Sat Komandolarına İstenen Ceza Belli Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Sat Komandolarına İstenen Ceza Belli Oldu

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Sat Komandolarına İstenen Ceza Belli Oldu

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı tespit edilen, SAT Komutanlığı ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı'nda görevli personel ile bu personellere talimat verdiği iddia edilen FETÖ'nün mahrem imamlarının da arasında bulunduğu 42'si tutuklu, 7'si firari 52 şüpheli hakkında, "TBMM'yi,...

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı tespit edilen, SAT Komutanlığı ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı'nda görevli personel ile bu personellere talimat verdiği iddia edilen FETÖ'nün mahrem imamlarının da arasında bulunduğu 42'si tutuklu, 7'si firari 52 şüpheli hakkında, "TBMM'yi, Hükümeti ve Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle iddianame düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminde SAT Komutanlığı ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı'nda görevli 38 eski TSK personeli ile bu personeli komuta eden FETÖ'nün sözde "Deniz Kuvvetleri Yapılanması"ın mahrem imam konumundaki sivil yöneticisi olan 14 kişi "şüpheli" olarak yer aldı.

"DARBE GİRİŞİMİNDE MUHALİF SAT VE SAS KOMANDOLARINI DERDEST ETMEKLE GÖREVLENDİRİLDİLER"

İddianamede şüphelilerin TSK'nın emir komuta zincirinden kopuk olarak, FETÖ'nün mahrem imamlarından talimat aldıkları belirtildi. Şüphelilerin, alınan bu talimatla, darbe girişimi sırasında SAT Komutanlığı ile Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı'nda muhalif olduklarını düşündükleri bir kısım askeri derdest etmekle görevlendirildiği kaydedildi. 15 Temmuz gecesi bu kişilerin harekete geçtikleri ancak darbenin başarısız olması nedeniyle eylemlerini tamamlayamadıkları vurgulandı. Şüphelilerin bu aşamadan sonra da kendilerini gizlemeye çalıştıkları anlatıldı.

MAHREM İMAMA BAĞLI OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ

İddianamede şüphelilerden SAS komandosu E.T.'nin etkin pişmanlıktan yararlandığı ve Deniz Kuvvetleri yapılanmasının mahrem imamlarından olan Enes Hozan'a bağlı olduğunu itiraf ettiği belirtildi.

ŞÜPHELİLER İÇİN İSTENEN CEZALAR

İddinamede 51 şüpheli için "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. İddianamade yer alan ve 14 "mahrem imam" için, "Terör örgütü yöneticiliği" suçundan 15'er yıldan 22,5'er yıla kadar hapis cezası talep edilirken, 38 darbeci asker hakkında ise "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi. İddianamede, itirafçı olan ve mahrem imamlar hakkında önemli bilgiler verdiği kaydedilen E.T.'nin, darbe girişimine iştirak etmediği belirtilerek, sadece "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan cezalandırılması istendi.

KAYBOLAN SİLAHLAR ÜMRANİYE'DE BULUNDU

Öte yandan darbe girişimi sonrası SAT Komutanlığı'na ait 2'si uzun namlulu olmak üzere 4 adet silah ile bu silahlara ait mühimmatlar, Sualtı Taaruz Komandolarının kullandığı çok sayıda şişmeli can yeleği ve çelik yelekler, Ümraniye'de bir apartmanın zemin katında bulundu. Yapılan ihbar üzerine bulunan silah ve mühimmatların bu soruşturmada tutuklu bulunan SAS Komandosu Astsubay Levent Özcan'a ait olduğu tespit edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından onaylanan iddianame Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. - İstanbul

Demirören Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Ümraniye TSK Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title