İtalya'da Avrupa Parlamentosu Seçimlerine Doğru - Haberler
Haberi Paylaş

İtalya'da Avrupa Parlamentosu Seçimlerine Doğru

AA - Güncel
İtalya'da Avrupa Parlamentosu Seçimlerine Doğru

Liderlerin seçim rekabeti kızıştı.

İtalya'da bu pazar Avrupa Parlamentosu'na seçilecek 73 ismi ve bazı yerel yöneticileri belirlemek için yapılacak seçimler öncesi anketlerde öne çıkan siyasi partilerin liderlerinin söz düellosu kıyasıya devam ediyor.

Anketlerde seçimlerde ikinci sırada yer alacak gibi duran ve sert eleştirileriyle gündem yaratan 5 Yıldız Hareketi'nin lideri Beppe Grillo, Forza Italia lideri Silvio Berlusconi'nin kendisini faşist diktatör Adolf Hitler'e benzetmesi üzerine, "Ben Hitler değilim, Hitler'in ötesiyim. Bize faşist, Nazi diyorlar ama bize aslında teşekkür etmeliler çünkü burada isyanlar olmadıysa ve bir Neonazi partisi kurulmadıysa bu bizim sayemizdedir" sözleriyle dikkatleri üzerine çekti.

Grillo'nun bu sözlerinin etkisi devam ederken bir kez daha yüklenen Berlusconi, Grillo'yu geçmişte karıştığı bir trafik kazasından dolayı katil olmakla suçladı.

Eski komedyen ve son dönemin aykırı parti lideri Grillo ise Berlusconi'ye geçen pazartesi akşamı izlenme rekorları kıran RAI'deki programda, "Zavallı bir adam, söylediklerine artık kendisi de inanmıyor" şeklinde karşılık verdi.

Başbakan Matteo Renzi de İtalya'daki Avrupa Parlamentosu seçim kampanyasında sıkça dile getirilen Hitler'in isminin şaka yollu dahi olsa kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Renzi, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, rakiplerine göndermede bulunarak, "Bizim şova, Avrupa Parlamentosu'nda soytarılara ihtiyacımız yok" dedi.

Grillo'nun, hükümetini MS 79 yılında Vezüv yanardağının lavları altında kalan Pompeii antik kentinin son günlerine benzetmesine de Renzi, bu seçimlerin kendisi ve hükümeti için bir test gibi geçeceği yönünde oluşturulan havaya karşı çıktı. Başbakan Renzi, "Her şeyi yok etmek isteyenlerle bizim aramızdaki bu derbiyi ben kazanacağım. Onlar ne derse ne desin. Onları orada bırakıyorum çünkü bizim hükümete devam etmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı. Anketlerde partisi önde gözüken Renzi, oylarının yüzde 30'un altına düşmesi durumunda istifa etmeyeceğini bildirdi.

Genç başbakan, Grillo ve Berlusconi'nin eski politikaları savunduğunu, kendilerinin ise değişimi getirdiğini söyledi ve oy kullanmanın önemine vurgu yaparak seçmenleri oy kullanmaya davet etti.

İsviçre'ye resmi ziyarette bulunan İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ise seçimler aracılığıyla Avrupa'nın popülizme alet edilmemesi uyarısında bulundu.

Bu arada, Yabancı Gazeteciler Derneği'ni ziyaret eden Roma Yahudi Cemaati Başkanı Riccardo Pacifici, Berlusconi'nin Almanya'ya yönelik söylediği sözler nedeniyle Almanlardan özür dilediğini anımsatarak, "Grillo, önce kendi seçmenlerinden özür dilemeli" dedi.

Pacifici, Grillo'nun söylemlerinin demokratik sürecin bir parçası olan protesto unsuruna katkıda bulunmayacağını kaydetti ve "Yahudi Soykırımı üzerine şaka olmaz" dedi. - Roma

AA / Güncel

Silvio Berlusconi, Adolf Hitler, İtalya, Avrupa, Politika, Güncel, Haberler

title