Haberler

Kadına Şiddet Farklı Açılardan Tartışıldı

Abone Ol

1. Uluslararası Kadına Şiddete Multidisipliner Yaklaşımlar Kongresi’nde kadına şiddet farklı açılardan tartışıldı.

1. Uluslararası Kadına Şiddete Multidisipliner Yaklaşımlar Kongresi'nde kadına şiddet farklı açılardan tartışıldı.

1. Uluslararası Kadına Şiddete Multidisipliner Yaklaşımlar Kongresi, 7-8 Aralık tarihlerinde İstanbul Kadir Has Üniversitesi'nde yapıldı. Anadolu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve daha birçok kamu ve vakıf üniversitesi başta olmak üzere Türkiye genelindeki 62 üniversiteden 74 uzmanın katıldığı konferansta 'kadına şiddet' olgusu derinlemesine irdelendi. Hukuktan sanata, iletişimden tarihe kadar alanında uzman birçok akademisyenin katıldığı kongrede Türkiye'de kadına yönelik şiddetin hangi boyutlarda olduğu tartışılırken, kadına şiddetin önüne geçilmesine yönelik öneriler de sunuldu. Yoğun katılımın olduğu kongreye erkek akademisyenlerin daha fazla ilgi göstermesi ise dikkat çekti. Uzmanlar, 'kadına şiddet' olgusunun sadece Türkiye'ye özgü değil, evrensel bir mesele olduğunu ve bu konunun uluslararası platformlarda tartışılması gerektiğinin altını çizdiler.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye'de değil birçok ülkede yaşandığını kaydetti. Tıp dünyasının yakından tanıdığı Uzman Psikiyatrist Tanju Sürmeli çocukluk döneminde yaşanan kafa travmaları sonucunda şiddet algısının ortaya çıktığını belirtirken, Gazi Üniversitesi Okulöncesi Eğitim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Tezel Şahin ise ebeveynlerin şiddet içerikli tutum ve davranışlarından çocukların etkilendiğini, çocuğun şiddet ile doğduğu andan itibaren tanıştığını söyledi.

Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Taşkıran sporda kadına yönelik uygulanan fiziki ve sözel şiddeti örneklerle aktarırken, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Emine Demiray kadına yönelik şiddetin nedenlerine değindi.

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran ise, gerek İslam dininde, gerekse diğer dinlerde kadınlara atfedilen değerin önemine vurgu yaptı. Kongrede dikkat çeken bir diğer husus medya sektöründe çalışan kadınların "taciz" konusunda sıkıntı yaşadığının ifade edilmesi oldu. Kongrede medya sektöründe çalışan kadınların yüzde 20,27'sinin "taciz" konusunda şikayetçi olduğu kaydedildi.

Kongrede 14 farklı bilim dalından bildiri sunularak, kongrenin iki yılda bir gerçekleştirilmesine karar verildi. Kapanış konuşmasını yapan Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Yanıkkerem, dünyanın farklı ülkelerinden gelen katılımcılarla kongrenin içeriğinin zenginleşeceğini belirtti. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Celal Bayar Üniversitesi Anadolu Üniversitesi Gazi Üniversitesi Türkiye Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
title