Haber : Parkinson hastaları yaşadıkları zorlukları mizansenle anlattı - Haberler

Haberi Paylaş

Parkinson hastaları yaşadıkları zorlukları mizansenle anlattı

 - Güncelleme:

İzmir'de parkinson hastaları, 11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Farkındalık Günü'nde, yaşadıkları zorlukları hazırladıkları mizansenle anlattı.

İzmir'de parkinson hastaları, 11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Farkındalık Günü'nde, yaşadıkları zorlukları hazırladıkları mizansenle anlattı.

Karşıyaka İskelesi'nde toplanan Parkinson Hastaları Derneği üyeleri, sosyal hayatın içinde yaşadıkları sıkıntılara ve donma semptomuna farkındalık oluşturmak için trafik ışıklarında karşıdan karşıya duraklayarak geçti.

Bir araya gelen grup adına açıklama yapan İzmir Parkinson Hastaları Derneği Başkanı Gülnur Keçe, 2022 yılında parkinson için çok daha fazla farkındalık organizasyonu düzenleyeceklerini söyledi.

Salgın döneminde kronik rahatsızlığı olanlar gibi parkinson hastalarının da bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirten Keçe, "Hareket kısıtlığı nedeniyle parkinson hastalarında donma semptomu görülme sıklığı arttı." dedi.

Donma belirtisi gösteren hastaların, "hadi yürüsene, ne duruyorsun, duymuyor musun?" gibi tepkilere maruz kaldığını vurgulayan Keçe, bu durumun ise hassas ve kırılgan olan parkinson hastalarının psikolojilerini olumsuz etkilediğini ayrıca evden çıkma konusunda isteksiz davranmalarına, sosyal hayattan kopmalarına neden olduğunu sözlerine ekledi.

Sağlık Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title