Haberler

Milli Savunma Komisyonu'nda Hdp'li ve Ak Partili Milletvekilleri Tartıştı

Milli Savunma Komisyonu'nda HDP'li ve AK Partili milletvekilleri tartıştıMİLLİ Savunma Komisyonu'nda görüşülecek kanun tasarısı hakkında daha önce komisyon üyelerine bilgilendirme toplantısı yapıldığını ileri süren HDP'li milletvekilleri ve AK Partili milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı.

Milli Savunma Komisyonu'nda HDP'li ve AK Partili milletvekilleri tartıştı

MİLLİ Savunma Komisyonu'nda görüşülecek kanun tasarısı hakkında daha önce komisyon üyelerine bilgilendirme toplantısı yapıldığını ileri süren HDP'li milletvekilleri ve AK Partili milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşüleceği Milli Savunma Komisyonu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla, AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplandı.

Toplantı başlangıcında HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, kanun tasarısı hakkında diğer komisyon üyelerine bilgi verildiğini ancak kendilerinin bu toplantıya çağrılmadığını, bunun Meclis İç Tüzüğü ve Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi. Bunun üzerine Komisyon Başkanı AK Partili Yusuf Beyazıt, böyle bir görüşme gerçekleştiğini ancak bunun resmi bir toplantı olmadığını belirterek Burada bilgilendirme şeklinde olan bir değerlendirmedir. Resmi değildir. Resmi toplantı bugün yapılandır. Zaten bugün ki toplantıya da davet ettik diye konuştu. Komisyon üyesi olmayan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise şunları söyledi

Hayatımda böyle bir şey duymadım. Buraya gelerek bilgilenmek ve kendileri istediği için bir açıklamayı da kabul edilir bulmadığımı belirtmek istiyorum. Zaten yasa tasarısı sorunlu ve tartışılması gereken bir şey. Bir yarbayın gelip burada açıklama yapması, bilgi vermesi. Hatta bizim olmamamızın iyi olduğu iddiası da var. Açıkça burada bir toplantı olduğunu söylüyorsunuz. Geçmiş günlere dönelim o zaman. 12 Eylül, 28 Şubat sürecine dönelim. Buyurun çıkartın yasanızı. Böyle mi olacak. Parlamento düzeni bu mudur yani Yıllardır demokrasi mücadelesi veren bir insan olarak gerçekten esef duyduğumu belirtmek isterim

SÖZLÜ TARTIŞMA YAŞANDI

Komisyon Başkanı Beyazıt ise komisyon başkanlığına seçildiği için kendisini tebrik etmeye gelen Milli Savunma Bakanlığı yetkilisinin aynı nedenle odasında bulunan komisyon üyelerine kısa bir bilgilendirme yaptığını kaydederek şöyle dedi Benim tarafımdan davet yapılmamıştır, Komisyon görüşmeye davet edilmemiştir. Komisyon başkanlığına yeni seçilmemden dolayı olan çalışmadan ibarettir. Nezaket ziyaretinde bugün görüşülecek yasayla ilgili görüş alışverişinde bulunmaktan daha doğal bir şey olamaz. AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık ise HDP'li milletvekillerine 1 Kasım 2015 tarihinden beri kaç komisyon toplantısına katıldınız diye sorunca araya giren Filiz Kerestecioğlu'nu Susar mısınız diye uyardı. Filiz Kerestecioğlu ise Bu hitap şeklini kınıyorum. Söze girerek yanlış yapmış olabilirim ama karşınızdaki kimseye 'susar mısınız' diyemezsiniz diye karşılık verdi.

SAVUNMA BAKANI IŞIK HDP 'BİLGİ VERİN' DERSE HDP'Yİ DE BİLGİLENDİRİRİZ

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise istemeleri halinde HDP'yi bundan sonraki kanunlar hakkında bilgilendirebileceklerini söyleyerek şu açıklamayı yaptı Grupların arzusu üzerine bilgilendirme toplantısı yapılır ve bu gayri resmidir, hukuki bağlayıcılığı yoktur, Komisyon görüşmelerini etkileyecek durumu yoktur. Komisyon toplantısı yerine ikame edilecek toplantı değildir. Eğer HDP bundan sonraki kanunlarla ilgili 'Bize de önceden bilgi verin' derse biz HDP'yi de bilgilendiririz. Bunun başka alana çekilmesini şık bulmam, hukukun çiğnenmesini hele hele hiç şık bulmam

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Filiz Kerestecioğlu Fikri Işık AK Parti Politika Güncel Haberler

800'den fazla istasyonu vardı! Akaryakıt devi Türkiye Petrolleri resmen satıldı

800'den fazla istasyonu vardı! Akaryakıt devi Türkiye Petrolleri resmen satıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin beklediği düzenleme için devrede

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin beklediği düzenleme için devrede

18 yaşında öldürülen gencin cenazesinde müftüden ibretlik sözler

18 yaşında öldürülen gencin cenazesinde müftüden ibretlik sözler

Bakmadan Geçme

İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2024: İstanbul barajlarında son durum nedir? Baraj doluluk oranı! 15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz'da noterler, bankalar, kargolar açık olacak mı? İstanbulkart abonman ne kadar, tam basım kaç TL? İstanbul metro, otobüs, Marmaray ne kadar basıyor? KPSS Lisans sınava giriş belgesi nasıl alınır? KPSS sınavı saat kaçta başlayacak? Instagram çöktü mü, sorun nedir? Bugün 12 Temmuz Instagram sorun mu var? Instagram öne çıkanlar gözükmüyor! Instagram'da sorun mu var? KPSS LİSANS OTURUMU NE ZAMAN? KPSS Lisans sınavı giriş belgesi sorgulama ekranı! KPSS kaç dakika? Kilis tava nasıl yapılır? Kilis tava malzemeleri neler? Masterchef kilis tava tarifi! #129368 Hafta sonu hava nasıl olacak? 13-14 Temmuz Hava Durumu raporu! İstanbul ve Ankara'ya yağmur yağacak mı? Shelley Duvall kimdir? Shelley Duvall öldü mü, ne oldu? İstanbulkart öğrenci bir basım kaç TL? İstanbul toplu ulaşım fiyatları ne kadar? İETT, metro, metrobüs, Marmaray, vapur ne kadar basıyor? İbrahim Tatlıses'in hastalığı nedir, ne ameliyatı olacak? İbrahim Tatlıses'in sağlık durumu nasıl? Öğrenci kartı için yaş sınırı var mı? İstanbul öğrenci kartı kimlere verilir? 30 yaş üstü öğrenci akbili ne kadar? İstanbulkart başvuru ekranı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'den döndü mü? Cumhurbaşkanı Erdoğan Washington'a neden gitti? 12 Temmuz TV yayın akışı! Bu akşam TV'de hangi diziler, filmler var? 12 Temmuz Cuma ATV, Kanal D, Star, Show'da neler var? 12 TEMMUZ DOLAR NE KADAR? 12 Temmuz döviz fiyatları ne kadar?
Soylu'dan çok konuşulacak sözler: Silahı belime taktım, onu orada öldürecektik

Soylu'dan çok konuşulacak sözler: Silahı belime taktım, onu orada öldürecektik

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title