Haberler

Sanat Şaheseri Kaya Oyma Mabet, Sanat Galerisi Olacak

Taş evleri ve yer altı şehirleriyle zengin bir tarihi dokuya sahip Kayseri'nin Talas ilçesinde restore edilen bin 600 yıllık Tol Mabet, müze ve sanat galerisi olacak  Talas Belediye Başkanı Yıl...

ESMA AYGÜN - Tarihi konakları ve yer altı şehirleriyle zengin bir tarihi mirasa sahip Kayseri'nin Talas ilçesinde, geçmişi bin 700 yıl öncesine kadar dayanan kaya oyma Tol Mabet, klasik eserlerin sergileneceği müze ve sanat galerisi olarak değerlendirilecek.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ali Saip Paşa Sokağı'nda yer alan ve Tol Mabet ismiyle bilinen kaya oyma mekanın bölgede eşi olmayan bir mimariye sahip olduğunu söyledi.

Mabedin M.S. 3. ya da 4. yüzyıla ait olduğunun tahmin edildiğini belirten Yıldırım, uzun yıllara tanıklık eden yapının güçlendirilmesi için pek çok kez sağlamlaştırma çalışması yapıldığını kaydetti.

Tol Mabet'i turizme kazandırmak için çok titiz bir restorasyon çalışması gerçekleştirdiklerini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Burası muhtemelen önceleri korunmak için güvenlik amacıyla yapılmış bir yer altı şehri. İçindeki düzenlemelerden zamanla daha çok kilise olarak kullanıldığını anlıyoruz. Burada çok esaslı bir yapı var. Kayaları oyarak insanoğlunun neler yapabileceğini bu ibadethanede görüyoruz. Muhteşem bir matematiksel hesaplama ile inşa edilmiş. Uzun çalışmalar sonucu burası için restorasyon projesi hazırladık. Restorasyondan önce metruk haldeydi. Hazırladığımız projeyle Tarihi Kentler Birliği'nden ödül aldık. Restorasyon yaklaşık 4 yıl sürdü. Karşımızdaki eser tamamen el işçiliğiyle yapılmış muazzam bir yapı. Restorasyonunu da bu nedenle büyük bir titizlik içinde yürüttük."

Mabedin altında gizli yapılar var

Yıldırım, bu tür eserlerin yapım amacına ters düşmeyecek şekilde kullanılması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Burası bir mabettir ve saygı gerektirir. Ticari bir işletme olarak görmemek gerekir. Bunları göz önünde bulundurarak buranın sanat ve kültür faaliyetlerine ev sahipliği yapmasına karar verdik. Klasik sanatlarımızdan hat, ebru, tezhip eserlerinin yer alacağı bir sanat galerisi oluşturacağız. Burada çeşitli sanatsal gösteriler yapılacak. Yüzlerce yıl ayakta kalmayı başarabilmiş bu yapının altında da bazı gizli yapılar olduğunu tahmin ediyoruz. Şu an bunlara ulaşamadık ancak ilerde çıkarılabileceğini düşünüyorum. Mabedin sadece içinde değil dış cephesinde ve komşu yapılarda da yenileme çalışmaları yaptık. Yaklaşık 1 milyon liralık bir maliyeti oldu."

Atina'dan Talas'a turlar

Talas'ın Tol Mabet gibi pek çok tarihi esere sahip olduğunu vurgulayan Yıldırım, bir zamanlar ilçede Rum, Ermeni ve Türkler iç içe yaşadığını bunun da zengin bir kültürel miras oluşturduğunu dile getirdi.

Bu birlikteliğin kentin mimari yapısına büyük katkılar sağladığını vurgulayan Yıldırım, "Bir zamanlar damdan dama geçilen bir Talas varmış. Bize emanet bırakılan mimari güzelliği gelecek nesillere bırakmak istiyoruz. Aynı zamanda Talas'ı iç ve dış turizme kazandırmayı amaçlıyoruz. Mübadele sonucu Rumlar buradan Yunanistan'a göç etmişler. Her yıl turlarla Atina'dan Talas'a çok sayıda turist geliyor. Atalarının göç ettiği toprakları ziyaret ediyorlar. Bu turizm potansiyelini yaptığımız sokak sağlıklaştırma çalışmaları ve tanıtımla daha çok değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı. - Kayseri

Kaynak: AA / Güncel

Rifat Yıldırım Kayseri Talas Politika Güncel Haberler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Bakmadan Geçme

Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor? Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı?
Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title