Haber : Mevlana'nın 743'üncü Vuslat Yılı Dolayısıyla Lübnan'da Anma Etkinliği Düzenlendi - Haberler

Haberi Paylaş

Mevlana'nın 743'üncü Vuslat Yılı Dolayısıyla Lübnan'da Anma Etkinliği Düzenlendi

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Anma etkinliğine katılanlar Beyrut Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu ile röportaj Sema töreni Araştırmacı yazar Mehmet Fatih Çıtlak ile röportaj Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes ile röportaj Lübnanlı Riva Şubuklu ile röportaj Mevlana'nın 743'üncü vuslat...

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Anma etkinliğine katılanlar

Beyrut Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu ile röportaj

Sema töreni

Araştırmacı yazar Mehmet Fatih Çıtlak ile röportaj

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes ile röportaj

Lübnanlı Riva Şubuklu ile röportaj Mevlana'nın 743'üncü vuslat yılı dolayısıyla Lübnan'da anma etkinliği düzenlendi.

Büyük İslam alimi ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, 743'üncü vuslat yılında, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki UNESCO Sarayı'nda, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Hava Yollarının (THY) desteğiyle gerçekleşen Şeb-i Arus programında düzenlenen sema töreni ile anıldı.

Konya'daki Şeb-i Arus törenleriyle aynı anda düzenlenmesi bakımından bir ilk olan programda, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Beyrut Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu ve Lübnanlı Müslüman din adamlarının yanı sıra çok sayıda Lübnanlı ve Lübnan'da yaşayan Türkler de hazır bulundu.

Sema töreninden sonra AA muhabirine açıklama yapan Beyrut Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu, THY'ye katkılarından dolayı teşekkür ederek, "Bu sene ilk defa Şeb-i Arus törenlerini hem Türkiye'de hem de Lübnan'da ayın anda icra etmeye çalıştık. Mevlevi geleneği Lübnan'da yeni değil, çok eski bir tarihi var. Yunus Emre Enstitüsü olarak bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz, en azından ihya etmeye çalışıyoruz." dedi.

Sema törenini yöneten araştırmacı yazar Mehmet Fatih Çıtlak ise ayinin Beyrut'ta yapılmasından dolayı çok heyecanlandığını belirterek, "Çünkü bilhassa Müslüman coğrafyanın entelektüel kesimini düşündüğümüzde, muhakkak surette Lübnan ve Beyrut'u bunun içinde düşünmek icap ediyor." diye konuştu.

Etkinliğe destek veren Yunus Emre Enstitüsü ve THY'ye teşekkür eden Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyes de Lübnan'a daha önce de Mevlevi gruplarının geldiğini, ancak bu etkinliğin Türkiye'deki Şeb-i Arus törenleriyle aynı anda düzenlenmesinin önemine dikkati çekti.

Lübnanlı Riva Şubuklu ise Lübnan'da Şeb-i Arus vesilesiyle ilk defa Mevlevi ayini düzenlendiğini belirterek, sema töreni esnasında Kur'an-ı Kerim okunup dualar edildiğini ve bu nedenle çok duygulandığını söyledi.

AA / Güncel

Mevlana Türkiye Beyrut Lübnan Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title