Haberler

Kayseri'nin İlk Şehitliği Talas'ta Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Kayseri'nin Talas ilçesi Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, 1'inci Dünya Savaşı'nda yaralanan askerlerin tedavi gördüğü Şifa Yurdu olarak kullanılan Amerikan Hastanesi'nde yaşamını yitiren askerlerin defnedildiği, imar planında şehitlik olarak...

Kayseri'nin Talas ilçesi Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, 1'inci Dünya Savaşı'nda yaralanan askerlerin tedavi gördüğü Şifa Yurdu olarak kullanılan Amerikan Hastanesi'nde yaşamını yitiren askerlerin defnedildiği, imar planında şehitlik olarak geçen ancak şahıs mülkiyetinde bağ olarak kullanılan arsadaki şehitliğin, gün yüzüne çıkarılması için çalışma yapacaklarını söyledi. Başkan Yıldırım, "Şehitlerimizin anısına saygı için arsayı kamulaştırma kararı aldık." dedi.

Talas'ın Ali Dağı Komando Caddesi üzerinde bulunan ve imar planında şehitlik olarak geçen, şimdi ise şahıs mülkiyetinde bağ olarak kullanılan alan, Talas Belediyesi encümen toplantısında gündeme geldi. Toplantıda konuşan Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, arsanın imar planında şehitlik olarak geçtiğini hatırlatarak, duyarsız kalmamak ve şehitlere saygı için şehitliği yeniden gün yüzüne çıkaracaklarını söyledi.

KAMULAŞTIRMA KARARI

Birinci Dünya Savaşı'nda yaralanan askerlerin o dönemde Talas Şifa Yurdu olarak kullanılan Amerikan Hastanesi'nde tedavi gördüklerini belirten Başkan Yıldırım, "Yaptığımız çalışmalar sonucu arsanın geçmişte şehitlik olarak kullanıldığı tespit edildi. Yıllar yılı imar planında şehitlik olarak geçmesine rağmen somut adım atılmamıştı. Biz de imar planının geçerli sayılması ve şehitlerimizin anısına saygı için arsayı kamulaştırma kararı aldık. Bundan sonra Genelkurmay Başkanlığı Yapı Dairesi Başkanlığı ile görüşerek buranın işlev kazanmasını sağlayacağız." dedi.

İLK ŞEHİTLİK

Toplantıda söz alan araştırmacı Mehmet Çayırdağ ise, Kayseri'deki ilk şehitliğin Ali Dağı-Endürlük yol ayrımındaki arsada olduğunun belirlendiğini söyledi. Hastanede şehit düşen Türk askerlerinin gömüldüğü şehitliğin daha sonra özel mülkiyete geçerek üzüm bağına dönüştüğünü kaydeden Çayırdağ, Talas Belediyesi'ne yaptığı çalışmalar için teşekkür etti.

KEMİKLER ORTAYA ÇIKTI

Şehitliğin yanında evi bulunan Seyit Mehmet Çetinkaya ise, çocukluğunda şehitlikten yağmur sularıyla beraber mezarlardan kafa, kol ve bacak gibi kemiklerinin orta çıktığını gördüğünü söyledi. Kayseri'de yaşayan tek Ermeni vatandaş olan Karnik Teke de, şehitlikte her yöreden askerin bulunduğunu ifade ederek, hendeklere onlarca askerin toplu olarak defnedildiğini anlattı. Teke, Türk milletinin çektiklerinin tarihlere sığmayacak kadar çok büyük olduğunu sözlerine ekledi. - Kayseri

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Rifat Yıldırım Kayseri Talas Politika Güncel Haberler

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Kurye Ata Emre Akman'ı öldüren sanığa 24 yıl hapis cezası verildi

Kurye Ata Emre Akman'ı öldüren sanığa 24 yıl hapis cezası verildi

Bakmadan Geçme

Hızlı ve Öfkeli 9 filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Hızlı ve Öfkeli 9 filmi ne zaman, nerede çekildi? İzmir Konak, Alsancak, Bayraklı elektrik kesintisi! 12 Temmuz İzmir'de elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, ne kadar sürecek? Malazgirt 1071: Bizans'ın Kıyameti filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Malazgirt 1071: Bizans'ın Kıyameti filmi ne zaman, nerede çeki Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! Dangal filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Dangal filmi ne zaman, nerede çekildi? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! Cenk Tosun Fenerbahçe'de ne kadar kazanacak, maaşı ne kadar? Cenk Tosun Fenerbahçe ile ne kadara anlaştı, yıllık ne kadar maaş kazanacak? Lamine Yamal aslen nereli? Yamal'ın babası nereli, kim, Müslüman mı? CANLI ALTIN KURU | Bugün gram ve çeyrek altın ne kadar? 13 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları: AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 13 Temmuz burç yorumları nedir?
Temizlik için eve çağırdığı genç kızı boğarak öldürüp cesedini 6 parçaya ayırdı

Temizlik için eve çağırdığı genç kızı boğarak öldürüp cesedini 6 parçaya ayırdı

title