Konak, Tiyatro Sezonuna Merhaba Dedi - Haberler
Haberi Paylaş

Konak, Tiyatro Sezonuna Merhaba Dedi

Bültenler - Güncel
Konak, Tiyatro Sezonuna Merhaba Dedi

Konak Belediyesi 2016 – 2017 tiyatro sezonuna Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen kokteylle merhaba dedi.

4 Ekim 2016 tarihinde saat 20.00'de başlayan kokteyle Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Fatih Özyiğit, Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği Başkanı ve Tiyatro Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nazif Uslu, 9 Eylül Üniversitesi Tiyatro Eğitmeni Prof. Dr. Hülya Nutku ve tiyatro camiasına gönül vermiş pek çok kişi katıldı. Müzik grubu Praksis eşliğinde başlayan kokteyl, açılış konuşmaları ile devam etti.

Konak, Tiyatroya En Çok Bütçe Ayıran Belediyelerden

İlk olarak söz alan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş şunları kaydetti: "Bugün burada Konak Belediyesi olarak 'Sahnede Konak var' diyor ve tiyatro sezonumuzu açıyoruz." Konuşmasına Mehmet Ulusoy'u yaşatmamız gerek diyerek devam eden Pekdaş: "Mehmet Ulusoy'u hep yaşatmak lazım ve sokakta tiyatro olmalı dedik. Sonra oyunlar satın aldık. Sonra okullara oyunlar götürdük, Selahattin Akçiçek'te her haftasonu çocuk oyunları yaptık ve tiyatroyu her alanda yaşatmak için çaba gösterdik. Yeterli mi, değil. Konak Belediyesi'nin de bu alanda eksiklikleri var ama çaba gösteriyoruz. Geçen yıl herhalde tiyatroya en fazla bütçe ayıran belediyelerden birisi olduk. Bu yıl da aynı şekilde devam ediyoruz. Yine oyunlar getiriyoruz. İzmir'de tiyatro yapan arkadaşlarımızın oyunlarının sahne alması için gayret ediyoruz ve bu sene başka birşeyler de denemek istiyoruz. Kurumsallaşmanın ve bu tür işlerin bir statüye sahip olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun üzerine yapılabilcekler nelerse hayata geçirmek için arkadaşlarımız ile çalışacağız." dedi.

Tiyatro camiasına yeni bir armağan

Konuşmasında liman arkasında halihazırdaki mevcut yerleri ile ilgili resmi sorunları aşarak bu alanın sanat ve tiyatro merkezi haline geleceği müjdesini veren Sema Pekdaş: "Bizim bir sürprizimiz var. Liman arkasındaki Yaşar Üniversitesi bitişiğindeki yerimizin bir tiyatro mekanı olarak düzenleme aşamasındayız. Bu yıl sonuna kadar böyle bir mekanı daha kazandırıyoruz. Birlikte güzel şeyler yapacağız ve tiyatro sezonu hepimize hoşgeldi, sefa geldi." diyerek sözlerini noktaladı.

60. Yılında İzmir Devlet Tiyatrosu Atılım Yapacak

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın ardından söz alan İzmir Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Fatih Özyiğit, İzmir DT olarak bu yıl atılımlar yapacağını vurguladı. Özyiğit: "Biz Konak Belediyesi ile İzmir DT olarak çok şey yapmayı hedefliyoruz. Bu yönde adımlar atmaya başladık. Biliyorsunuz İzmir DT bu yıl 60. yılını kutlayacak ve bununla ilgili birtakım atılımlar yapacak. Müdürümüz Tayfun Erarslan ve ben iki senedir Devlet Tiyatrosu'ndayız ve iki sene boyunca DT'yi İzmir'e kazandırmaya çalışıyoruz. Bu yönde adımlar attık. Bu adımlardan en önemlisi olarak, İzmir Tiyatroları Platformu adı altında bir oluşuma öncülük ettik. Şimdi o platform çok büyüdü ve kendi başına yürüyebilecek bir adam oldu. İzmir DT olarak tiyatroya her zaman destek vereceğiz ve elimizden gelen her şeyi yapacağız." dedi.

Bültenler / Güncel

Sema Pekdaş, İzmir, Konak, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title