Haberi Paylaş

Kazan'da 'Satı Kadın ve Kadın' Temalı Resim Sergisi

Güncel Haberler

Kazan'da 'Satı Kadın ve Kadın' Temalı Resim Sergisi

Kazan'da 'Satı Kadın ve Kadın' temalı resim sergisi ANKARA'nın Kazan ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 'Satı Kadın ve Kadın' temalı resim sergisi, Kazanlı ilk kadın köylü milletvekili Satı Çırpan'ın (Satı kadın) müzeye çevrilen evinde tören düzenlendi.

Kazan'da 'Satı Kadın ve Kadın' temalı resim sergisi

ANKARA'nın Kazan ilçesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 'Satı Kadın ve Kadın' temalı resim sergisi, Kazanlı ilk kadın köylü milletvekili Satı Çırpan'ın (Satı kadın) müzeye çevrilen evinde tören düzenlendi.

Törende Satı Kadın ve Kadın temalı resim sergisi açılışı da yapıldı. Törene Kazan Kaymakamı Murat Duru ve eşi Elif Duru, Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve eşi Meral Ertürk, başkan yardımcıları Orhan Yazıcı ile Cengiz Gevrek, Ak Parti İlçe Başkanı Ali Yıldıztepe, CHP İlçe Başkanı Mahmut Ayhan, Kazan Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erdal, Satı Kadın ailesinin yanı sıra Sivil toplum kuruluşları temsilcileri Satıkadın'ın ailesi, ressamlar ve vatandaşlar katıldı. Satı Kadın ve Kadın temalı resim sergisi açılışı da yapıldı. Geceye katılan davetliler, Satı Kadın'a ait özel eşyalarını ve sergilenen resimleri gezdiler.

8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle konuşan Kazan Kaymakamı Murat Duru, "Kadınların sorunlarını tek bir güne sığdırılmamasını istiyorum. Kadınların Allah'ın bize emaneti olarak biliyoruz. Uygarlığın gelişmesi kadınlara verilen değerle ölçülür. Kadın önemli bir değere sahiptir. Onlar bizim baş tacımızdır" dedi. Belediye Başkanı Lokman Ertürk ise ülkenin şahlanışında kadınlarımızın büyük emeği olduğuna dikkat çekerken, "Cennet, sizlerin, hanımefendilerin ayakları altına serildi. 400 çadırla başlayıp ta cihan imparatorluğu olma yolunda giden süreçte Kurtuluş Savaşı'nın o küllerinden yeniden doğan bir ülkenin şahlanışında var olan kadınlarımızın rolü çok büyük. Fransa'da Amerika'da İsviçre'de 1970'li yıllardan sonra verilen kadınlar için hak ve temel özgürlüklerin Türkiye'de ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün döneminde verilmesiyle satı kadın gibi bir değer bizim en büyük şansımız oldu. Tüm ülkenin haklı gururu oldu" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Hasan Pekmezci ve Eşi Şükran Pekmezci, Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Alaybey Karaoğlu, Dekan Yardımcısı ve Keçe Sanatçısı Doç. Dr. Nurgül Begiç, Svetlana İnaç, Yıldız Asangali, Doç. Dr. Erdem Ünver, Doç. Dr. Zuhal Arda, Yrd. Doç. Dr. Emel Ertürk, Yrd. Doç. Dr. Pınar Olgaç, Canan savacı, Prof. Dr. Yurdagül Döl, Prof Dr. Nezihe Şentürk,Yar. Doç. Dr. Lale Özder, Yar. Doç Dr. Nursel Baykasoğlu, Yard. Doç. Dr. Songül Kuru, Gülay Yüksel'in eserleri sergilendi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Dünya Kadınlar Günü Lokman Ertürk Kazanlı Politika Güncel Haberler

title