Haberler

  Reza Zarrab'ın Avukatından İlginç Talep: Kaçarsa Vurulsun

  Son Güncelleme:
  Abone Ol

  Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman, Zarrab'ın kefalet başvurusunun reddedilmesi üzerindeki aşırı ısrarcı tutum üzerine "Zarrab'ın kaçmaya teşebbüsü olursa, onu vurabilirler" önerisinde bulundu.

  ABD'li mahkeme ressamı Elizabeth Williams, İran'a yönelik yaptırımları ihlal etmek, karapara aklamak ve bankacılık sahtekârlığından tutuklu olan Reza Zarrab'ın 2 Haziran'da yapılan duruşmasını Hürriyet için izleyip resimledi. Zarrab'la ilgili izlenimlerini aktaran Williams,"Yargıcı dinlerken yüzünde endişeli bir ifade vardı" dedi.

  Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman, 2 Haziran'daki duruşmada bir saati aşan sunumunda, yargıç Richard Berman'a ilginç bir öneride bulundu. Brafman, başsavcılığın Zarrab'ın kefalet başvurusunun reddedilmesi üzerindeki aşırı ısrarcı tutumu üzerine, "Zarrab'ın kaçmaya teşebbüsü olursa, eğer uygun görürseniz güvenlik yetkilileri makul güç kullanabilecekler, hatta eğer izin verilirse onu vurabilirler. Mükemmel değil mi" dedi.


  ABD'de tutuklu yargılanan iş adamı Reza Zarrab'ın New York Federal Mahkemesi'nde 2 Haziran'daki duruşmasını izleyen ve içeriye fotoğrafçı girmesi yasak olduğu için ortamı çizerek aktaran mahkeme ressamı Elizabeth Williams izlenimlerini Hürriyet'e anlattı. ABD'deki en ünlü 5 mahkeme ressamı arasında sayılan Williams, şunları söyledi:

  "CEZAEVİ KIYAFETİYLE, YÜZÜNDE ENDİŞELİ BİR İFADE"

  "Güvenlik görevlileri Zarrab'ı mahkeme binasına bitişik olan cezaevinden duruşma salonuna getirdiklerinde daha önce incelediğim fotoğraflarından daha zayıf olduğunu fark ettim. Kendisine bolca gelen kısa kollu koyu lacivert tişört, içinde ten rengi fanila bulunan cezaevi kıyafeti giydirilmişti. Duruşma boyunca oturdu. Yargıç, duruşma ile ön bilgiler verirken, sağında oturan tercümanı çeviri yaptı. Yargıcı dinlerken yüzünde sürekli endişeli bir ifade vardı. Bunu da çizimlerime yansıtmaya çalıştım. Mahkeme ressamları gördüklerini çizmek için eğitilirler. Bizim en büyük endişemiz suretin benzerini, mimik ve jestlerini yansıtabilmektir. Fotoğrafçı gibi çizdiklerimizi gözden geçirip, fotoşopla sonradan düzeltemiyoruz."


  YARGIÇ, TARAFLARDAN TARİH İSTEDİ

  75 yıl hapis cezası istemiyle yargılanması süren Zarrab'ın perşembe günü yaklaşık 2.5 saat süren kefalet duruşmasında Yargıç Richard Berman, kararını önümüzdeki günlerde açıklayacağını belirtti. Yargıç Berman'ın kefalet duruşmasındaki açılış konuşmasının en önemli bölümü, "Bu davada dile getirilen konuların çözüme kavuşturulmasının benim bildiğim en iyi yolu, hızlı ve kamuoyu önünde jürili bir yargılama yapılması" dediği kısımdı.

  Berman, 7 Haziran'a kadar savcılık ve savunma avukatlarından kendisine jürili duruşma için tarih önerileri vermesini istedi. 16 Haziran'daki duruşmada jürili duruşma tarihinin kesinleştirileceğini açıkladı.

  "AVUKATINI PÜR DİKKAT DİNLEDİ"

  Avukatı Benjamin Brafman, yargıca hitap ederken, Zarrab yüzünü kendisine çevirerek tüm dikkatini Brafman'ın söylediklerini verdi. Türkçe çevirmeni sağ kulağına konuşurken bir an olsun yüzünü Brafman'dan çevirmedi. Tüm dikkatini ona verdi.

  Avukat Brafman konuşmasını bitirince Zarrab, bir kaç defa arkasına dönüp dinleyicilere baktı. Ancak, yargıç ve avukatı konuşurken çok dikkatliydi. Başsavcı yardımcısının (Michael Lockard) konuşması sırasında vücut dili biraz değişti. Kollarını birleştirdi, bacak bacak üstüne attı ve kendisini oturduğu sandalyede biraz kaydırdı. Genel olarak duruşmada söylenenleri serinkanlı, kontrollü, çok sabırlı ve sakin ve dikkatle dinlemesi beni etkiledi.

  BEŞ RESSAMDAN BİRİ

  Elizabeth Williams, ABD'nin en iyi beş mahkeme ressamından biri. Mahkeme tasvirleri New York Times, Wall Street Journal, USA Today, New York Post gibi ABD'nin önde gelen gazetelerinin kapaklarında yer aldı. Williams'ın izlediği bazı davalar şöyle: ABD'nin iyi yaşam kraliçesi Martha Stewart, mafya babası John Gotti, eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, eski borsacı ve dolandırıcı Bernard Madoff. Ressamlığa moda çizimleriyle başlayan Williams, işini 'muhabirlik' olarak tanımlıyor.

  ZARRAB'IN AVUKATI: KAÇARSA VURSUNLAR

  Zarrab'ın avukatı Benjamin Brafman, 2 Haziran'daki duruşmada bir saati aşan sunumunda, yargıç Richard Berman'a ilginç bir öneride bulundu. Brafman, başsavcılığın Zarrab'ın kefalet başvurusunun reddedilmesi üzerindeki aşırı ısrarcı tutumu üzerine, "Zarrab'ın kaçmaya teşebbüsü olursa, eğer uygun görürseniz güvenlik yetkilileri makul güç kullanabilecekler, hatta eğer izin verilirse onu vurabilirler. Mükemmel değil mi" dedi.

  50 milyon dolarlık kefalet paketi ile birlikte 'Guidepost' isimli güvenlik şirketiyle anlaştıklarını belirten Brafman, firmanın Manhattan'da bir apartmanın 15'nci katında bulunan bir daireyi Zarrab için hazırladığını belirterek, cami, doktor ziyaretleri ve mahkemeye ulaşım için özel şoförlü bir minibüsün de hazırlandığını kaydetti. Başsavcı Preet Bharara'yı temsilen bulunan yardımcısı Michael Lockard ise "Bunlar parasını mahkûmdan alan gardiyanlar. Kefalet ile dışarıdayken kaçmak, cezaevinden kaçmaktan daha kolay. Zarrab hakkındaki suçlamalar çok güçlü ve olağanüstü kaçma riski var. Bu durumda kendisini Manhattan'da hafif silahlı 2 güvenlik görevlisine teslim etmek, komşuları ve çevresindekilerin yaşamını riske sokar" diye itiraz etti.


  Kaynak: Hürriyet / Güncel

  Reza Zarrab Hürriyet İran Güncel Haberler

  Bakmadan Geçme

  6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
  1000
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Yorumlar (9)

  Leyla:

  Zarrab bir tarafa kalsin, siz Ebruya Yeni zengin ve aptal koca bulun lutfen)))))) Adamin Marsi almak arzusu gozunde kalmish. . .

  Yanıtla03
  PELİN:

  Bharara Türkiye''de çalışacak olsa işten başını kaldıramaz!

  Yanıtla06
  gaplan:

  zarrab türkiyeyi dolandırmamış, amerikayı dolandırmış. . ahlaksız güruhun sığındığı son alçakça, argüman. . şunlar herkese kötü örnek, ahlaksız, kötü nesiller yetişmesine sebep oluyorlar, sapıklığın dibini buldular. hiçkimseyi dolandıramazsın lan, islam olmak, gayrimüslimi dolandırmak değildir. ne pislik güruhlarmış.

  Yanıtla12
  gazi:

  zarab haklı amerikanın canını pek fena yakmış ama bizim içimizdede ne kadar amerikancı varmış zaraba kin kusuyor KAHROLSUN AMERİKA YAŞASIN MAZLUM MÜSLÜMANLAR

  Yanıtla152
  gaplan:

  halkları, ülkeleri yoksulluktan gırılıyor, gençler işsiz, evlenemiyor. . liderleri saraylarda yaşıyor, yüzmilyonlarca dolarlık uçaklara biniyor, kalkmış utanmadan, anca böyle hizmet edilir diyor, bakanları vekilleri, soyup soğana çeviriyor ülkelerini, 3-5 bin tokatlayabilen küçük hırsızlarda şu manzarayla gurur duyuyor. . . yani işte çoğu insan hayra dua eder gibi, şerre dua eder, . . şerride iyilik zanneder. Allahın saptırdığını kimse doğru yola iletemez. onlar kesinlikle düzelmeyecek.

  Yanıtla13
  bilimsel:

  allah diyenler en çok rüşvet yeyenler en çok kötülük yapanlardır dünyada ben dünyada bunu anladım din deyip namuslu olan insan çok az dingelen her yerde ahlak yok olmuştur internetten dünya tecvüz haritası bak birde dünya din haritası yaz karşılaştır

  04
  .Adınızı Yazın:

  onu vursalar hemen memlekette yas ilan edilir ne diyorlar türkiyenin cari açığını kapatmış lan vergi sıralamasında ilk 500 de bile adamın adı geçmiyor bizim yan taraftaki kuyumcu bile ismi geçiyor bununki geçmiyorallahın malları adam 33 yaşında karısına doğum gününde 30 milyon dolarlık yalı alıyor bizim koyunlar gecekonduda adamı alkışlıyor sanki yalıyı onlara almış

  Yanıtla04
  Recep Atli:

  Avukata bak, kacirilacagindan o kadar eminki vursunlar diye aklinca hakimi sasritacak. Zarraf serbest birakildigi an kacmak icin elinden geleni yapacaktir. Ona akp bakanlarida yardim edecektir. Amerikan hakiminin onu serbest birakacak kadar aptal oldugunu zannetmiyorum. Amerikanin koydugu Ambargoyu delenler asla serbest birakilmazlar.

  Yanıtla22
  atayist:

  al sana din din rüşvetmidir islam ahlakı dediğiniz bumudur

  Yanıtla02
  title