Haber : Kürt Partilerinden PKK'ya Bayraklı Tepki - Haberler

Haberi Paylaş

Kürt Partilerinden PKK'ya Bayraklı Tepki

Diyarbakır'da toplanan bir grup Kürt partisi ve STK temsilcisi, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağı altında PKK'ya tepki göstererek, eylem yaptı.

Diyarbakır'da toplanan bir grup Kürt partisi ve STK temsilcisi, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayrağı altında PKK'ya tepki gösterdi. Grup önce basın açıklaması, sonra da yarım saatlik oturma eylemi yaptı.

"ÇATIŞMA ORTAMINI DERİNLEŞTİRDİ"

Aralarında Azadi Hareketi, Kürdistan Özgürlük Partisi, Kürt Demokrasi Partisi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi, Partiya Kurdistani ve Katılımcı Demokrasi Partisi üyelerinin de bulunduğu bir grup, ellerinde Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayraklarıyla Şeyh Said Meydanı'nda bir araya geldi. Burada grup adına Türkçe açıklamalarda bulunan Özgürlük ve Sosyalizm Partisi Diyarbakır İl Başkanı Nusrettin Macin, PKK'nın, Kürt halkının ulaşmış olduğu düzeyi ve kazanımları hesaba katmadan yeniden çatışma ortamını derinleştirdiğini söyledi.

"HERKESİ OMUZ VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Macin, "Öncelikle PKK'yı kazılan hendeklerle şehirlerde özgür alan oluşturma ve çatışmaları derinleştirme siyaseti ile Kürdistan halkına zarar verdiğini görmeye çağırıyoruz. Silahla değil demokratik sivil siyasetle ve milyonların katılımı ile sivil itaatsizlik temelinde çözüm arama dinamiğine herkesi omuz vermeye çağırıyoruz. Yeni bir çözüm sürecini başlatalım diyoruz. Türkiye devletini Kürt halkına şiddet ve baskı yüzünü değil, demokratik yüzünü göstermede cesaretle davranmaya çağırıyoruz. Birleşmiş Milletleri Avrupa Birliği'ni ve tüm dünya komu oyunu daha aktif bir şekilde Kürt sorununun çözümüne müdahale etmeye çağırıyoruz. Demokratik ve siyasal çözüm için Türkiye Devleti, Kürt diliyle ana dilde eğitim-öğretim, siyasal statü, Kürtlerin ve yok sayılan diğer halklar ile inançların anayasada varlığının kabulü gibi yaşamsal talepleri gerçekleştirerek adım atmaya çağırıyoruz." dedi.

Grup açıklamanın ardından yarım saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi.

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Diyarbakır Bayraklı Irak Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (113)

EMPİRESTATE:

YAW SOSYALİZMMİ KALDI DÜNYADA . BUNLAR MANYAKMI?

hem türk hem kurt kardasMobil-ANDROID:

inşallah girmesini kordistanl ey zerdoslar kurban olaslnlz gerçek kurt kardeslerime

hasan:

çözüm süreci türk halkını doğuyu vermeye ikna etmek için kullanılmak isteniyor. doğuya özerklik sonrada barzaniye verecekler doğuyu. peki bu nasıl olacak diyorsanız. önce federatif 7 bölge ve başkanlık. sonra barzaninin kuzey ırak kürt federasyonu bizim doğu federasyonuna bağlanacak böylece Kerkük musulda geçici bir süre bizimmiş gibi gözükecek. sonrada bizim doğuyla birleşmiş olan Barzani biz yolumuza ayrı bir devlet olarak devam edeceğiz diyecek bizde kıbrısta olduğu gibi bakacağız

Tüm 113 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title