Haberi Paylaş

Sabancı Vakfı - Birleşmiş Milletler Ortak Programı Tamamlandı

Sabancı Vakfı - Birleşmiş Milletler Ortak Programı Tamamlandı

Güncel Haberler

10 yıl önce desteklemeye başladığı Birleşmiş Milletler Ortak Programı, kapsamında 11 pilot ilde yapılan çalışmaların değerlendirildiği kapanış toplantısı Ankara'da yapıldı.

Toplantıya ilişkin bir mesaj veren Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, "Önceki gün Hakkari Dağlıca'da ve daha öncesinde verdiğimiz şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yaralılara da acil şifalar temenni ediyorum. Bu ülkede yaşayan herkesin içini dağladığını biliyorum. Bütün bu acılara son verecek adımları düşünmenin, başka kayıplar olmamasına çaba göstermenin başta siyasi partilerimiz ve parlamentomuz olmak üzere, hepimizin vicdani görevi olduğuna inanıyorum." dedi.

Güler Sabancı; Sabancı Vakfı'nın ilk kez 2006 yılında kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının geliştirilmesi konusunda çok ortaklı bir programın içinde yer aldığına dikkat çekerek "Program kapsamında yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çok önemli çalışmalar yapıldı. Ortak çalışma yapmak aynı hedefe doğru ilerlemek, bir planda buluşmak, bundan sonrasını tarif etmek demek. 10 yılda toplam 17 ilde yaptığımız çalışmalarda, öğrenimlerimiz, kazanımlarımız ve başarılarımız oldu. Bu süreçte en önemli kazanım; sivil toplum kuruluşları ile birlikte yerel yönetimlerin; valiliklerin, belediyelerin, bizlerin hep beraber aynı hedefe ve aynı önceliklere doğru birlikte çalışması, sorunları birlikte tespit ederek, çare için aynı yöne bakmamız oldu." dedi.

Mesajında programın 2006-2010 yıllarını kapsayan ilk ve 2012-2015 yılları arasında süren ikinci uygulama dönemine dair değerlendirmelerde bulunan Güler Sabancı, "2006 yılında başlattığımız, ilk 'Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı'ndan aldığımız olumlu neticeler, bize ikinci defa ortak program yapmak için cesaret verdi. İlk ortak programda 6 ilde çalışmalar yürüttük. 2012 yılından bu yana yürüttüğümüz ikinci programda ise, uygulama alanımızı genişlettik ve 11 yeni ilde çalışmalar gerçekleştirdik. Amacımız, toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının iyileştirilmesi için yerel yönetimlerin ve yerel sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına katkıda bulunmak, projelerini desteklemek ve bunları sürdürülebilir hale getirmekti. Programın somut sonuçlarından birisi de pilot illerde başlatılan hibe programları oldu. Bu illerdeki sivil toplum kuruluşları daha etkili ve daha verimli proje yapmayı, bu projeleri sunmayı, bütçelerini yönetmeyi öğrendi." dedi.

"Toplumsal cinsiyet eşitliği temel bir kalkınma hedefidir"

Toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan ekonomik ve toplumsal kalkınmanın mümkün olmadığının altını çizen Güler Sabancı,"Birçok sorunun kökeninde, toplumda yerleşmiş olan 'toplumsal cinsiyet eşitsizliği' anlayışı yatıyor. Bu konuda ilerleme sağlamadan güçlenme ve kalkınmadan bahsedemeyiz. Yapılan araştırmalar da ortaya koyuyor ki; toplumsal cinsiyet eşitliği temel bir kalkınma hedefidir. Dünya Bankası'nın raporuna göre, kadınların hane halkı kaynakları üzerinde daha fazla kontrole sahip olması çocukların geleceğine daha fazla yatırım yapılmasına yol açıyor. Ve ekonomik büyüme üzerinde pozitif etkiler doğuruyor." dedi.

Program kapsamında "Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme", "Sabancı Vakfı Hibe Programı" ve "Mor Sertifika Programı"nın uygulandığını belirten Güler Sabancı, "Yıllardır toplumsal cinsiyet ayrımcılığını önleyecek projelere hibe desteği veriyoruz. Hibe verdiğimiz projelerle sadece kadınlarda değil, erkeklerde de toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak için çalışıyoruz. Bu konularda devletimizin ve sivil toplum kuruluşlarının girişimleri, çalışma grupları ve raporları da var. Tüm bu çabalar tabii ki olumlu bir etki yaratıyor ancak henüz istenen seviyeye gelmiş değiliz. Bu alanda daha gidilmesi gereken uzun bir yol var. Dünya Ekonomik Forumu'nun 2014 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu'nda Türkiye maalesef 142 ülke arasında 125'inci sırada bulunuyor. 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen bir ülke olarak; ilk hedefimiz, bu raporlarda daha yüksek sıralara çıkmak ve kadın işgücünü ekonomiye dahil etmek olmalıdır." dedi.

Mesajında 10 yılın sosyal programlar için ideal bir süre olduğunu belirten Sabancı, "Şimdi biraz durup yapılanları değerlendirme zamanı. Bir taraftan bu yapılan çalışmaların sürdürülebilirliğini sağlarken, diğer taraftan bu çalışmaları yaygınlaştırmalıyız. Yaptıklarımız bir damla ama bunu kartopuna çevirmemiz, büyütmemiz lazım. Kendi şehirlerindeki uygulamaları başka şehirlere iyi bir örnek olarak anlatacak, cesaretlendirecek yöneticilere ihtiyacımız var." dedi.

Ekonomik büyümede sürekliliğin sağlanmasının kadınların sosyal ve ekonomik kalkınmanın altın anahtarı kabul edilmelerine bağlı olduğunu belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu "Kadınların güçlendirilmesi alanlarında yürütülen çalışmaların başarıya ulaşmasında kamu, STK, özel sektör ve akademik dünyanın güç birliği içinde olması vazgeçilmez bir esastır. Ortak program bu iş birliğinin en önemli örneklerinden biridir." dedi.

Ortak program kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların yerel düzeyde nihai hedefine ulaştığını belirten Ustaoğlu, "Cinsiyete duyarlı bütçeleme alanında Türkiye'de yürütülen projelerin eğitim ve farkındalık çalışmalarıyla sınırlı kalmaması için uzun vadeli ve kalıcı programlara ihtiyaç var. Ortak programın bundan sonra yapacağımız projeler için sağlam bir temel oluşturduğuna inanıyorum." dedi.

Program hakkında genel bir değerlendirme yapan ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Ayata ise "Sabancı Vakfı, bir fikir ve ideal çerçevesinde sivil toplumu güçlendirmek için devlet ve uluslar arası kurumları bir araya getirerek önemli bir işe imza attı. Bunu yaparken de görünür olmaktan çok etkili olmayı seçti" dedi.

Rakamlarla Birleşmiş Milletler Ortak Programı (BMOP)

Program süresince toplam 17 ilde yapılan çalışmalarla 350 bin kişiye ulaşılmıştır.
İki Programda toplam 54 projeye hibe desteği sağlanmıştır.

İki programda 349 öğretmen toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri sonunda Mor Sertifika almaya hak kazanmıştır. Mor Sertifika Programı kapsamında düzenlenen seminerlerle yaklaşık 3 bin kişiye doğrudan ulaşılırken, dolaylı olarak 10 bin kişiye ulaşılmıştır.

Bültenler / Güncel

Birleşmiş Milletler Güler Sabancı Sabancı Vakfı Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title