Haberi Paylaş
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması

Güncel Haberler

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin ilk sulama ve GAP'tan sonraki en büyük sulama yatırımı projesi olma özelliklerini taşıyan Konya Ovası Projesi'ni (KOP) hayata geçirdiklerini belirterek, "Yüz yıllık rüya Mavi Tüneli gerçeğe dönüştürdük" ifadesini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin ilk sulama ve GAP'tan sonraki en büyük sulama yatırımı projesi olma özelliklerini taşıyan Konya Ovası Projesi'ni (KOP) hayata geçirdiklerini belirterek, "Yüz yıllık rüya Mavi Tüneli gerçeğe dönüştürdük" ifadesini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, Konya Ovası Sulama Projesi'nin en önemli ayağını, 17 kilometre uzunluğundaki Mavi Tünel oluşturuyor.

Yukarı Göksu Havzası'nın Akdeniz'e boşalan sularının yıllık 414 milyon metreküpü, inşa edilecek olan üç baraj ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak. Bu su ile hem Konya Ovası'nın yeraltı suyu desteklenecek hem de 2 milyon 234 bin dekar zirai alana su verilecek. Ayrıca proje ile Konya'nın uzun vadeli içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacını karşılamak için yılda 100 milyon metreküp su tahsis edilecek.

-"Projeyi tozlu raflardan indirdik"

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmesine yer verilen Bakan Eroğlu, Mavi Tünel'in, Türkiye'nin Urfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olduğunu belirtti.

Eroğlu, "Osmanlı döneminde yapılması planlanan ancak hayata geçirilemeyen, Cumhuriyet döneminde göreve gelen hükümetler tarafından tozlu raflarda bekletilen bu projeyi biz o raflardan indirerek hayata geçirmeye başladık. KOP'un belkemiği olan bu önemli projeyi geçtiğimiz yıllarda hizmete aldık. Bu tünel vasıtasıyla Akdeniz'in suları artık boşa akmayacak, Akdeniz'in suları Konya Ovası'na bereket katacak" açıklamasında bulundu.

Veysel Eroğlu, havzadaki su eksikliğinin giderilmesi amacıyla diğer havzalardan su aktarımı için 3 ana kaynak belirlediklerini, Bağbaşı Barajı, Bozkır Barajı ve Afşar Barajı'ndan da Mavi Tünele su verileceğini bildirdi.

-"Dev tünelden saniyede 36 metreküp su Konya Ovası'na Akacak"

"Yüz yıllık rüya Mavi Tüneli gerçeğe dönüştürdük" ifadesini kullanan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Akdeniz'e boşa akan suların çevrilerek Konya Ovası'na aktarılmasını sağlayacak Konyamızın mavi rüyası olarak bilinen proje 17 metre uzunluğunda ve 4,2 metre çapında dev bir tüneldir. Mavi Tünel rüyasının gerçekleşmesiyle çiftçimizin yüzü gülecek, mevcut su kaynaklarının geliştirilmesi ile sulanabilir topraklarımızı artıracağız. Bu dev tünelden saniyede 36 metreküp su Konya Ovası'na akacak ve böylece su sıkıntısı çekilmeyecek. Sulanmayan birçok kıraç alanın sulamaya açılması ile tahıl ağırlıklı kuru tarımın yapıldığı Konya'da bitki deseni değişecek. Böylece Türkiye ekonomisine sadece Mavi Tünel ile yılda yaklaşık 470 milyon lira katkı sağlanacak."

Türkiye'nin diğer büyük projesi KOP çerçevesinde de 14 sulama, 3 içme suyu, 1 enerji tesisinin yer aldığını ve 11 milyon dekar sulama alanının bulunduğunu belirten Eroğlu, "Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan KOP kapsamında ayrıca 1,5 milyon kişiye içme suyu temin edilecek ve yılda 3 milyar kilovat saat enerji üretilecek" ifadesine yer verdi.

Projenin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine sulama anlamında yıllık 2,2 milyar dolar, enerji bakımından 300 milyon dolar, içme suyu açısından ise 70 milyon dolar olmak üzere toplam 2,57 milyar dolar katkı sağlanacağına işaret Eroğlu, ayrıca KOP ile 100 bin kişiye doğrudan istihdam imkanı yaratılacağını vurguladı.

Kaynak: AA / Güncel

Veysel Eroğlu Akdeniz Türkiye Konya Politika Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title