığı hilal ile taçlanmış, şehidimiz yıldızla sembolleşmiş tek bayrak. ve 780 bin kilometrekarede tek vatan" şeklinde konuştu.

Kimsenin bu vatan toprakları üzerinde operasyon yapamayacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Aksi takdirde dar ederiz. İşte şu anda Mehmetçiğimizin tüm o Cudi dağlarında yaptığı budur. Polisimizin tüm Doğu ve Güneydoğu'da yaptığı budur. Sonuna kadar köy korucularıyla beraber bu mücadele devam ediyor, edecektir. Türkiye bu yolu aştığında bölgemizde tüm kardeşlerimizin arkamızdan geleceğini biliyoruz. Ve tek devlet. Devlet içinde devlet olmaz. Öyle paralel devletmiş, paralel olmayan devletmiş asla. Tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Bu kadar. Bizim kimsenin toprağında, ülkesinde, egemenlik haklarında gözümüz yoktur. Bugün Irak, Suriye, Libya'nın toprak bütünlüğünü Türkiye kadar samimiyetle isteyen, bu yolda gayret gösteren başka hiçbir ülke mevcut değildir. Biz sadece bu ülkelerle, kardeşlerimizle sahip olduğumuz müştereklerimiz çerçevesinde yol arkadaşlığı, iş birliği, güç birliği, kader birliği yapmak istiyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her gecenin bir sabahı olduğu gibi bu zor günlerin de bir sonunun mutlaka olacağını belirtti.

Mevlana Hazretleri'nin, "Zafer için yardımcısı Allah olmayan kişiye tavşan bile aslan gibi gözükür" dediğini aktaran Erdoğan, Müslümanların Allah'tan başka güvenecek, yardım bekleyecek, yaslanacak yeri olmadığına vurgu yaptı.

"Tüm İslam alemi Türkiye'yi takip ediyor"

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Peygamberimiz, Hazreti Ebubekir Sıddık ile o mağarada oldukları, örümcek o mağaranın ağzını ördüğü anda müşrikler mağaranın kapısına gelmişlerdi. Ve Hazreti Ebubekir Sıddık o esnada telaşlanmıştı. Sevgili Peygamberimiz, o anda şu ayeti okuyor; 'La tahzen innallahe meana'. 'Korkma ya Ebubekir, Allah bizimle beraberdir'. Yine Mevlana Hazretleri diyor ki 'Allah sana bir el vermişse bir iş yap. Kazan da dostlarına yardımın dokunsun'. Bize düşen Allah'ın bize verdiği eli, ayağı aklı, fikri kullanıp, dostlarımıza yardımımızın dokunacağı güce, kuvvete, imkana erişmektir. Bunun için hep birlikte çok çalışacağız."

İslam aleminin Türkiye'ye baktığını, Türkiye'yi takip ettiğini dile getiren Erdoğan, "Bu bakımdan sorumluluğumuz çok büyük. Millet olarak hem kendimiz hem kardeşlerimiz ve hem tüm insanlık için süratle hedeflerimize ulaşmak, dostumuza güven, hasmımıza korku veren bir konuma gelmek mecburiyetindeyiz. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bu vesile ile başta Mevlana Hazretleri olmak üzere tüm gönül sultanlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle tazimle yad ediyorum" ifadelerini kullandı.

Notlar

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin "düğün gecesi" olarak nitelendirdiği ölümünün 742. yılı dolayısıyla Sinan Erdem Spor Salonu'nda bu yıl dördüncüsü düzenlenen Şeb-i Arus İstanbul etkinliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğin sunuculuğunu Ertem Şener ile Necip Karakaya yaptı.

İzleyiciler arasında bir grup engelli de yer alırken, etkinlikte yapılan konuşmalar, söylenen ilahi ve şiirler, işitme engelliler için işaret diline çevrildi.

Taşkın Sabah Orkestrası eşliğinde sanatçılar Serkan Kaya, Yusuf Güney, Alişan, Kutsi, Erkam Aydar ve Sami Özer ilahi seslendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın salona gelişinde büyük coşku yaşandı.

Sanatçılardan Sami Özer, bir eser seslendirmesi için mikrofonu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bıraktı. Erdoğan, Segah Tekbir ve Salat-ı Ümmiye'nin ilk bölümünü seslendirdi.

Günün anısına Erdoğan'a, AdStation Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu, Arapça besmele yazılı hat levha hediye etti.

Programın son bölümünde Mehmet Fatih Çıtlak idaresinde mevlevi ayini yapıldı.

Etkinliği, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de izledi.

(Bitti)

AA / Güncel

Mevlana Celaleddin İ Rumi Recep Tayyip Erdoğan Suriye Irak Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title