Haberler

  Keşfedilen yıldız sistemi sıra dışı bir keşif

  Güncelleme:

  Gökbilimciler, PDS 70 yıldızının etrafında aynı yörüngeyi paylaşan iki ötegezegen olabileceğini keşfetti. Bu durum astronomi tarihinde bir ilki oluşturabilir.

  Keşfedilen dış gezegenlerin büyük çoğunluğu, güneş sistemimize büyük ölçüde benzeyen yıldız sistemleri içerisinde yer alıyor. Bu sistemlerde, merkezde yer alan bir veya daha fazlı yıldızın etrafında çeşitli yörüngelerde dönen gezegenler bulunuyor. Ancak son araştırmalar çok sıra dışı bir keşfi ortaya çıkardı.

  Bilim insanları astronomi tarihinde yeni bir keşfin eşiğinde

  Gökbilimciler, 400 ışıkyılı uzaklıkta bulunan PDS 70 yıldızının etrafındaki sistemi araştırmak için Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) yer birimini kullandılar. Son yapılan araştırmalara göre bu yıldız etrafında aynı yörüngeyi paylaşan iki ötegezegen olabilir.

  Araştırmacılar daha önce yaptıkları gözlemlerde bu yıldızın etrafında PDS 70 b ve c olarak adlandırılan iki ötegezegen dönüyordu. Ancak PDS 70 b'nin gözlemi sırasında, aynı yörüngeyi paylaşan kardeş bir gezegene işaret eden bir enkaz bulutu keşfedildi.

  Uydu ağı teknolojisinde yeni dönem: İmzalar atıldı!

  PDS 70 sisteminde bulunan enkaz bulutunun önemli bir kütleye sahip olması bilim insanlarını heyecanlandırmış durumda. Araştırmacılar bulutun kütlesinin Ay'ımızın yaklaşık iki katı olduğunu tahmin ediyorlar. Bu nedenle toz bulutu ikinci bir gezegen oluşturma sürecinde olabilir veya toz bulutu içerisinde hali hazırdabir gezegen olabileceği de ihtimaller dahilinde.

  Jüpiter Truva asteroitleri gibi güneş sistemimizde bir gezegenin yörüngesini paylaşan birçok küçük cisim örneği bulunuyor. Dünya'nın yörüngesini paylaşan asteroitler bile var. Ancak gökbilimciler, güneş sistemimiz dahil olmak üzere hiç aynı yörüngeyi paylaşan iki gezegene rastlamamıştı. Eğer bu durum doğrulanırsa astronomi tarihinde de bir ilki oluşturacak.

  Araştırmacılar daha fazlasını öğrenmek için 2026'da ALMA'yı tekrar kullanarak sisteme bakıp gezegenin ve toz bulutunun yörüngelerinde nasıl hareket ettiğini gözlemlemeyi planlıyorlar. Peki siz aynı yörüngeyi paylaşması olası iki gezegen hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

  Kaynak: Shiftdelete / Güncel

  Güncel Haberler

  Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

  Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

  Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

  Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

  Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

  Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

  Bakmadan Geçme

  24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
  Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek 'El sıkma' yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

  Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e zehir zemberek "El sıkma" yanıtı: Sarayda oturan zatın elini sıkmayacağız ve mücadele edeceğiz

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title