Kennedy'nin İçine Doğmuş - Haberler
Haberi Paylaş

Kennedy'nin İçine Doğmuş

AA - Güncel
Kennedy'nin İçine Doğmuş

John Kennedy'nin, 1962'de Küba'daki füze kriziyle ilgili anlaşmadan sonra tarihte olumlu bir iz bırakması için "kendisine suikast düzenlenmesinin tam zamanı olduğu" şeklinde şaka yaptığı ortaya çıktı.

ABD'nin eski başkanlarından John Kennedy'nin, 1962'de Küba'daki füze kriziyle ilgili anlaşmadan sonra tarihte olumlu bir iz bırakması için "kendisine suikast düzenlenmesinin tam zamanı olduğu" şeklinde şaka yaptığı ortaya çıktı.

Amerikan ABC televizyonunda yayınlanacak programda, eşi Jackie Kennedy 1963'te tarihçi Arthur Schlesinger'e, "Her şeyin harika bir şekilde halledildiği füze krizinden sonra John, (eğer birinin bana suikast düzenleme planı varsa, tam zamanı) dedi." diye anlatıyor.

Jackie Kennedy, "O sırada bir şeylerin iyi gitmediğini görmüştü" diyor.

Ekim 1962'de füze krizi dünyayı nükleer savaşın eşiğine getirmiş, ABD ve Sovyetler Birliği, ABD'yi hedefleyen Küba'da konuşlu Sovyet nükleer füzeleri yüzünden kapışmıştı. Sovyet lideri Nikita Kruşçev sonunda füzeleri Küba'dan çekmeyi kabul etmiş, karşılığında John Kennedy Küba'yı işgal etmeme ve Türkiye'deki Amerikan füzeleri çekme sözü vermişti.

Eşinin suikaste kurban gitmesinden dört ay sonra Jacqueline Kennedy (1929-1994) tarihçi Schlesinger'e sekiz saatlik bir mülakat vermişti. - WASHINGTON

AA / Güncel

Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title