Haberler

Roche, Maymun Çiçeği Virüsünü Tespit Eden Pcr Test Kitleri Geliştirdi

Güncelleme:

CENEVRE, 26 Mayıs (Xinhua) -- İsviçre merkezli çok uluslu sağlık şirketi Roche Çarşamba günü, son günlerde Afrika'daki salgın bölgesinin dışına yayılan maymun çiçeği virüsünü tespit eden üç adet test kiti geliştirdiğini söyledi.

CENEVRE, 26 Mayıs (Xinhua) -- İsviçre merkezli çok uluslu sağlık şirketi Roche Çarşamba günü, son günlerde Afrika'daki salgın bölgesinin dışına yayılan maymun çiçeği virüsünü tespit eden üç adet test kiti geliştirdiğini söyledi. Roche'tan yapılan açıklamada Roche ile iştiraki TIB Molbiol'ün, son günlerde etkili olan virüs endişelerine cevap olarak üç adet özgün LightMix Modüler Virüs kiti geliştirdiği belirtildi. Üç LightMix Modüler Virüs kitinden birincisi, virüsün Batı Afrika ve Orta Afrika formlarının her ikisinden gelen tüm maymun çiçeği virüsleri veya başka bir deyişle aynı soydan gelen virüsler olarak adlandırılan virüsler de dahil olmak üzere ortopoks virüslerini tespit edebiliyor.

İkinci kit, sadece maymun çiçeği virüslerini tespit eden spesifik bir test. Şirket açıklamasına göre, bu sonuçların her ikisini de almak isteyen araştırmacılar için düşünülen üçüncü kit ise ortopoks virüslerini tespit etmenin yanı sıra maymun çiçeği virüsünün mevcut olup olmadığına dair bilgi de veriyor. İlk olarak 1958 yılında laboratuvar maymunlarında tespit edilen maymun çiçeğinin insanlara kemirgenler gibi vahşi hayvanlardan veya insandan insana bulaştığı düşünülüyor. Son iki haftada virüsün normal olarak bulunmadığı bölgeler olan çok sayıda Avrupa ülkesi ile Kuzey Amerika'da maymun çiçeği virüsünün çeşitli kümeleri bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre, salgın halinde maymun çiçeği hastalığı normalde coğrafi olarak Batı ve Orta Afrika ile sınırlı. Teyitli ve şüpheli maymun çiçeği vakalarının endemik bir bölgeye herhangi bir seyahat geçmişi olmadan birçok ülkede tespit edilmesi tipik olmayan bir durum. DSÖ verileri Pazartesi itibarıyla toplam 19 ülkede 131 teyitli maymun çiçeği vakasının ve 106 şüpheli vakanın bildirildiğini gösteriyor. Bu vakaların yaklaşık dörtte üçü İspanya, Portekiz ve İngiltere'ye ait. DSÖ, salgın durumu bulunmayan ülkelerdeki gözetim faaliyetleri genişledikçe tespit edilen maymun çiçeği vakalarının sayısının da artacağını söyledi.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Orta Afrika İsviçre Afrika Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Bakmadan Geçme

Lamine Yamal'ın sevgilisi kim? Yamal'ın sevgilisi var mı, kaç yaşında, nereli, boyu kaç? 17-18 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 17-18 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İsmail Kartal kalp krizi mi geçirdi? İsmail Kartal'ın sağlık durumu ve iddialar hakkında açıklama geldi İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Menderes ve Tire 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı hangi kanalda? BJK Shakhtar Donetsk maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-SHAKHTAR) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 17 Temmuz EXXEN spor canlı izle! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? İslahiye, Nurdağı, Oğuzeli 17-18 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! İznik Gölü nerede? İznik Gölü hangi şehirde, nereye bağlı? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Sarıçam, Ceyhan, Kozan 17-18 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Meram, Ereğli, Akşehir 17-18 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! Kıbrıs'ta gezilecek yerler listesi : Kıbrıs seyahatinde nerelere gidilir? Kıbrıs'ın en güzel şehri hangisi? Kıbrıs'ı gezmek için kaç gün gerekli? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, Gemlik, Osmangazi 17-18 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Manavgat, Konyaaltı, Serik 17-18 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Ümraniye, Bağcılar, Bahçelievler 17-18 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi!
Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

Dünyaca ünlü bankadan Türkiye için tahmin: Enflasyon yüzde 40'a gerileyecek

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title