Haberler

KRONİK RAHATSIZLIĞI OLAN VE AÇIK ALANDA ÇALIŞANLAR İÇİN ÇALIŞMA SAATLERİNDE DÜZENLEME ÇAĞRISI

Abone Ol

AKDENİZ Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehtap Türkay, geçen yıllarda aşırı sıcaklar nedeniyle binlerce insanın hayatını kaybettiğini vurgulayarak, 'Özellikle aşırı sıcaklar nedeniyle, sıcak çarpması riski taşıyan yaşlılar, bebekler ve 5 altı çocuklar, hipertansiyon, kalp damar hastalığı ve ağır...

AKDENİZ Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehtap Türkay, geçen yıllarda aşırı sıcaklar nedeniyle binlerce insanın hayatını kaybettiğini vurgulayarak, 'Özellikle aşırı sıcaklar nedeniyle, sıcak çarpması riski taşıyan yaşlılar, bebekler ve 5 altı çocuklar, hipertansiyon, kalp damar hastalığı ve ağır akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar, evsizler, açık alanda çalışanlar uyarılmalı, hatta bu gruplar için ek önlemler alınmalıdır. Açık alanda çalışan tarım ve inşaat işçileri başta olmak üzere çalışma saatleri yeniden düzenlenmeli dedi.

Antalya Tabip Odası'nda,'İklim krizi, sıcak hava dalgası' konulu basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Tabip Odası Başkanı Dr. Taha Karaman, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehtap Türkay katıldı. Toplantıda konuşan Doç. Dr. Mehtap Türkay, iklim krizinin genel olarak iklim koşullarında meydana gelen olumsuz değişimleri, özellikle yağış ve rüzgar değişimlerini içeren küresel ısınmayla birlikte ele alınan bir kavram olduğunu anlattı. Küresel iklim değişikliğinin ise fosil yakıtların kullanımı, yanlış tarım uygulamaları ya da arazi kullanımları, ormansızlaştırma ve sanayinin etkisiyle atmosfere salınan sera gazı birikimi, doğal sera etkisini kuvvetlendirmesi sonucunda yer kürenin ortalama yüzey sıcaklığındaki artışı olduğunu belirten Doç. Dr. Mehtap Türkay, iklim değişikliğinin tek başına bir çevre sorunu olmadığına dikkati çekti.

HAVA KİRLİLİK ENDEKSİ DÜN 66 İKEN BUGÜN 88 ÖLÇÜLDÜ

Son yıllarda artan salgın hastalıklar, tarım ürünlerinin ve biyolojik çeşitliliğin azalması ve üretiminin gerilemesi, orman yangınları, seller, sıcak hava dalgalarının rastlantı olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Mehtap Türkay, tümünün iklim krizinin etkileri arasında olduğunu anlattı. Doç. Dr. Türkay, 'Daha fazla sıcak hava dalgası ve kuraklık, kentlerde ozon kirliliği oluşmaktadır. Örneğin dün Antalya'da ozon açısından hava kalitesi indeksi 66 iken bugün 81 olmuştur. Bunun anlamı Antalya'da yer seviyesi ozon kirliliği mevcuttur. Kasırga, aşırı yağış ve sel gibi anormal iklim olaylarında artışlar, Lyme hastalığı, Batı Nil virüsü gibi hastalıkların yayılmasına neden olan sivrisinek ve kenelerde artış gibi nedenlerle iklim krizi sağlığı da doğrudan ve dolaylı olarak etkilemektedir dedi.

AŞIRI SICAKLAR NEDENİYLE BİNLERCE İNSAN ÖLDÜ

Sıcak hava dalgasının insan üzerindeki etkisini anlatan Doç. Dr. Mehtap Türkay, 'Solunum ve dolaşım sistemi hastalıkları başta olmak üzere, sıcak hava dalgalarının insan üzerinde oluşturduğu fizyolojik değişimler, anormal hava şartları nedeniyle oluşan yaralanma ve ölümler doğrudan sağlık etkileri arasında sayılabilir. Eurostat verileri üzerinde yapılan bir incelemede; 30 Mayıs- 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Avrupa'nın 35 ülkesinde yoğun sıcaklık artışları nedeniyle 61 bin 672 kişinin öldüğü saptanmıştır. En çok ölüm İtalya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz'de olmuştur. Ülkemizde de durum farklı değil. İstanbul'da 2004-2017 yılları arasında sıcak hava dalgalarını inceleyen bir çalışmada aşırı sıcaklık nedeniyle 4 bin 281 fazladan ölüm olduğu saptanmıştır. Dolaylı sağlık etkileri ise, su kalitesi ve miktarının azalması, gıda güvensizliği, iklime duyarlı bulaşıcı hastalıkların yayılması, göçler, sağlık hizmetine erişimin azalmasıdır diye konuştu.

'ÇALIŞMA SAATLERİNİN DÜZENLENMESİ GEREKİYOR'

Toplumun iklim değişikliğine karşı farkındalığının artırılması gerektiğini anlatan Doç. Dr. Mehtap Türkay, 'Özellikle aşırı sıcaklar nedeniyle, sıcak çarpması riski taşıyan; yaşlılar, bebekler ve 5 altı çocuklar, hipertansiyon, kalp damar hastalığı ve ağır akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olanlar, evsizler, açık alanda çalışanlar uyarılmalı, hatta bu gruplar için ek önlemler alınmalıdır. Özellikle hava kalitesi izleme sonuçlarının risk grupları ile paylaşılmasının önemi yüksektir. Ozon ve parçacık kirliliğinin yüksek olduğu günlerde ve sıcak hava dalgası dönemlerinde evde kalmanın sağlanması, özellikle açık alanda çalışan tarım ve inşaat işçileri başta olmak üzere çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi, alınması gereken önlemler arasında sayılabilir dedi.

'BOL SU İÇİN, AŞIRI VE AĞIR YEMEKTEN KAÇININ'

Bireysel olarak alınacak önlemleri anlatan Doç. Dr. Türkay, 'Bol su içilmelidir. Açık alanda çalışanlar için mola saatleri tekrar düzenlenmeli, gölgede kalma süresi artırılmalıdır. Toplu taşımada klima kullanılmalıdır. Aşırı ve ağır yemekten kaçınılmalıdır. Şekerli, alkollü içeceklerden olabildiğince uzak durulmalıdır. UV filtreli güneş gözlükleri, şapka ve güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerekmektedir. Ev içi sıcaklığı düşürüp, klima ve vantilatörler ile serin kalması sağlanmalıdır. Türk Toraks Derneğine göre oda sıcaklığı gündüz 32 derecenin, gece ise 24 derecenin altında tutulmalıdır. Egzersizlerin mümkünse kapalı ortamda yapılması sağlanmalıdır, açık alanda yapılacak egzersizlerin ise erken veya geç saatlerde yapılması gerekmektedir. Sık sık duş almalı, hava kalitesini mümkünse takip etmeli ve uyarılara göre koruyucu önlemler geliştirilmelidir diye konuştu.

Türkiye'nin Akdeniz Havzasında yer aldığına dikkati çeken Doç. Dr. Mehtap Türkay, 'İklim değişikliği açısından daha hassas bir konumdadır. Bundan sonrası için de iklim değişikliği nedeniyle sıcak hava dalgalarının, seller gibi aşırı hava olaylarının artacağı söylenebilir. İklim değişikliğine bağlı korunma önlemlerinin geliştirilmesinde, sağlık etkileri nedeniyle başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara önemli görevler düşmektedir. Paris İklim Antlaşması hedefine ulaşmak için, fosil yakıt kullanımının sonlandırılması öncelikli olmalı ve bu konuda atılan tüm adımların toplumla paylaşılması sağlanmalıdır dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Akdeniz Üniversitesi Hipertansiyon Akdeniz Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Survivor ne zaman başlayacak? 2024 SURVİVOR ALL STAR KADROSU! Survivor takımları belli oldu mu? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak? Ocak 2024 asgari ücret ne kadar? Asgari ücrete zam ne kadar olacak? MasterChef dün akşam kim elendi? 10 Aralık MasterChef'e kim veda etti? Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (11 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title