Haberler

'Metin Erksan Koleksiyonu' Işık Üniversitesi'nde

Abone Ol

Sinemamızın büyük ustası Metin Erksan'ın adı bundan böyle kitaplarında yaşayacak.

Kütüphanesini 2007'den bu yana ders verdiği Işık Üniversitesi'ne bağışlayan usta yönetmenin tarihten sinema ve edebiyata uzanan dev arşivi ' Metin Erksan Koleksiyonu' adıyla araştırmacılara ve öğrencilere sunulacak.

4 Ağustos tarihinde aramızdan ayrılan Türk sinemasının gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Metin Erksan'ın kütüphanesi, usta yönetmenin 2007 yılından bu yana ders verdiği Işık Üniversitesi'nde yaşamaya devam edecek. Yaklaşık 10 bin kitaptan oluşan bu arşiv, usta yönetmenin isteğiyle 2011 yılında Işık Üniversitesi'ne bağışlanmıştı. Işık Üniversitesi'nin Şile Kampüsü'nde yer alan Merkez Kütüphane'de Metin Erksan Koleksiyonu adıyla koruma altına alınan kitaplar arasında, en eskisi 1929'a tarihlenen eserler bulunuyor.

Metin Erksan Koleksiyonu, Avrupa Siyasi Tarihi gibi tarihi kaynakların

yanı sıra edebiyat ve sinema konulu binlerce kitap ve dergiye ev sahipliği

yapıyor. Hacmi ve içeriğiyle eşsiz bir kaynak olma niteliği taşıyan Metin Erksan Koleksiyonu, Işık Üniversitesi öğrencileri ve araştırmacıların yararına sunulacak.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Işık Üniversitesi Emek Sineması Metin Erksan Güncel Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title