Haber : Pak, Enfal Katliamını Kınadı - Haberler

Haberi Paylaş

Pak, Enfal Katliamını Kınadı

Pak, Enfal Katliamını Kınadı

Kürdistan Özgürlük Partisi’nce, (PAK) ’Enfal’ katliamının yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

Kürdistan Özgürlük Partisi'nce, (PAK) 'Enfal' katliamının yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

Ofis AZC Plaza önünde yapılan açıklamaya, bir grup partili katıldı. Açıklamada, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayrakları ile üzerinde Kürtçe, "Şehitler ölmez", "Yaşasın özgür Kürdistan" ve "Enfal'i unutmayacağız" yazan dövizler taşındı. Grup adına açıklama yapan Barış Kadirhan, 1986'da Saddam Hüseyin'in İran'la süren savaşa rağmen büyük bir askeri güçle Kürdistan'a saldırdığını belirterek, "Hedef, 13-70 yaş arası tüm erkekleri yok etmekti. Hedefe ulaşmak için tüm araç ve yöntemler serbestti. Bu vahşice saldırılar, düşük ve yoğun ağırlıklı olarak tam üç yıl sürdü. Fakat en büyük ve en yoğun saldırılar 1988'de gerçekleşti. Bu saldırıların biri de Halepçe katliamıydı. Saldırıların hedefinde Asuriler ve Türkmenler de vardı" dedi.

Enfal saldırılarında, 182 bin kişinin öldürüldüğünü, 4 bin 665 köyden 4 bininin yerle bir edildiğini anlatan Kadirhan, "3 bin cami, 2 bin okul, 300 hastane ve 27 kilise yıkıldı. Bir milyonu aşkın Kürt evini ve yurdunu terk ederek, dağ, bayır ve yollara düştü. Elektrik, telefon ve yol gibi altyapı tesisleri işlemez hale getirildi. Tarlalar ekinsiz kaldı, ülkede evcil hayvan kalmadı. Saddam'ın emri ile Dukan barajının tribünleri tamamen açıldığında, yüzlerce yerleşim yeri sular altında kaldı" diye konuştu.

Tüm yıkım ve vahşetine rağmen Enfal soykırımının Kürtleri teslim alamadığını kaydeden Kadirhan, şunları söyledi:

"Kürt halkı yakılıp, yıkılan yerleşim yerlerini yeniden kurdu, yol ve köprüleri, altyapıyı daha iyi hale getirdi. Tarlalar yeniden yeşerdi, sürüler Kürdistan bayırlarında otlamaya başladı. Toprakları üzerinde kendi yönetimlerini oluşturdu ve Irak'ın hiçbir zaman gerçekleştiremediği demokrasi ve özgürlükçü bir ortamı tesis etti. Kürdistan Federe Devleti sadece Kürtler için değil, Asuri, Arap, Türkmen ve diğer tüm etnisiteler ile farklı din ve mezhepler için korunak olmuştur. Kürt halkı hem kendini hem de tüm insanlığı IŞİD başta olmak üzere tüm vahşi saldırılardan koruyor. Kürdistan Parlamentosu 14 Nisan'ı 'Enfal'i Anma Günü' ilan etmiştir. Kürt halkı hiçbir zaman tarihin en büyük jenostini unutmayacaktır."

Grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı. - DİYARBAKIR

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Özgürlük Partisi Saddam Hüseyin Irak Politika Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title