Haber : Mevlana'nın Doğumu Gaziantep'te Kutlandı - Haberler

Haberi Paylaş

Mevlana'nın Doğumu Gaziantep'te Kutlandı

Mevlana'nın Doğumu Gaziantep'te Kutlandı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Mevlana Vakfı tarafından düzenlenen Mevlevi Ayin-i Şerifi programında Hz. Mevlana'nın 807'nci doğum yıl dönümü çeşitli etkinliklerle anıldı.

Şehitkâmil Kültür Merkezi'nde düzenlenen program, Mehmet Fatih Çıtlak'ın mesnevi sohbeti ile başladı. Mevlana'nın yaşam tarzı ve hayatından örnekler veren Çıtlak, böyle din adamlarının İslam dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, programdaki konuşmasında, Hz. Mevlana'yı rahmet, minnet ve şükranla andıklarını belirtti.

Hz. Mevlana'nın, huzur ve barışı temin edebilmenin yolunun yalnızca ekonomik olmadığını yüzyıllar öncesinden gösterdiğini ifade eden Şahin, onun öğretilerinin günümüz dünyasında daha da önem kazandığını vurguladı.

Dünyadaki ve toplumdaki barışın sadece ekonomik kalkınma ile olmadığını vurgulayan Fatma Şahin, büyük insan Mevlana'nın barış, sevgi ve dostluk öğretilerinin yabana atılmaması gerektiğine işaret etti. Şahin, "Hz. Mevlana'nın baktığı yerden bakabilmenin, gönül dili ile konuşabilmenin yolunu bulmalılar. Hacı Bektaş'ı Veli'nin, Yunus Emre'nin baktığı yerden bakmaları ve insanlara bu yönden yaklaşabilmeleri gerektiğini biliyoruz" diye konuştu.

Şahin, Hz. Mevlana'nın doğum yıldönümünü kutlayarak insanların Hz. Mevlana'nın yolundan gitmeye davet ettiğini sözlerine ekledi.

Törene, Mevlana Celaleddin Rumi'nin 22. kuşaktan torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı Faruk Hemdem Çelebi ile kardeşi Ayşe Esin Çelebi Bayru da katıldı.

Başkan Şahin, programa katkılarından dolayı Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı Faruk Hemdem Çelebi'ye çiçek takdim etti.

Bültenler / Güncel

Mevlana Celaleddin İ Rumi Fatma Şahin Gaziantep Çelebi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title