Haberi Paylaş

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri Sahiplerini Buldu

Güncel Haberler

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sabancı: "Kadınların eğitim imkanlarını geliştirmeli, ekonomik konumlarını güçlendirmeliyiz.

Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, kadınların eğitim imkanlarının geliştirilmesi, ekonomik konumlarının güçlendirilmesi, siyasete aktif katılımlarının sağlanması ve kadına yönelik şiddetin engellenmesi gerektiğini belirterek, "Cinsiyet eşitliği çalışmalarında görüyoruz ki, hep beraber yapılacak çok işimiz var" dedi.

Merhum Sakıp Sabancı'nın vasiyeti üzerine bu yıl 9. kez verilen ve konusu " Türkiye'de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" olarak belirlenen Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Tören, üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı GülerSabancı ve Rektör Prof. Dr. Nihat Berker'in ev sahipliğinde, Sakıp Sabancı Müzesi'nin etkinlik mekanı the Seed'de gerçekleştirildi.

Törende konuşan Sabancı, cinsiyet eşitliğine geleneklerin dışına çıkarak bilimsel bir yaklaşımla bakmanın önemine değindi.

Türkiye'de bu konuda çeşitli yasal iyileştirmeler yapılarak, eşitliğe yönelik evrensel değerler ve bu doğrultuda belirlenen hedeflere ilerlendiğini anlatan Sabancı, bu konuda yapılan çalışmaların hala yetersiz olduğunu söyledi.

Bu konu açıldığında "Evet yol aldık, ama hala gidilecek çok yolumuz var" denilmesi gerektiğini kaydeden Sabancı, Dünya Ekonomik Forumu'nun 2013'te yayınladığı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne göre, Türkiye'nin 136 ülke içinde 120. sırada yer aldığını, kadınların yüzde 30'unun, erkeklerin de yüzde 76'sının iş gücüne katıldığını anlattı.

Bu rakamların cinsiyetler arasındaki durumun boyutunu gözler önüne serdiğini kaydeden Sabancı, "Bu tablonun değişmesi için kadınların eğitim imkanlarını geliştirmeli, ekonomik konumlarını güçlendirmeliyiz. Siyasete aktif katılımlarını sağlamalı ve kadına yönelik şiddeti engellemeliyiz. Cinsiyet eşitliği çalışmalarında görüyoruz ki, hep beraber yapılacak çok işimiz var. Bu çalışmalarda, birbirimizi daha iyi anlamalı ve hedef birliğine odaklanmalıyız" diye konuştu.

Ödüller

Törende, uluslararası alanda tanınan yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan jüri adına Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Forumu Direktörü Sibel Irzık, ödülün gerekçelerini anlattı.

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri'ni makale dalında, "Sayıların ötesinde yeniden düşünmek: Türkiye'de genç kızların eğitimi, iş gücüne katılımı ve toplumsal cinsiyet eşitliği" başlıklı makaleyle University of Washington'dan Akanksha Misra, "Modern kadın öznellikleri ve toplumsal cinsiyet normlarının uzamsal müzakereleri" başlıklı makaleleyle Emine Gökçen Yüksel, Stephan Stetter ve Johen Walter, "Adaletin hesaplanmasına karşı koymak: Suç hukuku, nefret suçları ve sahte yaşamlar" başlıklı makaleyle Aslı Zengin ödül aldı.

Bu yıl üçüncü kez verilen Jüri Özel Ödülü ise University of London Öğretim Üyesi Prof. Deniz Kandiyoti'nin oldu. - İstanbul

Kaynak: AA / Güncel

Sabancı Üniversitesi Güler Sabancı Nihat Berker Türkiye Politika Güncel Haberler

title