İstanbul Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013'e Doğru - Haberler
Haberi Paylaş

İstanbul Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013'e Doğru

AA - Güncel
İstanbul Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013'e Doğru

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş: "İstanbul Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013, her şeyden önce insanlığın ortak dili olan kültürel değerlerin ve mesajların bir araya geldiği bir buluşma olacak" "Bizim duygumuz, düşüncemiz, niyetiniz dünyanın barış içerisinde, güzellikler içerisinde yaşamasıdır" "31 Ağustos 22 Eylül arasında İstanbul'da 35 mekanda 28 etkinlikte doğu ile batının güzellikleri sergilenecek"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 etkinliğinde, insanlığın ortak dili olan kültürel değerlerin ve mesajların bir araya geleceğini söyledi.

Topbaş, İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013'ün tanıtımı için Çırağan Palace Kempinski Otel'de düzenlenen toplantıya katıldı.

Etkinliğin İstanbul'da ilk kez düzenlendiğini belirten Topbaş, Güney Kore'nin Gyeongju kentinin de İstanbul gibi bir kültür merkezi olduğunu hatırlattı.

Türkiye ve Güney Kore arasındaki dostluğa değinen Topbaş, "Zor zamanlarda omuz omuza mücadele vermiş iki milletiz. 60 yıl öncesinden başlayan bu derin dostluğun iki ülke halkı arsında çok ciddi şekilde bir gönül bağı oluşturduğunu biliyoruz" diye konuştu.

Topbaş, etkinlik ile İpek Yolu olarak bilinen doğunun en doğusundan en batıya umutların, heyecanların, ticaretin taşındığı geçmiş medeniyetlerin köprüsünün bugün tekrar hayata geçirileceğini bildirdi.

Farklı kültürlerin bir araya gelmesinde ticaretin önemine işaret eden Topbaş, "Bu ilişkiler, kültürlerin, medeniyetlerin birbiriyle olan diyaloğuna aynı zamanda dünya barışına önemli katkı sunacaktır" dedi.

Etkinliği, "Yol, Buluşma ve Birliktelik" olarak adlandırdıklarını belirten Topbaş, "İpek Yolu çok uzun bir yol. Bu güzergahta insanların bir araya geldiği, buluştuğu, heyecanların yaşandığı anlayıştan bir birliktelik doğduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı.

Topbaş, 35 ülkeden katılımın beklendiği 31 Ağustos'taki resmi açılışta, iki ülke Başbakanı'nın da hazır bulunacağına olan inancını dile getirdi.

35 mekanda 28 etkinlik

Etkinlik için İstanbul ve Gyeongju arasında sekretarya kurulduğunu da anlatan Topbaş, 31 Ağustos-22 Eylül arasında İstanbul'da 35 mekanda 28 etkinlikte doğu ile batının güzelliklerinin sergileneceğini belirtti.

Topbaş, 21 Mart'ta altı araçla Gyeongju'dan yola çıkan İpek Yolu hareketini sembolize eden karavanın da 23 Ağustos'ta Gürbulak sınır kapısından giriş yapacağını söyledi.

"İstanbul, gerçek anlamda bir barış kentidir"

Farklı kültürlerin asırlardan beri İstanbul'da bir arada yaşadığını hatırlatan Topbaş, "İstanbul gerçek anlamda bir barış kentidir. Yine arzu ediyoruz ki bütün kültürler burada buluşsun, bir araya gelsinler ve buradan dünyaya barışı haykırsınlar" dedi.

Güney Kore ile 60 yıllık dostluğun giderek artan güzelliklerini birlikte yaşamayı dileyen Topbaş, Mevlana'nın, "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır" sözünü hatırlattı.

Topbaş, "Bizim duygumuz, düşüncemiz, niyetiniz dünyanın barış içerisinde, güzellikler içerisinde yaşamasıdır" diye konuştu.

Halklar arasında birliktelik sağlama ve dostluklar oluşturmada müşterek adımlar atılmasının önemine değinen Topbaş, etkinliğin dünyaya önemli mesajlar vereceğine olan inancını dile getirdi.

Etkinliğin ekonomik ve turizm boyutları olduğunu anlatan Topbaş, "İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013, her şeyden önce insanlığın ortak dili olan kültürel değerlerin ve mesajların bir araya geldiği bir buluşma olacak" ifadesini kullandı.

Doğunun en doğusu ile batısı arasında bir İpek Yolu köprüsünü tekrar canlandırdıklarını belirten Topbaş, bu konuda basına da da büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Dünyanın nabzının 23 gün boyunca İstanbul'da atması temennisinde bulunan Topbaş, etkiniliklerin dünyaya barış, kardeşlik, hoşgörü mesajları vereceğini söyledi.

Topbaş, büyük bir coşku ve güzelliklerin birlikte yaşanacağına inandığını belirterek, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Gyeongju Belediye Başkanı Choi Yang da selamlama konuşmasında etkinliğin iki ülke arasındaki dostluğu daha da pekiştireceğine olan inancını dile getirdi.

Topbaş ve Yang, konuşmaların ardından birbirine hediye takdimi etti, iki ülkeden temsilcilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. - İstanbul

AA / Güncel

Kadir Topbaş, Kore, Politika, Güncel, Haberler

title