Haberler

MAÜ Yaşayan Diller Enstitüsünde Kürtçe ve Arapça doktora imkanı

Abone Ol

HALİL İBRAHİM SİNCAR/ŞAHİN SEÇEN - Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde Kürt Dili ve Kültürü ile Arap Dili ve Kültürü bölümlerinde doktora programı açıldı.

HALİL İBRAHİM SİNCAR/ŞAHİN SEÇEN - Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde Kürt Dili ve Kültürü ile Arap Dili ve Kültürü bölümlerinde doktora programı açıldı.

MAÜ gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde Kürt Dili ve Kültürü ile Arap Dili ve Kültürü bölümlerinde doktora programının açılması için Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) başvurdu.

YÖK'ün 22 Mart 2022 tarihli toplantısında alınan karar doğrultusunda, enstitüsü bünyesinde her 2 bölümde doktora programının açılması yönünde karar verildi.

"Temmuz, ağustos gibi ilana çıkacak"

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Yunus Cengiz, AA muhbirine, enstitünün 2010 yılında Kürtçe, Arapça ve Süryanice dillerinde 3 ana bilim dalıyla kurulduğunu anımsattı.

Kürt Dili ve Kültürü Bölümü'nde hem tezli hem tezsiz yüksek lisans programının başladığını, ardından Arap Dili ve Kültürü ile Süryani Dili ve Kültürü bölümlerinde yüksek lisans programlarının açıldığını kaydeden Cengiz, son olarak YÖK kararıyla Kürtçe ve Arapça bölümlerinde doktora programlarının açıldığını belirtti.

Cengiz, şöyle konuştu:

"Temmuz, ağustos gibi ilana çıkacak, her iki alanda da doktora öğrencilerimizi bekleyeceğiz. Bu bizim için çok önemli bir gelişme çünkü doktora programı akademinin en üst seviyesini ifade eder ve doktora bitiren kişi üniversitede hoca olmaya yetkin hale geliyor. Güçlü ve çok iyi bir kadromuz var. Dolayısıyla bu doktora programlarını başarılı bir şekilde yürüteceğimize inanıyorum."

Süryanicede de doktora programı açılması planlanıyor

Süryani dilinde de nitelik olarak çok iyi bir kadrolarının bulunduğunu ancak yeterli niceliğe ulaşamadıklarını kaydeden Cengiz, buna ulaştıklarında Süryani Dili ve Kültürü için de doktora programını talep edeceklerini bildirdi.

Cengiz, doktora programlarının bu dillere önemli katkı sağlayacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Doktora programlarının açılmasıyla yurt dışı ve yurt içinden birçok tebrik alıyoruz. Programlara, yurt içi ve dışından ciddi bir rağbetin olacağını düşünüyoruz. Her 2 programa yaklaşık 26 öğrenci almayı planlıyoruz. Bunlar arasında yabancı öğrenci de olabilir."

Doktora programlarının akademi dünyası için çok iyi bir gelişme olduğunu dile getiren Cengiz, Mardin'de Kürtlerin, Arapların ve Süryanilerin birlikte yaşadığını, bu kültürlerin beraber olduğu bir ortamda akademinin de en iyi bu şehirde yapılacağına inandığını anlattı.

Yaşayan Diller Enstitüsü'nde Kürtçe yüksek lisans yapan öğrencilerden Abdullah Narin ise yüksek lisanstan sonra Mardin'de doktora yapabileceği için mutlu olduğunu söyledi.

Kaynak: AA / Güncel

Doktora Kürtçe Arapça Kürt Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Esra Erol Altın Kelebek ödülü aldı mı? Esra Erol ne ödülü aldı? Nuri Köşkdere kimdir, nereli? AK Parti Belediye Meclis Üyesi Nuri Köşkdere neden istifa etti? Bugün maç var mı? 4 Aralık hangi maçlar var, saat kaçta? Fenerbahçe-Sivasspor maçı ne zaman, saat kaçta? Fenerbahçe-Sivasspor hangi kanalda, şifresiz mi? Naci Görür İstanbul depremi açıklaması nedir? 4 Aralık Naci Görür İstanbul depremi için ne dedi? Bursa hangi fay hattında? Bursa'da aktif kaç fay hattı var, nereden geçiyor? Marmara fay hattı Bursa'dan geçiyor mu? Bursa'da okullar tatil mi? Bursa Valiliği deprem açıklaması! Deprem dolayı okullar tatil mi? Lütfi Doğan kimdir, öldü mü? Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan neden öldü? İos deprem uyarı sistemi var mı? iPhone deprem bildirimi nasıl açılır? AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SINAV TARİHLERİ 2023-2024 | AÖL sınavları ne zaman, online mı olacak? Güncel AÖL sınav takvimi! ANDROID DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR, NASIL ÇALIŞIYOR? Deprem uyarı sistemi nasıl ayarlanır? Android deprem uyarı sistemi nasıl kullanılır? Çerkezköy Deprem Son Dakika! Çerkezköy'de deprem mi oldu, kaç şiddetinde? 4 Aralık Çerkezköy'de nerede deprem oldu? İzmit deprem mi oldu? SON DAKİKA! Kocaeli kaç şiddetinde deprem oldu? BURSA'DA DEPREM SON DAKİKA! Bursa'da deprem mi oldu, kaç şiddetinde? 4 Aralık Bursa'da nerede deprem oldu? Yalova deprem mi oldu? SON DAKİKA! 4 Aralık Yalova kaç şiddetinde deprem oldu?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title