AYDIN KUŞADASI KIYILARINA ÖLÜ DENİZANALARI VURDU - Haberler
Haberi Paylaş

AYDIN KUŞADASI KIYILARINA ÖLÜ DENİZANALARI VURDU

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde kıyıya mor renkli ölü denizanaları vurdu.

AYDIN'ın Kuşadası ilçesinde kıyıya mor renkli ölü denizanaları vurdu. Denizanalarından alınan örnekler ise incelenmesi amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne kaldırıldı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, "Kadınlar Denizi'nde rastladığımız ve 'Aequorea Forskalea' türüne ait olduğunu tahmin ettiğimiz bu tür çok zehirli değil. Ancak yine de görenlerin elleriyle dokunmaması gerekiyor" dedi.

Kuşadası'nda kıyıya vuran mor renkli denizanaları dikkati çekti. Vatandaşların ihbarıyla yetkililer harekete geçti. Kadınlar Denizi, sahil siteleri ve kıyılarında inceleme yapıldı. Yapılan çalışmada, mor renkli denizanalarından örnekler alınarak incelenmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne gönderildi. Denizanalarının çok zehirli olmayan 'Aequorea Forskalea' türüne ait olduğunu tahmin ediliyor. Kuşadası kıyılarına geçen yıl nisan ayında da Latince adı 'Pelagia Noctiluca' olan ve 'pergelli' deniz anası olarak da bilinen ölü zehirli denizanaları vurmuştu.

"ÇIPLAK ELLE DOKUNMAYIN"

Son yıllarda yaşanan iklim değişikliklerine bağlı olarak Kuşadası kıyılarında farklı türlerdeki denizanalarının yoğun olarak görülmeye başladığını belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, "Bu tür denizanalarına kesinlikle çıplak elle dokunulmamalıdır. Çünkü alerjisi olan kişilerde tenle teması halinde yakabilir ve can acıtabilir. Böyle bir durumda cildinizi ve gözlerinizi sirkeli suyla bolca yıkayın. Özellikle caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağaları denizanalarını tüketerek çoğalmalarını önlemektedir. Ancak son yıllarda denizlere atılan naylon poşetleri denizanası sanarak yedikleri için birçok caretta yaşamını kaybediyor. Bu da denizlerde, denizanalarının çoğalmasına neden oluyor" diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bahattin Sürücü, Kuşadası, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title