Haberler

Kosova'da ?uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali? Başladı 2-

Dha DIŞ HABER - Kosova'da 'Uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali' başladı -Festivalde 100. yılını kutlayan Türk Sinemasını anlatan Motör belgesel büyük ilgi gördü Kosova'da bu yıl 14'üncüsü düzenlenen 'Uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali' dün akşam başladı.

Dha DIŞ HABER - Kosova'da 'Uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali' başladı

-Festivalde 100. yılını kutlayan Türk Sinemasını anlatan Motör belgesel büyük ilgi gördü

Kosova'da bu yıl 14'üncüsü düzenlenen 'Uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali' dün akşam başladı.

8-16 Ağustos tarihleri arasında yapılan, 80 ülkeden 3 Bin 600 filmin başvurduğu festivalde 43 ülkeden 228 filmin gösterileceği açıklandı. Festival kapsamında Prizren'deki 8 sinema da kısa film ve belgeseller sanat severlerin beğenisine sunulacak. Festival nedeniyle dünyanın birçok ülkesinden binlerce katılımcının Prizren'e geldiği belirtildi. Festival öncesi kokteyle gitmek isteyen Avrupalı misafirlerden, Balkanlar da sadece Kosova'ya uygulanan vize muafiyetini protesto etmek amacıyla Osmanlı döneminden kalma tarihi Taşköprü'nün gümrük kapısına dönüştürülerek, Avrupa ülkelerinden gelen davetlilere sembolik olarak köprüden geçen yabancılardan pasaport ve vize uygulandı.

Kokteylin ardından Dokufest kısa film ve belgesel festivali başladı. Kokteyde DHA'ya konuşan 'Uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali' Müdürü Erol Bilibani, 'Uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali'nin dünya festivaller sıralamasında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı ve her geçen yıl ilginin giderek arttığını söyledi. 'Uluslararası Dokufest Film ve Belgesel Festivali' Kısa Film Sorumlusu Türkiye mezunu Sami Karahoda da, bu yıl 80 ülkeden 3 Bin 600 kısa film başvurusu arasından seçim yapmakta zorlandıklarını söyledi. Başta Osmanlı kalesi olmak üzere 8 ayrı sinema da 1 hafta boyunca gösterilecek olan kısa film ve belgeseller arasında Türkiye'den 4 adet film yer almakta. Prizren nehrini ikiye bölen Akdere üzerine kurulan sinemada, festivalin ilk gecesi Türk yönetmen Cem Kaya'nın Yeşil Çam'ın 100 yıllık geçmişini anlatan Motör adlı belgesel filmi büyük ilgi gördü.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Prizren Kosova Dha Politika Güncel Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title