Haber : Pera Palace Hotel Jumeirah çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yapıyor - Haberler

Haberi Paylaş

Pera Palace Hotel Jumeirah çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yapıyor

Pera Palace Hotel Jumeirah çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yapıyor

Kent belleğinde yer eden mekanlara özgü çağdaş sanat sergileri düzenleyen bağımsız sanat inisiyatifi DAS Art Project.'in ikinci sergisi Pera Palace Hotel Jumeirah'da gerçekleşecek.

19. yüzyılın sonlarında faaliyete geçen, tüm Türkiye tarihine tanıklık eden, var olduğu günden bu yana sayısız önemli şahsiyeti ağırlayan Pera Palace Hotel Jumeirah'ın 125. yılını da taçlandırarak, balo salonu ve odalarına yayılan sergi 15 - 17 Mart tarihlerinde ziyaret edilebilecek.

Genç bir küratöryel ekip olarak yola çıkan ve farklı disiplinlerde üretim gerçekleştiren sanatçılarla bir araya gelerek faaliyetlerini sürdüren "DAS Art Project.", "Dekadans" adlı ikinci sergisini 15—17 Mart 2017 tarihlerinde müze-otel Pera Palace Hotel Jumeirah'da gerçekleştiriyor. Pera Palace'ın 125. yılına özel bir iş birliğinin sonucunda ortaya çıkan serginin teması ise bir toplumun, halkın veya yönetimin değer ve mekanizmalarındaki bozulmayı ifade eden tam Türkçe'si "düşkünleşmek" olan "Dekadans" terimi.

1880'li yıllarda İstanbul'u Avrupa'yla buluşturan Orient Express, Paris- İstanbul seferlerine başladığında batılı yolcuların alışkın oldukları standartları sunabilecek bir otel olarak kurulan Pera Palace, İstanbul ve Osmanlı'nın modernleşmesinde önemli yapılardan. Tüm Türkiye tarihine paralel tarihi olaylara tanıklık eden otel yazarlardan, diktatörlere, first-ladylerden, casuslara kadar geniş yelpazede konuklar ağırladı.

Pera Palas'ın tarihinden yola çıkan sergi

DAS Art Project, Pera Palace'ın kült konuklarından yola çıkarak hazırladığı kürasyonda, konuk listesindeki isimleri, Pera Palace'ın kendi hikayesiyle birlikte günümüz çöküşüne paralellikler taşıyacak şekilde eledi. Sergi sanatçıları Ozan Atalan, Burak Ayazoğlu, Ünal Bostancı, Aycesu Duran, Beril Gülcan, Onur Karaoğlu, Hakan Kırdar, Muhittincan, Öner Taylan Öztürk, Koral Sagular, Sena bu referanslardan yola çıkarak yeni üretimler gerçekleştirdiler. Performans, video, heykel, yerleştirme, yağlı boya ve fotoğraf gibi farklı disiplinlerde çalışan sanatçılar Knut Hamsun, Ernest Hemingway, Agatha Christie, Alfred Hitchcock, Pierre Loti, Mata Hari, Misbah Muhayyeş, Zsa Zsa Gabor gibi kült isimlerden yola çıkarak günümüz dekadansını inceleyecekler.

DAS Art Project. nedir?

Çisem Asya Albaş, Oğulcan Haşlaman ve Alper Turan'ın kurucuları ve küratörleri olduğu Das Art Project. bağımsız sanatçılarla çalışmayı hedefleyen, tarihi ve ikonik olarak değerli, kent belleğinde yer edinmiş mekanlarda, bu mekanlarla uyum sağlayacak temalar dahilinde kısa süreli sergiler düzenlemek üzerine yola çıkmış bağımsız bir sanat inisiyatifi, küratöryel bir ekiptir.

Ekip, tek bir gün süren "Oksitosin: Güven Üzerine Denemeler" adlı sergisini 14-15 Ekim 2016'da Haydarpaşa sahasında bulunan Muhacir Misafirhanesi'nde gerçekleştirdi. İlk kez kamuya açık bir etkinliğe ev sahipliği yapan Mimar Kemaleddin'in erken dönem eseri binada 26 genç sanatçı "güven" teması üzerine üretilen işler sergilendi.

Bültenler / Güncel

İstanbul Türkiye Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title