Haberler

Kosova'nın Bağımsızlığının 10'uncu Yılı Kutlandı

Trakya Üniversitesi, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi iş birliğinde Kosovalı Öğrenciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin katkılarıyla "Kosova’nın Bağımsızlığının 10’uncu yıldönümü" programı Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi iş birliğinde Kosovalı Öğrenciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin katkılarıyla " Kosova'nın Bağımsızlığının 10'uncu yıldönümü" programı Balkan Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kosova Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlikte konuşan Kosovalı Öğrenciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Curcialo, Kosova'nın 17 Şubat 2018 yılında bağımsızlığının 10. yılını doldurduğunu hatırlatarak, bu milli ve gururlu günü ülkeleri Kosova'nın kalkınması ve tanınması konusunda tarihte önemli destekleri olan Türkiye'de kutlamak istediklerini belirtti.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yaptığı açıklamada, "Üniversitemizde öğrenim gören, uluslararası öğrencilerimizden Kosovalı birkaç öğrencimiz ile bu etkinliğe ilişkin ilk görüşmemizde ülkelerine duydukları sevgi, bağlılık ve heyecanı açıkça gördük. Bugün, bu heyecanın yeşerip büyüdüğünü ve meyvelerini verdiğini görüyoruz. Bu kutlamada bizlerle birlikte olan çok değerli Kosovalı Bakanlar, Meclis başkanı, Milletvekilleri, Belediye Başkanı, Büyükelçi ve dernek başkanlarımız var. Bu çok kıymetli birliktelikler, Kosovalı öğrencilerimizin nezdinde tüm uluslararası öğrencilerimize Trakya Üniversitesi olarak elimizi uzatmamızın, onlara dokunmamızın güzel bir sonucu" dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise "Baba tarafı yaklaşık 500 yıl Kosova'da yaşamış bir Türk olarak Balkanlar'dan başlayarak dünyanın her bucağında Osmanlı'nın o muhteşem mirasının devamı olan ülkemizin mensubu olmaktan her daim gurur duyduk. Atalarımızın ve ecdadımızın mezarlarının yer aldığı toprakların duygularını da hep taşır olduk" ifadelerini kullandı.

Kosova Meclis Başkanvekili Müferra Şinik, Trakya Üniversitesinde öğrenim gören Kosovalı öğrencileri selamlayarak başladığı konuşmasında, "Bu güzel organizasyonu, ikinci kez gerçekleştiren Kosovalı Öğrenciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ni tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Kosova'nın Bağımsızlık Günü kutlamaları kapsamında Lidaja ve Prizrenit halk oyunu ve hösteri topluluğu, milli danslarından ve yöresel halk oyunlarından oluşan bir gösteri sergiledi.

Performans gösterisinin ardından programda, Kosova'nın bağımsızlığına uzanan süreci anlatan ve milli kahramanları tanıtan bir film gösterimi gerçekleştirildi.

Programa, Edirne Valisi Günay Özdemir, Kosova Gençlik ve Spor Bakanı Kuytim Gashi, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Rasim Demir, Kosova Meclis Başkanvekili Müferra Şinik, AK Parti Isparta Milletvekili Sait Yüce, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Büyükelçi Volkan Türk Vural, dernek başkanları, il müdürleri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. - EDİRNE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Edirne Belediyesi Trakya Bölgesi Ak Parti Kosova Politika Güncel Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor?
ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title