KOM Daire Başkanı Mahmut Çorumlu'dan Haberler.com'a ziyaret - Haberler
Haberi Paylaş

KOM Daire Başkanı Mahmut Çorumlu'dan Haberler.com'a ziyaret

Haberler.com - Olgun Kızıltepe - Güncel
 - Güncelleme:
KOM Daire Başkanı Mahmut Çorumlu'dan Haberler.com'a ziyaret

Son dönemlerde özellikle suç örgütlerine yaptığı operasyonlarla adından söz ettiren KOM Daire Başkanı Mahmut Çorumlu Haberler.com'u ziyaret etti.

Birçok ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarla suç örgütlerinin belini kıran Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'nın başındaki isim olan KOM Daire Başkanı Mahmut Çorumlu, Haberler.com'a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Çorumlu, Haberler.com Genel Yayın Yönetmeni Av. Bedia Teymur ve editör ekibiyle bir süre sohbet etti.

KOM Daire Başkanı Mahmut Çorumlu'dan Haberler.com'a ziyaret

Çorumlu'nun daire başkanlığını yaptığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı son olarak 43 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen "Dümen" operasyonu ile adından söz ettirdi. Yüzlerce vatandaşı mağdur eden ve devleti milyonlarca TL zarara uğratan Mali Suç Örgütlerine yönelik İl Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda harekete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen operasyon kapsamında 226 kişi gözaltına alındı.

"Dümen" operasyonunun yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekiplerince sahil şeridindeki illerde baskı, cebir, tehdit ve şiddet yöntemlerini kullanarak turizmi olumsuz yönde etkileyen mafya tipi organize suç örgütleri ve bu örgütlere silah temini sağlayan suç gruplarına yönelik 16 ilde eş zamanlı düzenlenen "Müsilaj" operasyonunda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde İstanbul, Tekirdağ, Gaziantep ve Edirne'de düzenlenen operasyonlarda organize suç örgütlerinin hedef alındığı belirtildi.

İstanbul KOM Şube Müdürlüğünce Sancaktepe'de iş yerlerine el bombası atarak zarar verdiği ve silahla yaralama suçuna karıştığı tespit edilen "Çekdar" kod adlı Ö.B.K. liderliğindeki suç örgütüne yönelik yapılan çalışmalar kapsamında 3 kişi yakalandı. Aramalarda, 2 ruhsatsız tabanca ve bu tabancaya ait 2 şarjör, 450 dolu fişek, 2 pompalı tüfek, 25 kartuş, 300 gram uyuşturucu madde ile suçtan elde edildiği değerlendirilen nakit para ele geçirildi.

Tekirdağ ve Edirne'de eş zamanlı "tefecilik" operasyonunda da tefecilik, kasten yaralama, kasten öldürmeye teşebbüs, kumar oynatmak için yer temini ile tehdit suçlarını işledikleri tespit edilen 7 kişi gözaltına alındı. Operasyonda, kalaşnikof makineli tüfek ve 2 şarjör, 5 tabanca, av tüfeği, 7 senet, çek, 312 fişek ele geçirildi.

Gaziantep KOM Şube Müdürlüğünün operasyonunda ise suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, uyarıcı madde imal ve ticareti yapmak suçlamasıyla 17 şüpheli gözaltına alındı. Bu operasyonda, 3 tabanca, tam otomatik silah, 2 av malzeme tüfeği, kurusıkı tabanca, 600 fişek, çelik yelek, 199 uyuşturucu hap ile çok sayıda senet ele geçirildi.

1968 yılında Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde dünyaya gelen Mahmut Çorumlu, 1986 yılında polis kolejinden, 1990 yılında ise polis Akademisinden mezun oldu. 1990 yılında Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde komiser yardımcısı olarak göreve başlayan Çorumlu, daha sonra sırasıyla Kars, Sinop, Sivas, Kastamonu il emniyet müdürlükleri ve Polis Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda görev yaptı.

2008-2010 ve 2012-2013 yılları arasında Birleşmiş Milletler barış gücü bünyesinde Fildişi Sahili'nde görev yapan Çorumlu, 2017 yılında "İstihbarat ve Karşı İstihbarat Hizmetlerinin Arasındaki İlişkiler" konulu çalışması ile tezli yüksek lisansını tamamladı. 2016 yılı Ekim ayından 2019 eylül ayına kadar Kırıkkale Emniyet Müdürü olarak görev yapan Çorumlu, 2019 Eylül ayında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'na atandı.

KOM Daire Başkanlığı Güncel Haberler

title