Haberi Paylaş
Ölmez Ağacın sanat yolculuğu Kırmızı'da

Ölmez Ağacın sanat yolculuğu Kırmızı'da

Güncel Haberler

Ölmez ağaç olarak bilinen ve tüm kutsal kitaplarda yer alan zeytin ağacının kütük ve dalları genç heykeltraşların elinde sanat eserine dönüştü.

Urla'nın Kuşçular Köyü'nde ev sahipliğini Atölye Kırmızı'nın yaptığı Ölmez Ağaç Çalıştayı'nda bir araya gelen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi 8 heykeltraş zeytin ağacının kütük ve dallarından muhteşem sanat eserleri ortaya koydular. DEÜ GSF Heykel Bölümü Başkanı Doç. Dr. Arzu Atıl ve Heykeltraş Can Akdaş'ın danışmanlığında yürütülen çalıştay 1 hafta sürdü. Çalıştayın ardından ortaya çıkan eserler Galeri Kırmızı'da sergilenmeye başladı.

Atölye Kırmızı'nın sahibi Arzu Pakdemir, Ölmez Ağaç Heykel Çalıştayı'nın, son yıllarda plansızca katledilen ormanlara ve özelikle Ege Bölgesi'nde kesilen zeytin ağaçlarına dikkat çekme fikrinden ortaya çıktığını söyledi. Çalıştay sonunda açılan sergide konuşan galeri sahibi Arzu Pakdemir, "Zeytin ağacı, bilindiği gibi tarihte ihsan tarafından yetiştirilen ilk ağaçtır. Tüm yaratılış efsanelerinde tüm kutsal kitaplarda yer alır. Bir anlamda doğanın sembolüdür. Doğa ve sanat, insan hayatında birbirinden ayrılmaz bir bütünün parçaları olduğu için, bu unsurlardan birinin zarar görmesi, yaşamımızı sağlıklı ve mutlu bir şekilde sürdürmemizi imkansız hale getirmektedir" dedi. Pakdemir, "Kırmızı Sanat Galeri olarak kurulduğumuz günden beri genç sanatçılarımıza destek olmaya, onların önünü açmaya çalışıyoruz. İzmirli sanatseverlerin de bu çabamızda yanımızda olmalarından mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.

Küratörlüğünü Pelin Akdaş'ın yaptığı sergide genç heykeltraşlar Anıl Kaan Yatar, Barış Direnç Altınay, Güzide Çalışal, Onur Eray, Taylan Şahin, Yasin Uysallar ve Yelda Kullap'ın çalıştay boyunca yaptığı eserler yer alıyor. Sergi 7 Ağustos'a kadar Galeri Kırmızı'da görülebilir.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Dokuz Eylül Üniversitesi Urla Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title