Samsun Manda Kaymaklı Lokumla Oskar Adayı Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Samsun Manda Kaymaklı Lokumla Oskar Adayı Oldu

Demirören Haber Ajansı - Güncel

Manda kaymaklı lokumla oskar adayı olduYAŞAMA Dokunanlar Platformu tarafından organize edilen Kültür Ürünleri Oscar Yarışması'na Samsun İl Kültür Müdürlüğü tarafından aday gösterilen Bafra Lokumcusu, 'manda kaymaklı lokum' ile 96.8 puanla en yüksek puan alarak finale kalan ürünler arasında yer aldı.

Manda kaymaklı lokumla oskar adayı oldu

YAŞAMA Dokunanlar Platformu tarafından organize edilen Kültür Ürünleri Oscar Yarışması'na Samsun İl Kültür Müdürlüğü tarafından aday gösterilen Bafra Lokumcusu, 'manda kaymaklı lokum' ile 96.8 puanla en yüksek puan alarak finale kalan ürünler arasında yer aldı.

Yaşama Dokunanlar Platformu tarafından organize edilen Kültür Ürünleri Oscar Yarışması'na Samsun İl Kültür Müdürlüğü tarafından aday gösterilen Bafra Lokumcusu, 'manda kaymaklı lokum' ile 96.8 puanla en yüksek puan alarak finale kalan ürünler arasında yer aldı. 8 kategoride 63 ilden 320 ürünün arasından finaline kalan Bafra Lokumcusu'nda, Yüksel ailesi tarafından 4 kuşaktır lokum üretimi yapılıyor. Ailenin 4'üncü kuşak lokum üreticisi olan 41 yaşındaki Faris Yüksel, ailesinin hikayesi ile yarışmaya başvurduklarını belirterek, Büyük dedim Şükrü Efendi 1887 yılında lokumculuğa başlıyor. Ardından bu mesleği devralan dedem Faris Yüksel, manda kaymaklı lokumu üreten ilk kişi. Ondan sonra da babam Çetin Yüksel 4'üncü kuşak olarak da ben bu mesleği devam ettiriyorum. Biz 1.5 asırdır sülale olarak lokum üretiyoruz. Manda kaymaklı lokum da bizim için bir üründen ziyade bir kültür, nesilden nesille aktarılan bir lezzet diye konuştu.

Bafra manda kaymaklı lokumun Samsun denilince ilk akla gelen ürünlerden birisi haline geldiğini söyleyen Faris Yüksel, Şuan yarışmada finale kaldık. 26 Nisan'da ödül töreni olacak. Umarım dereceye gireriz. Dereceye girersek çok mutlu olacağız. Bu mesleği sürdürmek ve bu mesleği bizden sonra daha iyi noktalara getirebilmek açısından bizi bu bile çok motive etti. Bu lokumun en büyük özelliği kaymak ve lokum aynı anda damakta erir ve aynı anda o lezzet alınır. Kaymak Kızılırmak Deltası'nda yetiştirilen mandalardan elde edilir lokumda bu kaymağa uyum sağlayabilmesi için özel bir formülü vardır. Usta bildiğinin yüzde 99'unu kalfasına öğretir de yüzde 1'ini öğretmez. İşte o yüzde 1 formüldür ve o da bizim ailemizdedir. Bu lokumu özel yapan şeylerden biri kaymağının yanında o lokumdaki formüldür. 1936 yılından bu yana üretilen 1940 yılında Yerli Malı Cemiyeti'nden ödül almış bir lokumun böyle bir yarışmada en yüksek puanla finalist olarak gösterilmesi hepimizi çok heyecanlandırdı dedi.

Lokumun sadece kışın üretilip tüketildiğini içinde hiçbir katkı maddesi bulunmadığını söyleyen 77 yaşındaki Çetin Yüksel ise, Babam yaptığı denemeler sonucunda manda kaymaklı lokumu üretmiş bu tadı geliştirdikten sonra vatandaşların beğenisine sunmuş. Biz de bu formülün noktasına virgülüne dokunmadan aynı şekilde üretmeye devam ediyoruz. Bu yarışmaya katıldık. Finale kaldık. Çok mutlu olduk. Manda Kaymaklı lokum hem bizim için hem Samsun için çok değerli bir ürün şeklinde konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Samsun Bafra Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title