Haber : İstanbul Modern Koleksiyonu, İstanbul Havalimanı'nda - Haberler

Haberi Paylaş

İstanbul Modern Koleksiyonu, İstanbul Havalimanı'nda

İstanbul Modern Koleksiyonu, İstanbul Havalimanı'nda

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu'ndan bir seçki, yarın itibarıyla İstanbul Havalimanı Türk Hava Yolları Özel Yolcu Salonu'nda sergilenecek.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu'ndan bir seçki, yarın itibarıyla İstanbul Havalimanı Türk Hava Yolları Özel Yolcu Salonu'nda sergilenecek.

İstanbul Modern'den yapılan açıklamaya göre, Türk Hava Yolları ve İstanbul Modern, Türkiye modern sanatını dünyaya tanıtmak üzere iş birliğine imza attı.

Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern'in koleksiyonundan özel bir seçkiye, İstanbul Havalimanı Türk Hava Yolları Business Lounge'da yer verilecek. 16 sanatçının 38 yapıtı, yarın İstanbul Modern'e ayrılan özel bir bölümde sergilenecek.

130 metrekarelik bir alana kurulu "İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu'ndan Bir Seçki" isimli sergi, Türkiye modern sanatının dört ana eğilimini yansıtan, önemli örnekleri bir araya getirecek. Türk Hava Yolları ve İstanbul Modern iş birliği ile geliştirilen proje kapsamında koleksiyon seçkileri yılda üç kez yenilenecek.

Sergide 20. yüzyıl başı manzara resmi geleneğinden 1950'li yıllarda doğu-batı sanatları arasında sentez arayışı içerisinde olan ressamların soyut resimlerinden örnekler yer alıyor. Figür resminin gündelik hayat içerisindeki yerini görselleştiren yapıtların da sergilendiği seçkide, Anadolu'nun kültürel değerlerini yeni bir bakış açısıyla yorumlayan kompozisyonlar da izleyiciyle buluşuyor.

Seçkide, Şeref Akdik, Hakkı Anlı, Fethi Arda, Ferruh Başağa, Hasan Vecih Bereketoğlu, Aliye Berger, Nurullah Berk, Adnan Çoker, Nejad Melih Devrim, Abidin Dino, Neş'e Erdok, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat, Selim Turan, Fahrelnissa Zeid'in yapıtları sergileniyor.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, sergiye ilişkin değerlendirmesinde, şunları kaydetti:

"Bayrak taşıyıcı hava yolu olarak ülkemizin milli değerlerine katkımızı sürdürüyoruz. İstanbul Modern ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği sayesinde etkileyici modern sanat eserlerimizi özel yolcu salonumuzda sergileyecek, yolcularımızı uçuş ağımızdaki 124 ülkeye seyahatleri öncesinde modern Türk sanatıyla uğurlayacağız. Ayrıcalıklı seyahat deneyimimize sanatsal bir dokunuş olacak sergideki eserlerimizi yıl içerisinde yenileyerek yolcularımızı farklı seyahatlerinde yeni örneklerle buluşturacağız. Yolcularımızı küresel havacılığın merkezinde, Türk sanatının modern örneklerini keşfetmeye bekliyoruz."

Türkiye'nin modern sanatının tanıtımına katkı

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ise dünyanın dört bir yanından İstanbul'a gelen konukları ağırlayacak 10 bin metrekarelik yolcu salonunun Türkiye'nin tanıtımı için çok önemli bir mekan olduğuna dikkati çekti.

Eczacıbaşı, şöyle devam etti:

"THY ile yaptığımız iş birliği ile Dış Hatlar Lounge- Business'da uçuşunu bekleyen yerli ve yabancı turistlere Türkiye modern sanatını tanıtacağımız için çok mutluyuz. İstanbul Modern'in koleksiyonundan yapıtları yılda üç kez yenileyerek farklı dönem ve sanatçıların yapıtlarını yolcularla buluşturacağız. Bu sergilerle hem Türkiye sanatını tüm dünyaya tanıtmış olacağız hem de bekleyen yolcuların zamanlarını sanatla iç içe, daha verimli geçirmelerini sağlayacağız. Daha fazlasını görmek isteyenleri de elbette müzemize bekliyoruz."

AA / Güncel

Türk Hava Yolları İstanbul Modern İstanbul Türkiye Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title