Malatya'da "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında panel düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Malatya'da "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında panel düzenlendi

AA - Orhan Yoldaş - Güncel
 - Güncelleme:
Malatya'da 'Türk Mutfağı Haftası' kapsamında panel düzenlendi

Malatya'da "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında "Malatya Kültürü, Yaşamı ve Gastronomisi' paneli düzenlendi.

Malatya'da "Türk Mutfağı Haftası" kapsamında "Malatya Kültürü, Yaşamı ve Gastronomisi' paneli düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile 21-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde MABESEM Konferans Salonu'nda panel gerçekleştirildi.

Malatya Kültür Yaşam Derneği Başkanı araştırmacı-yazar Atilla Kantarcı, araştırmacı-yazar Nezir Kızılkaya ile Malatya Gastronomi, Turizm, Tanıtım Derneği (MAGTAD) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Kılıç, panelde konuşmacı olarak yer aldı.

Kantarcı, kentin kadim kültürden gelen yemeklere sahip olduğunu belirterek, kentin hem et yemeklerinde hem fırın yemeklerinde hem de vejetaryen mutfakta açık ara önde olduğunu anlattı.

Nezir Kızılkaya da bir yörenin, bir ilin gastronomisinden bahsederken aslında o kültürün yeme içme alışkanlığından, gastronomisinden bahsetmiş olduklarını kaydetti.

MAGTAD Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Kılıç da Malatya mutfağında hiçbir yörede olmayan yemeklerin yer aldığını belirterek, patlıcan ve etin bir arada kullanıldığı yemek çeşitlerinin Malatya'da olduğunu aktardı.

AA / Orhan Yoldaş - Güncel

Malatya Turizm Mayıs Türk Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title