Haberler

12 yıl bekledikten sonra böbrek nakledilen hasta, bağışçı aileye minnettar

Abone Ol

Konya'da yaşayan Süleyman Baylan'ın 12 yıldır yaşadığı sağlık sorunları, Karaman'da, geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 30 yaşındaki Okan Eski'nin böbreğinin nakledilmesiyle son buldu.

Konya'da yaşayan Süleyman Baylan'ın 12 yıldır yaşadığı sağlık sorunları, Karaman'da, geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 30 yaşındaki Okan Eski'nin böbreğinin nakledilmesiyle son buldu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavisi devam eden 57 yaşındaki 2 çocuk babası Süleyman Baylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 yıldır böbrek hastası olduğunu, diyalize bağlı yaşadığını anlattı.

Havalimanında teknisyen olduğunu, diyalize başladıktan sonra yaşam kalitesinin yüzde 80 düştüğünü ifade eden Baylan, "Hastalanınca bırakmak zorunda kaldım. 12 yıldır böbrek nakli bekliyorum. Daha önce 4 kere uyumlu böbrek bulunduğu söylendi. Çağırılan hastalara göre uyum belirleniyor. Bu sefer 4 kişi çağırıldık, benimki tam tuttu. Verici aileye çok teşekkür ediyorum." dedi.

Verici aile ile tanıştıklarını belirten Baylan, taburcu olduktan sonra ziyaretlerine gideceklerini söyledi.

Emine Baylan da böbrek rahatsızlığı yaşayan eşi için çok üzüldüğünü anlatarak, şöyle konuştu:

"Diyalizden geldikten sonra bir süre kendine gelemiyordu. Kolları yara içinde oluyordu. Üzülürdüm, 'acısı dinsin' diye dua ederdim. Gece aradılar, gerekli testleri yaptılar, ameliyat oldu. Karaman'dan akrabam aradı, 'Eniştem mi nakil oldu? Komşumun eşi vefat etti, onun böbreği.' dedi. Vericiyi bilmiyorduk. Nasip kısmet. Şükürler olsun. Allah'tan ümit kesilmezmiş. O genç bize kan değil can verdi, yattığı yer nur, mekanı cennet olsun. Dualarımız hep onunla."

"Önümüzdeki hafta hastayı taburcu etmeyi planlıyoruz"

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nefroloji ve Organ Nakli Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kültigin Türkmen ise hastanın genel sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek, "Böbreğin yavaş yavaş çalıştığını söyleyebiliriz. Enfeksiyon durumu yok, cerrahi ya da medikal bir komplikasyon durumu yok. İnşallah önümüzdeki hafta böbrek tamamen çalışırsa hastayı taburcu etmeyi planlıyoruz." dedi.

Türkmen, Karaman'da geçirdiği trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen 30 yaşındaki Okan Eski'nin organlarının nakledildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Allah'tan rahmet diliyoruz. Kendisi çok hayırlı bir işe vesile oldu. Kadavradan böbrek ve karaciğer nakilleri ülkemizde biraz daha artmalı. Ailelerin tutumu da önemli çünkü birey vefat ettikten sonra aileler onay vermezse kadavradan nakil gerçekleşemiyor. Tüm vatandaşlarımızı organ bağışını desteklemeye davet ediyoruz. Biz merkez olarak 9 ayda 5 kadavra, 6 canlı olmak üzere 11 nakil yaptık."

Kaynak: AA / Güncel

Karaman Meram Konya Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Ümit Dikbayır neden ihraç edildi, İyi Parti'den neden ayrıldı? Hakim Ziyech ve Hadise sevgili mi? İyi Parti-Zafer Partisi ittifak yapacak mı? 2024 yerel seçimlerde Zafer Partisi-İyi Parti ittifakı olacak mı? Devlet Bahçeli hasta mı, neden grup toplantısına katılmadı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 5-6 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Antalya su kesintisi listesi! MasterChef 1. eleme adayları kim oldu? 5 Aralık eleme potasında kimler var? 5 Aralık Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Konya su kesintisi listesi! MasterChef canlı izle! 5 Aralık Salı MasterChef 2023 170.yeni bölüm canlı izle! TV8 MasterChef canlı izle! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Aile canlı izle! Show TV Aile 23. bölüm canlı yayın izleme linki var mı? Aile dizisi nereden izlenir? Aile yeni bölümde neler olacak? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 5-6 Aralık İstanbul su kesintisi listesi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title