Haberi Paylaş

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Sosyal Bilim Ödülü Sahiplerini Buldu

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Sosyal Bilim Ödülü Sahiplerini Buldu

Güncel Haberler

Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Sosyal Bilim Ödülü, Koç Üniversitesi'nde düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

Ödül, Koç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Gizem Türkarslan, Koç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Pelin Kılınçarslan ve Northwestern Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Hayrunnisa Göksel tarafından paylaşıldı.

Kadın çalışmaları alanının geliştirilmesinin öncü isimlerinden Prof. Dr. Nermin Abadan Unat adına bu yıl ilk kez düzenlenen "Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Sosyal Bilim Ödülü" sahiplerini buldu. Kadın çalışmaları alanında araştırmalar yapan ve doktora öğrencilerini teşvik etmeyi amaçlayan bu ödül, Koç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Gizem Türkarslan, Koç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Pelin Kılınçarslan ve Northwestern Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Hayrunnisa Göksel tarafından paylaşıldı.

Gizem Türkarslan "Türkiye ve Tunus'ta Kadınların Vatandaşlık Eylemleri ve Toplumsal Cinsiyet Rejimleri" isimli çalışmayla; Pelin Kılınçarslan "Hanehalkı Borçluluğu ve Kadın: Yunanistan ve Türkiye Karşılaştırması" başlıklı araştırmayla ve Hayrunnisa Göksel "Devletsiz bir Halk, Sınırsız Bir Hareket: Kürt Kadınlarının Yerelden Ulus-ötesine Uzanan Politik Mücadelesi" isimli çalışmayla 20 bin dolarlık ödülü bölüşen üç isim oldu.

Türkarslan, Kılınçarslan ve Göksel'in ödülü, Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ve Mustafa Kemal Abadan'ın da katıldığı 17 Mayıs tarihinde Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Doktorasını tamamlamış ve doktora eğitimine devam etmekte olan öğrencilere yönelik Prof. Dr. Nermin Abadan Unat Sosyal Bilim Ödülü jüri heyeti, KOÇ-KAM Direktörü ve Koç Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Acar ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Ayata'dan oluşmaktadır.

Değerlendirme sonucunda; özgünlük, araştırma konusunun temel çerçevesinin tanımlanması ve araştırma yöntemlerine ilişkin açıklık ölçütlerine göre ödülün üst düzey yetkinlik gösteren üç aday arasında paylaştırılmasına karar vermiştir.

Abadan Ödülleri, Mustafa Abadan tarafından 2008 yılında Turkish Philantrophy Funds'da (TPF) kurulmuş bir yatırım fonu aracılığıyla sağlanmaktadır. Turkish Philantrophy Funds Amerikalı Türklerin bir araya gelerek oluşturduğu, eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, kalkınma ve afet yardımı alanlarını hedef alan New York merkezli bir topluluk ve yardım vakfıdır.

Bültenler / Güncel

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Koç Üniversitesi Türkiye Güncel Haberler

title