Kıl Çadırları Aydınlanıyor, Yörüklere Işık Oluyor - Haberler
Haberi Paylaş

Kıl Çadırları Aydınlanıyor, Yörüklere Işık Oluyor

İhlas Haber Ajansı - Güncel
Kıl Çadırları Aydınlanıyor, Yörüklere Işık Oluyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Orta Asya’dan gelerek Türkiye’ye yerleşen ve Türk kültürünü günümüze kadar getiren Mersin Yörükleri için geliştirdiği ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor Projesi’ kapsamında, Yörük çadırları için güneş paneli sistemi dağıttı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Orta Asya'dan gelerek Türkiye'ye yerleşen ve Türk kültürünü günümüze kadar getiren Mersin Yörükleri için geliştirdiği 'Kıl Çadırı Aydınlanıyor Projesi' kapsamında, Yörük çadırları için güneş paneli sistemi dağıttı.

Törene Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Hakkari'nin Çukurca ilçesinde sınıra yakın bir bölgede hain terör saldırısı sonucu şehit edilen Tarsuslu Üsteğmen Ozan Olgu Köreke'ye Allah'tan rahmet ve acılı ailesine başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Başkan Kocamaz, "Maalesef, ülkemizde gün geçmiyor ki yeni bir şehit haberleri almayalım. Maalesef, ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen hainler bir türlü imana gelmiyorlar, bu ülkede bin küsur yıldır bir ve beraber yaşamış, karşılıklı olarak kız almış kız vermiş, kanı birbirine karışmış insanları birbirinden ayırmaya çalışıyorlar. Bugün de kederimiz, üzüntümüz sonsuz. Bir üsteğmen evladımız Hakkari Çukurca'da şahadet şerbeti içti. Bu tür acıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum" dedi.

Yörük kültürüne uzak olmadığını ve kendisinin de bir Yörük olduğunu söyleyen Kocamaz, "Sizlerden biriyiz dedik, belki biz çadırda doğmadık ama babalarımız çadırda doğdu. Babalarımız bu sizin halen yaşadığınız o doğa şartlarını yaşadı ve bizde bu bilinçle büyüdük. Sizlerden biri olduğumuz için de sizlere öncelik verdik. 2000'li yıllara gelmişiz ve halen yolu olmayan, suyu olmayan yerleşim birimlerimizi gördüğümüz zaman gerçekten hayıflanıyoruz, üzülüyoruz. Onun için yola ve suya öncelik verdik, bunu mücadelesini yaptık" şeklinde konuştu.

Adaleti sağlayabilmek için hizmet alamayan bölgelere öncelik verme mecburiyetinin olduklarını, Mersin'in dört bir yanını eşit hale getireceklerinin altını çizen Kocamaz, "Bu hizmetler bugüne kadar gelmemiş, çünkü Yörük ve Türkmenler, vatanına, milletine, bayrağına bağlı, hizmet gelmese bile Allah devlete, millete zeval vermesin diye dua eden insanlar. Onun için de Güneydoğu'nun Türkiye bütçesinin çok büyük bir kısmını aldığını hepimiz biliyoruz. O bölgelerden çok daha geri durumdaki Yörük ve Türkmenlerin yaşadığı bölgeler maalesef hizmette çok geri kalmış. Bizim insanımız çalışkan, bizim insanımız üretir, bizim insanımız devletine, milletine, bayrağına bağlı, bizim insanlarımız arasından hain çıkmaz. Bizim insanımız devlete düşmanlık yapmaz. Onun için biz de diyoruz ki önceliğimiz bu kırsal bölgeler olacak" diye konuştu.

Dağıtılan güneş panellerinin Yörük ailelere hayırlı olmasını temenni eden Kocamaz, "Büyükşehir Belediyesi olarak gece gündüz demeden sizin, sırtımıza yüklediğiniz o vebalin altından kalkabilmek için koştuğumuzu bilmenizi istiyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak her konuda vatandaşın problemini çözme gayreti içerisinde olduğumuzu ve bundan sonra da olacağımızı hepinizin bilmesini istiyorum. Bugün bu panelleri vatandaşlarımıza, sizlere, üreticilerimize dağıtacağız. İnşallah başta sizler için, sonra da Mersinimiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum" ifadelerini kullandı.

Büyükşehir'in Yörükler için hayata geçirdiği projelerin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten ve dağıtım töreninde güneş paneli alan üretici Kerim Gölgeli ise "Yörükleri düşünerek bu projeyi hazırlayan ve Yörüklerin de var olduğunu herkese duyuran Burhanettin Başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Çünkü Büyükşehir Belediyesi kendi kültürümüzü devam ettirmemiz için pek çok proje hayata geçirdi. Bugün de güneş panellerimizi teslim alacağız. Yörüklerin sorunlarına eğilerek daha iyi yaşam şartları sağlamak için elinden geleni yapan Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleri bizi çok mutlu ediyor" dedi.

Konuşmaların ardından Silifke ilçesinde yaşayan konargöçer ailelerin yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla ihtiyaç duyan 150 aileye güneş paneli sistemi kuruldu. Bu sistem ailelerin günlük aydınlanma ihtiyacını karşılayacak, telefon şarj edecek ve 37 ekran bir televizyonu çalıştırabilecek. - MERSİN

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Burhanettin Kocamaz, Türkiye, Asya, Politika, Güncel, Haberler

title