Haberler

Papa'dan Ukrayna'ya silah yardımında fikir değiştiren ülkelere ilişkin açıklama Açıklaması

Son Güncelleme:
Abone Ol

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, bazı ülkelerin Ukrayna'ya silah vermediğini gördüğünü belirterek, "Ukrayna halkının şehit olacağı bir süreci başlatıyorlar ve bu kötü bir şey." dedi.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, bazı ülkelerin Ukrayna'ya silah vermediğini gördüğünü belirterek, "Ukrayna halkının şehit olacağı bir süreci başlatıyorlar ve bu kötü bir şey." dedi.

Papa, Fransa'nın Marsilya kentinde katıldığı "Akdeniz Buluşmaları" etkinliğinden sonra Roma'ya dönüşü sırasında uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ukrayna savaşına yönelik barış çabalarında bulunan özel temsilcisi Kardinal Matteo Zuppi'nin girişimlerinden şu ana kadar somut ilerleme çıkmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaşayıp yaşamadığı sorulan Papa Franciscus, şöyle konuştu:

"Bu doğru, biraz hayal kırıklığı var. Devlet Sekreterliği (Başbakan) bu konuya yardımcı olmak için her şeyi yapıyor ve Zuppi görev için oralara gitti. (Rusya'ya götürülen Ukraynalı çocuklar) Çocuklarla ilgili iyi giden bir şeyler var ama bu, Ukrayna-Rusya sorunuyla ilgili değil, aynı zamanda silah satışı ve silah ticaretiyle ilgili bir şey. Birkaç ay önce The Economist, bugün yatırımlardan en çok gelir sağlayanın silah fabrikaları olduğunu belirtti. Onlar kesinlikle ölüm fabrikaları."

Ukraynalıların bugün ve tarihte çok acı çektiğini, ayrıca şehit bir halk olduğunu dile getiren Papa, "Bu halkın şehitliği üzerine oyunlar oynamamalıyız. Mümkün olduğunca onların işlerini çözmelerine yardımcı olmalıyız. Şimdi bazı ülkelerin geri dönüş yaptığını, ( Ukrayna'ya) silah vermediklerini görüyorum. Ukrayna halkının şehit olacağı bir süreci başlatıyorlar ve bu kötü bir şey." ifadelerini kullandı.

"Göçmenler hoş karşılanmalı, teşvik ve entegre edilmeli"

İtalya'nın son dönemde göçmen akınına uğrayan Lampedusa Adası'nı 10 yıl önce ziyaret ettiği belirtilerek, bu konuda verdiği dayanışma mesajlarının başarısız olup olmadığı sorulan Papa, şunları kaydetti:

"Buna 'hayır' derim. Bu konudaki gelişmenin yavaş olduğunu söyleyebilirim. Bugün göç sorununda bir farkındalık var. Bir bilinçlenme var. Angela Merkel, bir zamanlar bunun Afrika'ya gidilip, Afrika halklarının seviyesinin yükseltilerek çözülmesi gerektiğini söylemişti. Ancak kötü durumlar da oldu. Göçmenlerin, bir pinpon topu gibi geri gönderildiği durumlar da oldu. Çoğu kez kamplarda eskisinde göre daha kötü durumlara düştükleri biliniyor. Göçmenler hoş karşılanmalı, teşvik ve entegre edilmeliler."

"Hayatla oynanmamalı"

Papa Franciscus, Fransa'da hükümetin ötanaziyle ilgili yasa çıkarmaya çalıştığı aktarılarak, bu konuda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine de şu yanıtı verdi:

"Bu konuyu bugün konuşmadık ama kendisi, Vatikan'a geldiğinde net bir şekilde fikrimi söyledim. Hayat, ne başlangıcında ne de sonunda oynanmak içindir. Benim fikrim, hayatı korumak üzerinedir. Geldiğinde hayatın üzerinde oynanacak bir şey olmadığını belirttim. Bebeğin ana rahminde büyümesine izin vermemekle ilgili bir yasa olsun ya da yaşlılıkta ötanazi olsun, bu bir inanç meselesi değil insan meselesidir. Hayatla oynanmamalı."

Kaynak: AA / Güncel

Ukrayna Papa Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Beşiktaş - Club Brugge maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Beşiktaş - Club Brugge kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! 30 Kasım Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı CANLI izle! Fenerbahçe - Nordsjaelland maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? Kayserispor puan silme cezası mı aldı, kaç puanı silinecek? Kayserispor neden ceza aldı? Valorant çöktü mü? Valorant sorun mu var? 30 Kasım
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title