İzmir Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İzmir'de Partililerle Buluştu -1 - Haberler
Haberi Paylaş

İzmir Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İzmir'de Partililerle Buluştu -1

Demirören Haber Ajansı - Güncel
İzmir Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İzmir'de Partililerle Buluştu -1

Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İzmir'de partililerle buluştu-Başbakana çağrı, Bahçeli'yle, Kılıçdaroğlu'yla mitingi yapınHDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin İzmir il örgütünün düzenlediği dayanışma yemeğine katıldı.

Hdp Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İzmir'de partililerle buluştu

-Başbakana çağrı, Bahçeli'yle, Kılıçdaroğlu'yla mitingi yapın

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin İzmir il örgütünün düzenlediği dayanışma yemeğine katıldı. Burada partililere seslenen Selahattin Demirtaş, Başbakan Binali Yıldırım'ı ağır sözlerle eleştirip, El ele verelim HDP'yi bitirelim' diyor. Bizi tehdit ediyor. 'Halkın öfkesini zor tutuyoruz' diyor. Bizi iç savaşla tehdit edebiliyor. Densiz, siyasi öngörüsüz zihniyet, bizi tehdit ediyor, aynı konuşmada da demokrasiden söz ediyor. Bu anlayışla barış nasıl sağlanacak Yakıp yıkarak mı o insanları kazanacaksın. Tamam, o zaman bir eline Bahçeli bir eline Kılıçdaroğlu'nu al, el ele tutuşun Şırnak'a gidin miting yapın dedi.

Partisinin Balçova'daki dayanışma yemeği için İzmir'e gelen HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, il eş başkanlarının kısa konuşmalarından sonra kürsüye çıktı. Tarihi bir süreçten geçildiğini anlatan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Önümüzdeki 100 yılda nereye akacak onun belli olacağı anlardan geçiyoruz. Atacağımız her adım önümüzdeki 100 yılı belirliyor olacak. Buna uygun bakış açısı ile geleceğimizi çözmeye çalışıyoruz. HDP olarak Türkiye'de temel problemlere en makul, uygulanabilir çözümleri üretmeye, muhalefetimizle de katkı sucunu şekilde ortaya koymaya çalışıyoruz. Bizim pozisyonumuzda Türkiye'de başka parti yok. Bu kadar baskı, tehdit, engellemeye rağmen her gün daha fazla büyüyen, etkili siyaset üreten, siyasi şekillenmeye yön veren başka parti yok dedi.

ATANMIŞ BAŞBAKAN SÖZLERİYLE ELEŞTİRDİ

Başbakan Binali Yıldırım'ın muhalefet partilerine yaptığı çağrıyı eleştiren HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Atanmış başbakan bugün bir kez daha aslında partimize karşı nasıl saldırı dalgası yürütüldüğünün örneğini verdi. 'Rakip muhalif partilere CHP'ye, MHP'ye çağrı yapıyorum, gelin ülkenin doğusunda örgütlenin' diyor. HDP'ye karşı. 'HDP'nin işini zorlaştıracak, siyaset yapmaması için her türlü saldırıyı yapacağız. CHP'ye, MHP'ye alan açacağız, siz de örgütlenin. Geçmişte yapamıyordunuz şimdi yapın' diyor. Bir cümle önce de 'bütün düşüncelere saygılı olacağız' diyor. Öyle bir rezillik kepazelik inanın ki Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinde görülmedi. 14 yıldır ortaya koydukları kepazelik, seviyesizlik tam da budur. Gelin hep birlikte HDP'yi yok edelim' diyor dedi.

BİZ HERYERDE VARIZ

HDP'ye oy vermiş 6 milyon insan olduğunu da vurgulayan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bu rakam aileleriyle birlikte 13 - 15 milyon HDP'li nüfustan bahsediyoruz. Beğenirsin ya da beğenmezsin. Dilinizden düşünmediğiniz halk iradesine saygı duymak yerine çağrı yapıp 'siz orada örgütlenin HDP'yi bitirin' diyor. Biz zaten örgütlenmişiz. Oy verenlerin iradesine niye saygı duymuyorsun Bu nasıl ahlaksız, had bilmezliktir. Sen atanmış başbakan olabilirsin ama biz de seçilmiş insanlarız. Engellere rağmen 6 milyon oy almış partiyiz. CHP, MHP, diğer partilerin Şırnak'ta, Hakkari'de, Batman'da zaten örgütleri var. Zannediyor ki bunların orada teşkilatı yok diye oy alamıyorlar. Orada insanlardan oy alabilmek için zaten yapamadığını zulüm baskı yok. Alabildiğiniz oy bu kadar. CHP, MHP olduğu yerde HDP oy almaz zannediyorsan bak biz İzmir'de de, Adana'da da, Mersin'de de Tekirdağ'da da varız. Türkiye'nin her yerinden oy alıyoruz. Osmaniye'den de oy alıyoruz. Bu kadar siyasi körlük akılsızlık olur mu dedi.

ÖTEKİLEŞTİRMEYE İZİN VERMEYECEĞİZ

Başbakan Binali Yıldırım'ın kendilerini tehdit ettiğini de ileri süren HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Muhalefete sesleniyor. 'El ele verelim HDP'yi bitirelim' diyor. Bizi tehdit ediyor. 'Halkın öfkesini zor tutuyoruz' diyor. Bizi iç savaşla tehdit edebiliyor. Densiz, siyasi öngörüsüz zihniyet bizi tehdit ediyor, aynı konuşmada da demokrasiden söz ediyor. Bu anlayışla barış nasıl sağlanacak Yakıp yıkarak mı o insanları kazanacaksın. Tamam, o zaman bir eline Bahçeli bir eline Kılıçdaroğlu'nu al, el ele tutuşun Şırnak'a gidin miting yapın. Biz mi engelliyoruz Buyurun gidin yapın. Halkın içine çıkacak yüzünüz yok. Utancınızdan, işlediğiniz suçun farkında olduğunuz için Silopi'ye gizli gidip dönüyorsunuz. Siyaset yapmak isteyen HDP'yi engelleyeceksin, bunun adına 'demokrasi' diyeceksin, çağrı yapıp 'Şırnak'ta HDP'yi bitirelim' diyeceksin. O halde sen başbakanımız değilsin. Bize oy vermişlerin başbakanı olamazsın. Bu zihniyetle ülkenin tamamını düzeltemezsin. Bu sözleri düzeltme çağrısı yapıyoruz. HDP oy almamış, yokmuş gibi davranma terbiyesizliğini asla sana tattırmayacağız. HDP'ye oy verenler vergi ödüyorlar. Askere gidiyorlar. Vatandaşlık görevini yerine getiriyorlar. CHP'liden, MHP'liden ne farkı var bu insanların HDP'yi ötekileştirmelerine izin vermeyeceğizö dedi.

Kendilerinin ülkenin gerçek sahibi olduğunu anlatan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bizler bu ülkenin gerçek sahipleriyiz. Ne üvey evlat ne ikinci sınıf vatandaşız. Bungun konuşma tam bir faciadır. Türkiye'den mi atacaksın bizi Tapulu malınız mı Biz demokrasi için en ağır bedel ödemiş insanlarız. Bizi yargı ile linçle tehdit ediyor. Önce yolsuzlukla suçlanıp da yargıdan kaçırdığınız bakanlarınızı mahkeme huzura çıkarın. Önce siz hesap verin. Sizin evlatlarınız kumar masalarından kalkmayacak sonra da HDP vatan haini olacak. Var mı böyle üç kağıt. Biz bu ülkenin sahibiyiz, aydınlık geleceğiyiz. Bizi yok etmeye çalışmalarının nedeni budur dedi.

SURİYE MESELESİNDE DİLİMİZDE TÜY BİTTİ

Dış politikada hükümeti eleştiren HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bu kadar ikiyüzlü iç ve dış politika yürütecekler, ne ilke, ne ahlak var, geri dönüp HDP'yi günah keçisi yapacaklar. 5 yıldır Suriye meselesinde dilimizde tüy bitti. Bunlar ısrarla 'bütün dünya yanlış yapıyor' diyordu. Bir hafta 10 gün içinde ne değişti 5 yıldır yanlış yapıyorsanız, sorunumuz yoksa 5 yıldır ödenen bedeller, yakılıp yıkılan Suriye, bedel ödeyen Türkiye ne olacak. Ortalığı cehenneme çevirdiniz. Bir şey olmamış gibi 'fazla da sorunumuz' yok diyor. Yoksa bu kızıl kıyameti niye kopardınız Neredeyse 3'üncü Dünya savaşı çıkardınız. Terörü siz büyüttünüz. Kimi kandırıyorsunuz Suriye'nin bu hale gelmesinin nedeni bunlardır. Savaş bu kadar büyümeyebilirdi. Atanmış başbakan 'Suriye ile çözülmeyecek sorunumuz yok' diyor. Yoksa kardeşim nedir bu kadar zulüm Özür de mi dilemeyeceksiniz. Putin'den özür diliyorlar, kendi halkından özür dileyemiyorlar. Savaşı kışkırtmasalar 10 milyon Suriyeli dünyaya dağılmayacaktı. En azından 'yanlış yaptık, muhalefetle el ele verip düzeltelim' deyin. Kösele suratla yine bizi suçluyorlar. Biliyorlar etraflarında ne söyleseler alkışlayacak tayfa oluşmuş. '2 kere 2, 5' dese de '2 kere 2, 30' dese de alkışlıyorlar. Para ve rant dışında düşünmeyen kitle oluşmuşö dedi. Savunma bakan yardımcısının sünnet açıklamasına da değinen HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Savunma bakan yardımcısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı haşa peygamber ilan etti. Nikah töreninde nikah kıyıldıktan sonra cüzdanı geline verecek, 'bu konuda cumhurbaşkanının sünneti var, geline verir, ben de geline vereceğim' diyor. Yahu peygamber efendimizin dışında sünnet yoktur. Öyle bir kaptırmış ki 'uygulama' diyecek ama gönlünde peygamber ilan etmişler haberi yok. Böylesine aklını yitirmiş güruha nasıl laf anlatacağız dedi.

REFERANDUM İÇİN ÖZÜR DİLEDİ

Suriyelilere vatandaşlık tartışmalarına da değinen HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriyelilere vatandaşlıktan önce mülteci statüsü tanımamız lazım. Öncelikle Suriyelilere mültecilik hakkını vermemiz lazım. Çünkü bu hak, eğitim, sağlık ve çalışma hakkının kazanılması demek. Bunda sonra arzu eden, koşulları taşıyan herkese Türkiye vatandaşı olabilmelidir. Ülkemiz onlarında vatanıdır. Koşulları taşıyan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı elde etmelidir. Bu arada Parlamentoda yaptığım bir yanlışı düzelteyim. Vatandaşlık hakkını referanduma götürelim diyerek bu insanlara haksızlık ettim. Referandum temel haklar özgürlüklerde olmaz. Ayrıca Göç Bakanlığı olsun. Göçmenlere ilk kez gelmedi yine gelecek. Her zaman olacak Göç Bakanlığı üzerinde koordine edelim. E kendileri ne yapacak. 'seçeceğiz' diyorlar. Öncelikle AKP'ye oy verir mi ve ona bakacaklar. Tek derdi bu. İnsan değil. Bana kaç milyon oy gelir bunu hesaplıyor. Biz güvenmiyoruz. Saray'daki vatandaşa halk güvenmiyor sicili bozuk, sabıkası bozuk. Memlekete yapmadığı haksızlık, hukuksuzluk kalmadı. Şaibeli bir şekilde koltukta oturuyor. Halen diplomasını çıkarmış değil. Halen göstermiyor, şaibeli şekilde cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyor. Böyle bir insandan nasıl kardeşliği inşa etmesini bekleyeceğiz dedi.

TÜRKİYE CUMPHURİYETİ VATANDAŞLIĞI BİZİM ORTAK KİMLİĞİMİZDİR

HDP'nin bütün kimlikleri bünyesinde barındırdığını da konuşmasında vurgulayan HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP çatısı altında bir araya gelmiş olanlar bütün etnik, dini kimliklerden farklı olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bizim ortak kimliğimizdir. Bizi etnik, dini kimlik birleştiremez, bu hakikati görmeyen ancak bir faşist olur. Hepimiz Türk, Kürt olamayız. 'Tek millet Kürtler olsun, bu millette' deseler o da yanlıştır. O da faşizmdir. Mesele Türk, Kürt değil tekçi olmaktır. Müslüman, Hristiyan, Yezidi, Alevi, Sünni var bu ülkede. Tek mezhepte, dinde birleşemeyiz. Yaşam şekline saygı duyarak bir arada olabiliriz. 'Tek dil, tek din, tek millet, olacağız diyorlar'. 'Bunu kabul etmeyen de vatana hainidir' diyorlar. Temel problem bu kafalar. Maalesef AKP, CHP, MHP bu kafada birleşmiş durumda. Kimse inancından onurundan vazgeçmez. Bize dalattıkları budur biz de çok kültürlü demokrasi inşa edeceğiz. Bundan geri adım atmayacağız dedi.

GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ

Dokunulmazlık tartışmalarına da değinen HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ziya Paşa 'Alemin sultanıdır, sultana muhtaç olmayalım' söz vara. Biz bu felsefeyi bir sultana muhtaç olmadan her birimiz, kendimiz sultan olarak yaşamayı başarırsak bu ülkede barışı sağlamak kolaydır. Yeter ki ortak kültürde buluşalım. Yeter ki geri adım atmayalım. Halkın seçilmişleri olarak geri adım atmayacağız. Dokunulmazlıkların kaldırılması, belediyelere el koymaya karşı hepsine direneceğiz. Görkemli direniş göstereceğiz. Bu çapulcu anlayışa teslim etmeyeceğiz. Bundan 86 yıl önce Zilan Deresi'nde bugünlere benzer tarihi anlar yaşanıyordu. 15 bin sivil öldürüldü. O dönemde gazeteler manşet attı. 'Zilan Deresi, eşkıyadan temizlendi' diye. Çizre'de yapılandan sonra 'Çizre teröristlerden temizlendi' diye bugün manşet attıkları gibi. Hiçbir şey değişmemiş. O zaman dokunulmazlık yasası çıkardılar. Tıpkı bugün yaptıkları gibi. Kafa aynı kafa. Değişen tek bir şey var biz artık örgütsüz değiliz. Bu zulmün hesabını soracak güce sahibiz. Bu iş mahşere de kalmayacak dedi.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Selahattin Demirtaş Kılıçdaroğlu İzmir Hdp Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title