Pekin'de yurt içi kaynaklı 9 Kovid-19 vakası tespit edildi - Haberler
Haberi Paylaş

Pekin'de yurt içi kaynaklı 9 Kovid-19 vakası tespit edildi

AA - Emre Aytekin - Güncel
 - Güncelleme:
Pekin'de yurt içi kaynaklı 9 Kovid-19 vakası tespit edildi

Çin'de şubatta Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan başkent Pekin'de son 24 saatte yurt içi kaynaklı 9 Kovid-19 vakasının saptandığı bildirildi.

Çin'de şubatta Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan başkent Pekin'de son 24 saatte yurt içi kaynaklı 9 Kovid-19 vakasının saptandığı bildirildi.

Yerel yönetimden yapılan açıklamada, şehrin merkez ilçelerinden Fıngtay'da 6, Fangşan'da ve Haydien'de 1 yerel vaka görüldüğü belirtildi.

Öte yandan önceki gün tespit edilen 1 asemptomatik vakanın hastalık belirtisi göstermesiyle vaka olarak doğrulandığı ifade edildi.

Çinli sağlık yetkilileri, Kovid-19 testi pozitif olduğu halde hastalık belirtisi göstermeyen vakaları genel vaka toplamına dahil etmiyor, "asemptomatik vaka" olarak ayrı sınıflandırıyor.

Haydiyen'deki vakanın daha önce tespit edilen, Omicron varyantı taşıyan vakalarla yakın temasta olduğu, Fıngtay ve Fangşan'dakilerin ise soğuk zincir endüstrisi çalışanları arasında yayılan Delta varyantı taşıyan vakalarla bağlantılı olduğu kaydedildi.

Başkentteki yerel kaynaklı vakaların iki ayrı yayılma öbeğinde toplandığı tahmin ediliyor. Haydiyen ilçesinde 14 Ocak'ta ortaya çıkan, Kanada'dan gelen bir posta gönderisinden bulaştığı tahmin edilen, Omicron varyantının yayıldığı öbekte 8 vaka tespit edilirken ilk kez Çaoyang ilçesinde yaşayan bir kamyon şoföründe tespit edilen, Delta varyantını taşıyan salgın grubu ise 29 vakaya yol açtı.

4-20 Şubat 2022'de Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak kentte bulaşıcılığı yüksek Omicron ve Delta vakalarının ortaya çıkması, virüsün daha fazla yayılabileceğine dair endişeleri arttırdı.

24 saatte 56 vaka

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında dün 24 saatte 19'u yurt içi kaynaklı 56 Kovid-19 vakası saptandı.

Pekin'de 9, Tiencin'de 5, Guangdong eyaletinin Cuhai şehrinde 3, Hınan eyaletinin Anyang şehrinde 1 ve Yunnan eyaletine bağlı Şişuangbanna Dai Özerk İli'nde 1 yerel vaka görüldü.

Yurt dışı kaynaklı 37 vakanın kayıtlara geçtiği ülkede virüse bağlı can kaybı yaşanmadı.

Kovid-19 salgınında ilk vakaların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne kadar 105 bin 603 vaka tespit edildi, 4 bin 636 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 920 hastanın tedavisi sürüyor.

Yurt içi kaynaklı vakaların görüldüğü eyalet ve şehirlerde salgın kontrol ve önleme tedbirleri uygulanmaya devam ediliyor.

Çin, Kovid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisi uyguluyor. Bu strateji karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri içeriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahale ve yarattığı maliyet açısından zaman zaman tartışmalara yol açıyor.

AA / Emre Aytekin - Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti, Kış Olimpiyatları, Omicron, Pekin, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title