Londralı Türkler 'Adalet Yürüyüşü'nde (2) - Haberler
Haberi Paylaş

Londralı Türkler 'Adalet Yürüyüşü'nde (2)

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Londralı Türkler 'Adalet Yürüyüşü'nde (2)

Londra'da yaşayan Türkiye kökenli halk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a doğru başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne destek için yürüyüş gerçekleştirdi.

Londra'da yaşayan Türkiye kökenli halk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a doğru başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'ne destek için yürüyüş gerçekleştirdi. Adalet yürüyüşüne, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, CHP İngiltere Temsilciliği katıldı.

Türklerin yoğunlukla yaşadığı bölgeler olan Manor House'tan başlayan 'adalet yürüyüşü', Wood Green'e kadar devam edecek. Eylem, yerel saatle 18.30, TSİ 20.30'da başladı.

"Ne kadar muhalif varsa, OHAL fırsatıyla sesleri kısılıyor"

CHP İngiltere Temsilcisi Hasan Dikme, yürüyüş başlangıcında basın açıklaması yaptı. Diken şu ifadelerde bulundu: "AKP ülkeye tamamen el koymuş, hak, hukuk ve adaleti tamamen tekeline alarak, ne kadar muhalif varsa OHAL fırsatıyla seslerini kısmaya ve yok etmeye çalışmaktadır. Bu iktidar, kendisinden olmayanlara düşmanca saldırmakta; ülkemizin demokratik güçlerini ezmeye çalışmaktadır. Böylesi bir ortamda başlayan bu yürütüş, bir siyasi parti yürüyüşü değildir. Bu yürüyüş yargılanmadan hapishanelere atılan gazetecilerin yürüyüşüdür. Tecavüze uğrayan, hakkı yenenlerin, mazlumların, mağdurların yürüyüşüdür. Bu yürüyüş, Türk'ü, Kürt'ü, Alevi'si, Sünni'si, bütün Türkiye'nin ve herkes için adaletin yürüyüşüdür.

"Herkes için adalet"

Yürüyüşe katılan ve parti bağlantısı olmayan sivil toplum kuruluşlarından biri olan Britanya Adalet Yürüyüşü Tertip Komitesi'nin basın açıklamasında, "Britanya'da yaşayan topluğumuz, ülkemizin gidişatından endişelidir ve bu endişe her geçen gün artmaktadır. Bu yürüyüşün amacı adaletin Türkiye'de yaşayan herkes için, hiçbir koşul gözetilmeksizin geçerli olması, eşitlik ve özgürlük kavramlarının gerçek anlamda kullanılmasıdır," ifadeleri yer aldı.

"KHK'lar keyfi ve sindirme amaçlı"

Açıklamada ayrıca, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ekonomi ve dış politikaları eleştirilerek, "yanlış siyasetin sonucunun, masum insanlarımızın eli kanlı terör örgütleri tarafında katledilmesiyle sonuçlandığı" savunuldu. OHAL ve kanun hükmünde kararnamelerin keyfi olarak, sindirme ve korkutma amaçlı işletildiğinin iddia edildiği açıklamada, Türkiye'de bireysel özgürlüklerin yok edildiği savunuldu.

Gazeteci Yazar Mustafa Yalçıner de, "Adalet sadece mahkemelerin duvarında yazıyor. Her kesimden emekçiler adalet istiyor. Meclis'ten değil, Erdoğan'ın ağzından çıkan yasa oluyor. Adalet istemini tüm halk yığınlarına yaymalıyız." dedi. - Londra

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi, Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye, Londra, Politika, Güncel, Haberler

title