Haberler

Kendi Oyuncağımı Kendim Yapıyorum Projesi"

Abone Ol

Çubuk ilçesindeki bir kreş ve etüt merkezi tarafından başlatılan projeye katılan çocuklar, oyuncaklarını kendi tasarlıyor.

Çubuk ilçesindeki bir kreş ve etüt merkezi tarafından başlatılan projeye katılan çocuklar, oyuncaklarını kendi tasarlıyor.

"Kendi Oyuncağımı Kendim Yapıyorum" adı verilen proje, merkez ve ilçede yaşayan "köylü ressam" mahlaslı Halil Basri Uluğ tarafından ortaklaşa hayata geçirildi. Uluğ, yıl boyu sürmesi planlanan proje çerçevesinde öğrencilere ahşaptan oyuncak yapma tekniklerini öğretti. Bunun üzerine çocuklar, ailelerinin yardımıyla geçmişte kullanılan oyuncakları tasarladı.

Uluğ, yaptığı açıklamada, amaçlarının çocukları internet ve bilgisayar oyunları gibi sanal bağımlılıktan uzaklaştırmak olduğunu belirtti.

Öğrencilere, ahşaptan malzemeleri temin ederek, hayal güçlerini kendilerine bırakarak oyuncaklarını kendilerinin yapmalarını sağladıklarını ifade eden Uluğ, "Ortaya o kadar güzel çalışmalar çıktı ki, hayran kaldık. Proje sonrası herkes hayal dünyasında neler olduğunu ortaya koydu" dedi.

Uluğ, projenin tüm ilçedeki kreş ve ana okullarında yaygınlaşması için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Kurum müdürü Tunay Şerbetçi ise ailelerin çocuklarına aldıkları yüksek fiyatlardaki oyuncakların kıymetini bilmediklerini savundu.

"Çocuklarımız ellerindeki oynadıkları oyuncakların kıymetini bilsinler, ne kadar emek geçiyor bunların farkına varsınlar istedik" diyen Şerbetçi, şöyle devam etti:

"Çocuklarımız ve ailelerimizin birlikte kaliteli zaman geçirmelerine de katkı vermek istedik. Burada çocuklarımız geçmişte dedelerimiz, babalarımız nelerle oynuyordu, onu da görme fırsatı buldular. Çocuklarımızın teknolojiden biraz uzak kalmasının da amaçlandığı etkinliğimizde ahşaplardan oyuncaklar yaptık. Oyuncaklarını emek sarf ederek kendileri yaptıkları için ellerindeki imkanların da kıymetini bilecekleri kanısındayız. Bu projeyi elimizden geldiğince devam ettirmek istiyoruz."

Kızıyla ahşap oyuncak yaptıklarını ve çok eğlendiklerini anlatan Esin Can ise çocuklarla zaman geçirmenin eğlenceli olduğunu vurguladı.

Çocukların oyuncaklarını anne ve babayla yaptıkları için daha değerli olduğuna işaret eden Can, "Bu tür etkinlikler olmalı. Hazır oyuncak aldığımız zaman bir müddet sonra onun anlamı kalmıyor. Beraber yaptığınız zaman 'annemle ya da babamla yapmıştım' olduğu için anılarda daha fazla anlam ifade ediyor" diye konuştu.

Oğluyla ilk çalışması olduğunu bildiren Fatih Yılmaz Özen de "Oğlumla tahtadan araba yaptık. Oğlum boyadı" ifadesini kullandı.

Ahşaptan yaptıkları oyuncakları sulu boyalarla boyayan çocuklar, daha sonra doyasıya oynadı.

Kaynak: AA / Güncel

Halil Basri Uluğ Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Hatayspor - Antalyaspor maç özeti! (VİDEO) Hatayspor - Antalyaspor maçı özeti izle! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? MasterChef Tolga hasta mı, Tolga'nın hastalığı ne? MasterChef Tolga nerede, Tolga yok mu? Hatayspor - Antalyaspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Hatayspor - Antalyaspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! 3 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 3 Aralık Pazar burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? MasterChef Sergen nerede, Sergen yok mu? İstanbul'da hafta sonu hava nasıl olacak? 2-3 Aralık Cumartesi Pazar İstanbul'da hava durumu nasıl? MasterChef Sergen hasta mı, hastalığı ne? Sergen neden yok?
title